Legia Warszawa - Cracovia  2020-02-29

Legia Warszawa mistrzem Polski!

Fot. Daniel Jancy
Piro Shop
2020-07-12

Legia najbardziej utytułowanym klubem w Polsce

W sobotę Legia Warszawa pokonała Cracovię i przypieczętowała zdobycie 14. w swojej historii tytułu mistrza Polski. Dzięki temu Legia stała się najbardziej utytułowanym klubem w historii polskiej piłki. Klub ze stolicy zrównał się pod względem liczby mistrzostw z Górnikiem Zabrze oraz Ruchem Chorzów, ale zdecydowanie przewyższa wspomniane kluby pod względem srebrnych oraz brązowych medali w lidze, a także pod względem wywalczonych Pucharów Polski. W sumie, łącznie z mistrzostwami Legia ma na swoim koncie 38 trofeów, co czyni ją właśnie najbardziej utytułowanym klubem w Polsce. 

Legia w opinii zdecydowanej większości ekspertów w pełni zasłużyła na ten tytuł, bo w tym sezonie była po prostu najlepszym zespołem w całej stawce Ekstraklasy. Niemal od samego startu sezonu grała najrówniej, punktując regularnie, a z czasem dokładając do tego jeszcze dobry styl. W praktyce żaden rywal nie był w stanie zagrozić stołecznemu zespołowi w marszu po tytuł, choć przez jakiś czas wydawało się, że kilka zespołów powalczy w końcówce sezonu o tytuł. Architektem sukcesu Legii jest niewątpliwie trener Aleksandar Vuković, w którego niewielu na początku wierzyło, a który obronił się mimo to znakomitą pracą szkoleniową. Serb przeszedł dzięki temu do historii, bo jako pierwszy cudzoziemiec sięgnął po mistrzostwo Polski zarówno jako piłkarz, jak i trener. W obu przypadkach dokonał tego właśnie z Legią Warszawa i w odczuciu kibiców jest już legendą klubu. 

- Zdobyliśmy mistrzostwo zasłużenie jak mało kto. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A Legia nigdy nie zdobywa mistrzostwa łatwo. Nie deprecjonujmy tego, że jesteśmy mistrzem Polski, bo dla Legii to nigdy nie jest łatwe zadanie. Gratulacje dla wszystkich, którzy mają Legię w sercu i im na niej zależy. - podkreślił po meczu z Cracovią wspomniany już Aleksandar Vuković. Nowemu mistrzowi Polski pozostaje tylko pogratulować oraz życzyć sukcesów w europejskich pucharach, aby nasz kraj był wreszcie godnie reprezentowany na arenie międzynarodowej.