Kto zakłócił finał Mistrzostw Świata?

Kto zakłócił finał Mistrzostw Świata?

Piro Shop
Komentarze (0) 2018-07-17

W 52. minucie finałowego starcia Francji z Chorwacją na boisko wbiegły cztery osoby w policyjnych mundurach. Byli to członkowie i członkinie grupy feministycznej „Pussy Riot”, a ich celem - irytacja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

W komunikacie wystosowanym za pośrednictwem Twittera na chwilę po całym zdarzeniu, grupa potwierdziła, że wbiegnięcie w strojach policjantów było formą protestu. 

Inspiracja - rosyjski poeta

Pomysł na taki protest i wykorzystanie policyjnych mundurów został zaczerpnięty od poety Dimitrija Prigowa. „Stworzył on wizerunek niebiańskiego policjanta, który w rosyjskiej kulturze niesie na swoich plecach cały naród” – czytamy w tvp.info.  „Pussy Riot” chciało pokazać różnicę między światem, którym rządzi „niebiański” policjant a światem, w którym rządzi policjant „ziemski”. „Ziemski policjant, wkraczając do świata bez zasad, łamie go na części”.

Grupa "Pussy Riot" przedstawia żądania

Grupa opublikowała także swoje żadania. Jest ich sześć i wszystkie skierowane są do Władimira Putina oraz pozostałych rosyjskich władz. 

1. Uwolnić wszystkich więźniów politycznych.

2. Nie więzić za „polubienia”.

3. Koniec z nielegalnymi aresztowaniami za udział w wiecach.

4. Dopuścić do rywalizacji politycznej w kraju

5. Nie fabrykować dowodów i nie przetrzymywać ludzi w więźniach bez powodu.

6. Zmienić „ziemskiego policjanta” w „niebiańskiego”. 

Niejednoznaczne reakcje piłkarzy

"Piłkarze różnie reagowali na przerwanie meczu. Podczas gdy Dejan Lovren pomógł w unieruchomieniu jednego z biegających mężczyzn, Kylian Mbappe przybił z jedną z kobiet piątkę" - informuje tvp.info.

 

fot. tvp.info, twitter.com/MenInBlazers

Komentarze
Akceptuję politykę prywatności serwisu.