Radość piłkarzy reprezentacji Francji po pierwszym golu na EURO 2020

Francuzi lepsi od Niemców w hicie 1. kolejki EURO

Fot. MATTHIAS HANGST/AFP/East News
2021-06-16

W hitowym starciu 1. kolejki EURO 2020 Francja okazała się lepsza od Niemiec o jedną bramkę. Sam wynik nie imponuje, ale przebieg meczu pokazał, że Francuzi są bardzo mocną ekipą, która wydaje się być wręcz faworytem do zdobycia tytułu mistrza Europy. Aktualni mistrzowie świata nie dali Niemcom praktycznie żadnych szans, kontrolując wydarzenia na boisku.

Francja bez kłopotów ograła Niemcy

Kibice w całej Europie ostrzyli sobie zęby na spotkanie Francji z Niemcami. Oba zespoły uznawane są za kandydatów do zdobycia tytułu mistrza Europy, ale to Francja pokazała we wtorek prawdziwą siłę. Mecz rozpoczął się od przejęcia inicjatywy przez Niemców, którzy długo rozgrywali piłkę w środku pola, starając się przedrzeć w pole karne rywali. Francuzi zachowywali jednak zupełny spokój, nie przejmując się pokonywaniem długich odcinków w walce o piłkę. Aktualni mistrzowie świata bardzo mądrze przesuwali się całym zespołem, uniemożliwiając przeciwnikom stworzenie jakichkolwiek groźniejszych szans na strzelenie gola. Sami nie potrzebowali natomiast aż tylu prób i czasu co Niemcy, aby zagrozić przeciwnikom. W 20. minucie spotkania czujni Francuzi wyszli na prowadzenie. Genialnym podaniem popisał się wtedy Paul Pogba, który posłał piłkę do Lucasa Hernandeza. Lewy obrońca ze szczególnie dużą siłą skierował futbolówkę w pole karne, gdzie niefortunnie interweniował Mats Hummels, co zaskutkowało golem samobójczym.

Po golu gra nieco się wyrównała, jeśli chodzi o posiadanie piłki. Francuzi w dalszym ciągu często oddawali inicjatywę rywalom. Jednakże imponowali grą w defensywie, mimo że przed turniejem zdecydowanie częściej mówiło się o ich sile ofensywnej. Tę również należy docenić, ponieważ niemal każde przejęcie piłki przez mistrzów świata wiązało się z groźnymi sytuacjami na połowie Niemców. Gospodarze ciągle nie byli w stanie przedostać się w pole karne i stworzyć skutecznej sytuacji. Francuzi w międzyczasie powinni otrzymać rzut karny. Strzelili gola po w 85. minucie, ale zaskakująco nie został uznany (minimalnie "spalony").

Niemcy starali się jeszcze wyrównać w końcówce spotkania, ale Francuzi skutecznie im to uniemożliwili.

Francja nie wygrała wysoko, ale pokazała, że potrafi trzymać trudnego rywala na dystans, kontrolując wydarzenia na boisku. Wydaje się, że Francusi ze swoją siłą ofensywną są w stanie kończyć mecze z wyższą przewagą. W meczu z Niemcami mistrzowie świata po prostu nie musieli tego robić, bo wszystko było pod ich kontrolą. Nasuwa się pytanie: czy ktokolwiek jest w stanie pokonać Francuzów na EURO 2020?

Francja - Niemcy 1:0 (1:0)

1:0 Mats Hummels 20' (gol samobójczy)