mourinho roma

Kolejny klub nabiera się na Mourinho

Fot. East News
Piro Shop
2021-05-04

Jak podały w poniedziałek władze Romy, drużyny występującej we włoskiej Serie A, Jose Mourinho zostanie od nowego sezonu trenerem zespołu z Rzymu. Według informacji Fabrizio Romano popularny The Special One podpisze kontrakt do końca sezonu 2023/2024. Decyzja ta spotkała się z niepochlebnymi opiniami wielu kibiców Giallorossich.

Jose Mourinho mało komu trzeba przedstawiać. Jego gwiazda rozbłysła na początku XXI wieku, kiedy był trenerem FC Porto. Najpierw w 2003 roku wygrał Puchar Europy, a w 2004 najważniejsze rozgrywki na Starym Kontynencie, czyli Ligę Mistrzów. Od tego momentu, gdzie się nie pojawiał, tam jego drużyny odnosiły sukcesy. Tak było w Chelsea, z którą zdobył 2 mistrzostwa Anglii czy w Interze, z którym w sezonie 2009/10 zdobył Ligę Mistrzów, stając się przy tym trzecim trenerem w historii, który dokonał tego w dwóch różnych drużynach. Mourinho bardzo często wchodził w konflikty z dziennikarzami, sędziami, trenerami, a nawet zawodnikami nie tylko swoich, ale też innych zespołów. Sam o sobie zaczął jednak mówić The Special One, ze względu na liczbę odnoszonych sukcesów.

Choć wydawało się, że Mourinho może stać się jednym z największych szkoleniowców w historii, niespodziewanie jego kolejne przygody okazywały się wielkimi klapami. Pobyt w następnych klubach poza sporadycznymi trofeami kończył się zwolnieniami. Tak było w przypadku Realu Madryt, Manchesteru United czy ponownie Chelsea, która miała być dla niego momentem odbudowy kariery. W listopadzie 2019 roku Mourinho zadebiutował jako sternik Tottenhamu. Tak jak w przypadku innych drużyn z wcześniejszych lat, także tutaj na początku zadziałała jego magia, a wyniki były bardzo dobre. Przed Portugalczykiem były w nowym klubie stawiane ambitne cele. Po początkowej zwyżce formy drużyna Kogutów wypadła jednak z czołówki Premier League. Czarę goryczy przelało odpadnięcie Tottenhamu z Ligi Europy w dwumeczu z Dinamem Zagrzeb. Choć włodarze zespołu z Londynu po tym wydarzeniu dali mu jeszcze kilka meczów ligowych, to finalnie zdecydowali się zakończyć współpracę z Portugalczykiem tuż przed finałowym meczem Pucharu Ligi Angielskiej, który mógł być kolejnym trofeum do jego kolekcji.

Wielu ekspertów wypowiadało się na temat pracy Mourinho i zalecało mu odpoczynek od bycia trenerem i zostanie ekspertem piłkarskim. Wydawało się, że tak właśnie będzie, zwłaszcza kiedy pojawiła się informacja o współpracy z “TalkSPORT-em” oraz “The Sun”, na którego łamach miał relacjonować Mistrzostwa Europy rozgrywane w 2021 roku. W poniedziałek władze Romy podały jednak, że z klubem żegna się obecny trener Paulo Fonesca. Jak się później okazało od nowego sezonu trenerem zespołu z Rzymu, zostanie właśnie Jose Mourinho.

Fot.:AP/Associated Press/East News