signal iduna park

Bundesliga ruszyła, Borussia rozbija Schalke

2020-05-16

Borussia wygrywa z Schalke

Borussia Dortmund była o klasę lepsza od Schalke Gelsenkirchen w pierwszym spotkaniu Bundesligi po wznowieniu przerwanych koronawirusem rozgrywek. Dwa trafienia zanotował Rafael Guerreiro, a po jednym dorzucili Thorgan Hazard i niezawodny Erling Haaland. Mecz był rozgrywany przy pustych trybunach.

Schalke bez większych problemów kadrowych przystąpiło do tego spotkania. Nieco większy problem miała ekipa BVB, w której składzie zabrakło między innymi Marco Reusa, Axela Witsela czy Giovanniego Reyny. Dla polskich kibiców jedną z ważniejszych informacji była obecność Łukasza Piszczka w pierwszym składzie Borussii Dortmund. Lucien Favre mianował Polaka kapitanem swojej ekipy.

Pierwszą sytuację do zdobycia gola stworzyła sobie ekipa gospodarzy. W 23 minucie Jules Brandt dośrodkował piłkę z prawego skrzydła, a Erling Haaland trafił z woleja w boczną siatkę. Chwilę później Borussia zaatakowała po raz kolejny tą samą stroną boiska i tym razem przyniosło to zamierzony efekt - Thorgan Hazard posłał płaską wrzutkę na 7-metr, a w sytuacji sam na sam Haaland nie miał problemów z pokonaniem Markusa Schuberta. Golkiper nie był w stanie pomóc przy pierwszym trafieniu, jednak sam zawinił przy drugim golu gospodarzy - Niemiec zbyt krótko wybił piłkę, ta została szybko przegrana przez Haalanda do Rogera Guerreiro, który w sytuacji sam na sam płaskim strzałem podwyższył prowadzenie.

Goście zdecydowali się na podwójną zmianę już w przerwie - na plac gry weszli napastnicy Rabbi Matondo oraz Guido Burgstaller. Na niewiele się to zdało, bo chwilę później Borussia strzeliła kolejnego gola. Podopieczni Luciena Favre'a odebrali piłkę na środku boiska, Brandt obsłużył idealnym podaniem Hazarda, a Belg silnym strzałem w krótki róg zanotował szóste trafienie w tym sezonie Bundesligi. W 63 minucie kolejna akcja szybkiej ofensywy gospodarzy przyniosła efekt - Guerreiro przeprowadził dwójkową akcję z klepki z Haalandem i przepięknym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy po raz drugi pokonał Schuberta. Długo wyczekiwaną sytuację bramkową w 74 minucie miało Schalke - po rzucie rożnym głową tuż nad bramką uderzał Salif Sane. Była to ostatnia szansa strzelecka, a derby zakończyły się pewnym zwycięstwem Borussii 4:0.

W równocześnie rozgrywanych spotkaniach Bundesligi Augsburg przegrał z Wolfsburgiem, RB Lipsk zremisował z Freiburgiem, Dusseldorf podzielił się punktami z Padebornem, a Hertha na wyjeździe okazała się lepsza od Hoffenheim. Krzysztof Piątek wszedł na boisko dopiero w 79 minucie spotkania i nie wpłynął na losy meczu.