Remis Walii ze Szwajcarią w grupie A EURO 2020

Walia i Szwajcaria na remis

2021-06-12

Walia sprawiła małą niespodziankę, remisując mecz ze Szwajcarią w pierwszej kolejnce spotkań grupy A EURO 2020. Szwajcaria wydawała się faworytem starcia, lecz rywal dobrze przygotował się do pojedynku i zdołał wyrwać cenny punkt.

Walia i Szwajcaria na remis w drugim meczu grupy A EURO 2020

Początek spotkanie niespodziewanie należał do Walijczyków. Przez pierwsze 15 minut to oni lepiej atakowali, tworząc sobie w tym czasie 2 dobre okazje do strzelenia bramki. Szwajcarzy nie mogli z kolei przebić się przez formację defensywną Wyspiarzy, bo ci świetnie przemieszczali się za piłką i zagęszczali wrażliwe sektory boiska. Po 15. minucie obraz meczu zmienił się na korzyść Helwetów, którzy zaczęli mocniej napierać, co przełożyło się na kilka szans. Do przerwy nie padły jednak żadne bramki i piłkarze zeszli z boiska przy bezbramkowym remisie.

Na drugą połowę Szwajcarzy wyszli bardzo zmotywowani. W 49. minucie poskutkowało to zdobyciem gola przez niewidocznego w pierwszej części spotkania Breela Embolo. Wyjście na prowadzenie jeszcze mocniej zmotywowało kadrę Szwajcarii. Helweci atakowali zdecydowanie odważniej i mieli wyraźną przewagę nad rywalami. Od 65. minuty selekcjoner reprezentacji Szwajcarii zmienił jednak taktykę, bardziej skupiając się na defensywie. Wymiana Xherdana Shaqiriego na Denisa Zaakarię prawdopodobnie miała zabezpieczyć środek pola, neutralizując wszelkie próby ofensywne Walijczyków i stwarzać szanse na kontrataki po przechwytach. Chęć obrony korzystnego wyniku obróciła się jednak przeciwko Szwajcarom, bo w 74. minucie po strzale głową Kieffer Moore wyrównał stan rywalizacji. W ostatnim kwadransie Walijczycy starali się utrzymać remis, ale jednocześnie nie rezygnowali z szans na strzelenie drugiego gola. Z kolei w drużynie Szwajcarii na boisko wszedł Mario Gavranović, który zrobił spore zamieszanie w szeregach obronnych Walijczyków. Napastnik strzelił nawet gola dla swojego zespołu, lecz po weryfikacji VAR sędzia odgwizdał spalonego. Ostatecznie żadna z drużyn nie strzeliła już żadnego gola i mecz zakończył się remisem 1:1. Z podziału punktów zdecydowanie bardziej mogą być zadowoleni Walijczycy skazywani wcześniej na porażkę.

Walia - Szwajcaria 1:1

0:1 Breel Embolo 49'

1:1 Kieffer Moore 74'