Piłka nożna od najmłodszych lat

Piro Shop
2021-01-07

Marzenie o tym, aby stać się zawodowym piłkarzem to sen niejednego dziecka.

Na każdym podwórku niezależnie od szerokości geograficznej można zauważyć dzieci, które będą się oddawać przez wiele godzin tej grze, która wciąż bije rekordy popularności na całym świecie. Jeżeli zauważamy, że nasze dziecko interesuje się tą dyscypliną sportu trochę bardziej niż wszyscy i angażuje się bez reszty w taką aktywność, to warto zastanowić się nad tym, jak konkretnie będzie wyglądać podążanie drogą od amatora do profesjonalisty. Musimy wiedzieć, w jaki wiek będzie optymalny, aby rozpocząć takie treningi oraz, ile one powinny trwać.

Niemniej ważną kwestią będą także wydatki na sprzęt sportowy. W końcu trzeba kupić obuwie, bo ono jest najważniejsze w piłce nożnej, ale także ubranie. To muszą być wygodne spodnie z krótkimi nogawkami oraz długimi, a także koszulki i bluzy. Zimą przydadzą się rękawiczki i czapki. W grę mogą wchodzić także zajęcia, które przecież też mogą kosztować.

Kiedy najlepiej zacząć treningi?

Okazuje się, że tak samo jak w przypadku wielu innych sportów, przygodę z piłką nożną najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Poprzez lata bariera wiekowa ulegała zmianom. Jeszcze kilkanaście lat temu małe dzieci miały problemy z rozpoczęciem treningów. Najmłodsze grupy wiekowe to były 9-latki albo 10. Zdarzało się, że były przyjmowane 8 latki, ale to musiałyby dzieci rzeczywiście zdolne. Teraz jak się okazuje, treningi są oferowane nawet dla maluchów, które jeszcze nie poszły do przedszkola. Nie brakuje klubów oraz prywatnych akademii, które zapisują nawet dwulatki. Nie jest oczywiście tajemnicą, że jeśli chodzi o tak niski wiek, to raczej nie ma mowy o normalnym piłkarskim treningu. Jeżeli jednak masz do wyboru przeglądanie stron internetowych, czy też zainteresowanie dziecka aktywnością ruchową, to lepiej wybrać właśnie takie zajęcia ogólnorozwojowe. W ten sposób bardzo szybko można zaszczepić w maluchach miłość do piłki nożnej, która może przerodzić się w prawdziwą pasję. Warto odwiedzić stronę legalbuk.pl i za jej pośrednictwem rozpocząć swoją rozrywkę w typowanie oraz pozwanie sportu na najwyższym poziomie.

Maluch sam musi chcieć grać w piłkę

Bardzo ważną kwestią będzie również to, aby nie zmuszać dziecka do takiej aktywności sportowej. Ważne jest, jeżeli zauważysz, że póki co syn albo córka nie są raczej zainteresowani graniem, to trzeba odpuścić. To, na co zwracają uwagę doświadczeni trenerzy oraz psychologowie to sytuacje, gdy będziemy na siłę zabierać dziecko na treningi. Nic gorszego nie można zrobić. Tym sposobem niechęć do futbolu, a może nawet do szeroko rozumianego sportu będzie się pogłębiać i utrwalać przez lata. Całkiem możliwe przecież, że zainteresowanie piłką nożną przyjdzie dopiero za kilka lat, a może nawet wcale i tym również nie musimy się martwić, ponieważ nie każdy musi się stać piłkarzem.

Gdy przyjdzie czas na profesjonalny trening

Decyzja o podjęciu profesjonalnych treningów zwykle następuje w wieku 13 albo 14 lat. Wówczas już widać raczej wyraźnie, czy młody zawodnik ma duży potencjał. Oczywiście dużo jeszcze może się zmienić w przypadku młodych osób, ponieważ mogą być leniwe albo po prostu zmarnować talent. Są także osoby, które będą mniej utalentowane, ale będą bardzo wytrwałe i pracowite i wtedy wcale nie muszą być skazane na porażkę. Pod uwagę także bierze się zróżnicowane tempo rozwoju nastolatków.