onana ajax

Eredivisie: Piłkarz Ajaxu zawieszony za doping!

Fot. East News
Piro Shop
2021-02-05

Podstawowy golkiper ekipy z Amsterdamu Andre Onana został zawieszony na rok za korzystanie z dopingu — taką informację ogłosiła dziś UEFA. Ajax ma zamiar odwołać się od decyzji.

To nie jest najlepszy tydzień w historii zespołu Mistrzów Holandii. Wczoraj, z powodu niewyjaśnionych dotąd przyczyn, klub nie zgłosił do rozgrywek Ligi Europy zakupionego kilka tygodni wcześniej Sebastiana Hallera, natomiast dziś stracili kolejnego zawodnika, jednak tym razem nie ze swojej winy. Sprawa dopingu, jaki miał przyjąć Onana, sięga 30 października, lecz dopiero teraz zostały ogłoszone wyniki badania. 

Tego dnia Andre Onana bardzo źle się czuł i chciał wziąć tabletkę przeciwbólową. Niestety z powodu fatalnego samopoczucia pomylił się i zamiast odpowiedniego leku wziął środek przepisany jego żonie. Pechowo dla bramkarza wykonane po jednym z meczów testy antydopingowe wskazały, że w jego organizmie znajduje się Furosemid, który znajduje się na zakazanej liście. 

Klub próbuje bronić zawodnika i odwołać się od decyzji. Według samego zawodnika oraz Ajaxu winny jest lek Lasimac, który przyjmuje jego żona — to właśnie w ten sposób Furosemid znalazł się w jego organizmie. Teoria ta ma jednak wielu krytyków. W środowisku wiadomo, że wykrycie tego środka moczopędnego oznacza najczęściej chęć szybkiego pozbycia się z organizmu niedozwolonych substancji. To właśnie dlatego lek znalazł się na liście zakazanych przez UEFA. 

Piłkarz został zawieszony na 12 miesięcy i nie pomoże zespołowi w rozgrywkach Ligi Europy oraz Eredivisie.

Fot.:KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News