ajax amsterdam sklad

Kolejna gwiazda młodego pokolenia w Ajaxie

Fot. East News
Piro Shop
2020-07-16

Erik ten Hag wpisuje się w filozofię Ajaxu Amsterdam i do zespołu stara się ściągać młodych zawodników. Holenderski zespół wygrał z innymi europejskimi potęgami wyścig o podpis pod kontraktem Mohammeda Kudusa - potencjalnej przyszłej gwiazdy futbolu.

Ajax Amsterdam jest uznawany za jedną z najlepszych futbolowych akademii na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego - wychowankami szkółki tego klubu są między innymi Marco van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp czy Wesley Sneijder. W młodym wieku do Amsterdamu trafiali też tacy zawodnicy jak Luis Suarez, Christian Eriksen, Klaas-Jan Huntelaar czy Zlatan Ibrahimovic. Polscy kibice z pewnością pamiętają również historię Arkadiusza Milika, który w Ajaxie rozwinął skrzydła do tego stopnia, że po sezonie 2016/2017 sprzedano go do Ajaxu za 32 miliony funtów. 

Szkółka zespołu z Amsterdam ArenA działa tak dobrze głównie dzięki rozbudowanej sieci scoutingu. Scouci są wysyłani we wszystkie strony świata i dokładnie obserwują tysiące zawodników młodego pokolenia, którzy w przyszłości mogą stać się gwiazdami światowego formatu. W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o Mohammedzie Kudusie, który zbierał bardzo dobre opinie w Nordsjaelland. Po dokładnej analizie potencjału zawodnika z Ghany Ajax zdecydował się złożyć ofertę, która opiewała na 9 milionów euro. Kudus po przejściu testów medycznych zostanie zawodnikiem klubu z Amsterdamu i można zakładać, że od razu wskoczy do głównej kadry Erika ten Haga.

Mohammed Kudus to 20-letni reprezentant Ghany. Mimo młodego wieku zagrał w niej już dwukrotnie i zdobył nawet jedną bramkę. Jego ustawienie na boisku nie jest łatwo sprecyzować, ponieważ może zagrać na wielu różnych pozycjach - najczęściej gra w roli środkowego pomocnika, ale bez większych problemów radzi sobie także w linii ataku oraz na skrzydle. W poprzednim sezonie Ligi Duńskiej zagrał w 25 spotkaniach i zanotował w nich 12 bramek oraz 1 asystę.

Kudus zdecydowanie anonimowy nie jest graczom różnych serii piłkarskich gier video. Zarówno w FIFA20, jak i w Football Manager 2020 zawodnik z Ghany jest jednym z najlepiej rozwijających się piłkarzy. Jak widać, analitycy gry nie pomylili się i potencjał widzą w nim też specjaliści z Ajaxu Amsterdam.

Fot.:KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News