wartość piłkarzy

Ranking najdroższych piłkarzy - dominacja Anglików oraz Premier League

Fot. pxfuel
Piro Shop
2020-06-09

Najdrożsi piłkarze świata 2020

CIES Football Observatory opublikował ranking stu najbardziej wartościowych piłkarzy z pięciu najmocniejszych lig na świecie - po dokładnie 20 z każdej z nich. W czołowej dziesiątce znalazło się aż czterech Anglików oraz 6 reprezentantów Premier League.

Część zawodników wznowiła już sezon, pozostali wrócili do treningów, ale wciąż czekają na możliwość rozegrania pierwszych spotkań. Największe problemy mają ekipy z Ligue 1, w której sezon został zakończony, a do startu kolejnego pozostało jeszcze kilka miesięcy - można się więc spodziewać, że w najbliższych miesiącach rynkowa wartość tych zawodników będzie stopniowo spadać. W najbardziej komfortowej sytuacji jest Premier League, która jako jedyna otrzymała zgodę na organizowanie sparingów, które pomogą przygotować drużyny do sezonu i z pewnością wpłynie to nie tylko na formę fizyczną zawodników, ale także na atrakcyjność rozgrywek.

Ranking ten jest ciekawy głównie ze względu na wpływ koronawirusa na świat piłki. Choć wcześniejsze badania dowiodły, że wartość piłkarzy spadła średnio o około 30%, to kwoty, jakie trzeba zapłacić za najlepszych zawodników świata, wciąż przyprawiają o ból głowy. Najbardziej wartościowym piłkarzem na świecie uznano Kyliana Mbappe. Francuz został wyceniony na 259,2 miliona Euro. Na jego cenę wpływa poza wielkimi umiejętnościami także długość kontraktu (3 lata) oraz młody wiek (21 lat). Tuż za nim znaleźli się Anglicy - Raheem Sterling, Jadon Sancho, Trent Alexander-Arnold oraz Marcus Rashford. Młodzi piłkarze są według obliczeń warci ponad 150 milionów Euro. Na pozycjach 6. i 7. uplasowali się zawodnicy starsi, jednak będący w bardzo dobrej formie kolejny sezon z rzędu - mowa tu o zdobywcach Ligi Mistrzów Mohamedzie Salahu i Sadio Mane, których wyceniono na kolejno 144,9 i 139,2 miliona Euro. Dziesiątkę zamknęli Antoine Griezmann z FC Barcelony i Harry Kane z Tottenhamu. Dopiero 21. miejsce w zestawieniu zajął Leo Messi - jest on wyceniany na 100 milionów Euro, jednak jego cena z pewnością zaniżona jest przez zaledwie roczny kontrakt. Jeszcze niżej znajduje się Cristiano Ronaldo - 70. miejsce i wartość 26,8 miliona.

Najwięcej zawodników w czołówce ma Premier League, a aż 12 z nich wyceniono na ponad 100 milionów. Dla porównania wartość tę w La Liga i Bundeslidze przebiło 4 piłkarzy, natomiast Serie A i Ligue 1 mogły się poszczycić tylko jednym. W zestawieniu ujęto także jednego Polaka - był nim oczywiście Robert Lewandowski, który według CIES Football Observatory wart jest 75,6 miliona Euro, co daje mu 12. lokatę w Bundeslidze i 49 miejsce w całym rankingu.