ŁKS

ŁKS z całym stadionem? Widzew pisze list otwarty

Piro Shop
Komentarze (40) 2018-07-05

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej łódzcy radni przegłosowali wprowadzenie do wieloletniej prognozy finansowej środki na rozbudowę stadionu ŁKS-u przy al. Unii 2. 

Wcześniej jednak, zanim punkt ten został wprowadzony do obrad sesji, widzewscy radni prowadzili zażartą dyskusję z władzami Łodzi dotyczącą finansowania całej inwestycji. Według nich, szacunkowe 95 milionów, które ma wystarczyć na realizację rozbudowy, znacznie odbiega od szacunków sprzed kilku miesięcy. Ponadto całkowity koszt stadionu ŁKS-u przewyższa stadion Widzewa. 

Projekt przeszedł i już łódzcy kibice mogą być prawie pewni, że w przeciągu kilku lat ŁKS doczeka się pełnego stadionu, który stanie obok nowo wybudowanej hali sportowej i Atlas Areny. 

Wciąż jednak inwestycja budzi w mieście spore kontrowersje. Wszystko za sprawą listu otwartego, który opublikował dziś w południe klub Widzew Łódź i wszystkie widzewskie środowiska kibicowskie. Zarzucają oni władzom miasta nierówne traktowanie wszystkich klubów sportowych i inwestowanie tylko w sekcje związane z Łódzkim Klubem Sportowym. 

Poniżej treść listu: 

"Odnosząc się z zadowoleniem do ogłoszonych w środę 4 lipca 2018 r. zamiarów dalszego inwestowania w rozwój infrastruktury piłkarskiej w naszym mieście oraz działając w imieniu tysięcy kibiców i sympatyków łódzkiego sportu, wnosimy o włączenie do tych planów również potrzeb Widzewa Łódź.

Nasz Klub w minionym sezonie piłkarskim sprzedał ponad 16 tysięcy karnetów (kolejny z rzędu rekord w Polsce, szeroko relacjonowany nie tylko w kraju, ale i w wielu zagranicznych mediach), co stanowi maksymalną liczbę dostępnych tego typu wejściówek na przygotowany dla nas obiekt, a jednocześnie jest ewenementem na skalę europejską. Osiągnięcie ww. maksymalnego pułapu sprzedaży już na IV poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce pozbawia nasz Klub praktycznej możliwości dalszego rozwoju, zarówno sportowego czy organizacyjnego, jak i społecznego.

Mając powyższe na uwadze, wnosimy o alokację w aktualnych planach budżetowych Łodzi środków na rozbudowę stadionu i infrastruktury treningowej Widzewa identycznych jak te planowane i przyjmowane na rzecz naszego lokalnego rywala, jakim jest ŁKS. Równe traktowanie obu łódzkich klubów powinno być pryncypialną zasadą w decyzjach podejmowanych w Urzędzie Miasta Łodzi.

Swoje oczekiwanie popieramy listą kilku faktów ujętych poniżej.

- Budowa stadionu Widzewa kosztowała nieco ponad 120 mln zł (z przebudową dróg ok. 153 mln zł). Budowa boiska ŁKS-u z jedną trybuną na 5,7 tysiąca miejsc kosztowała 94,4 mln zł. Po uwzględnieniu kosztów dodatkowych, jak choćby tzw. przebudowy sieci kV czy wcześniejszych wydatków poniesionych w latach 2011-2013, kwota ta wynosi ponad 120 mln zł (informacja na bazie artykułów prasowych po obradach Komisji Sportu UMŁ z listopada 2014).  W wypadku alokowania dodatkowych 95 milionów na stadion ŁKS-u domagamy się przeznaczenia identycznych środków na rozbudowę infrastruktury Widzewa, która do tej pory nie koresponduje z realnym zapotrzebowaniem, jak i opracowanym dlań programem funkcjonalno-użytkowym (PFU);

-  Stadion ŁKS-u według podanych informacji ma mieć ponad 9 tysięcy metrów powierzchni komercyjnej przy niecałych 2 tysiącach stadionu Widzewa. Rodzi się więc pytanie: czy miasto inwestuje w infrastrukturę sportową czy komercyjną oraz kto będzie beneficjentem potencjalnych korzyści z tego tytułu?

-  ŁKS otrzymał nowoczesny i nieporównywalnie droższy pod względem kosztów budowy obiekt treningowy przy ul. Minerskiej, składający się z pięciu boisk treningowych, oraz płytę hybrydową zlokalizowaną przy al. Unii, podczas gdy stan zaplecza Widzewa w ośrodku treningowym przy ul. Małachowskiego (trzy boiska treningowe współdzielone z drużynami Budowlanych Łódź oraz Łodzianki) jest skandalicznie zły, a wymagane naprawy i dalsze inwestycje sprawiają, że od długiego czasu nawet w najmniejszym stopniu nie odpowiada on potrzebom treningowym klubu;

- Wydane zostały ostatnio ponad 3 mln zł na modernizację i wyposażenie lóż na stadionie przy al. Unii.

- Nasz Klub ma olbrzymie problemy z wyegzekwowaniem od zarządcy zajmowanego obiektu zmian i poprawek dotyczących sektora gości stadionu przy al. Piłsudskiego 138, który nie spełnia obecnie wszystkich wymogów licencyjnych na grę w II lidze i jest źródłem uwag ze strony służb mundurowych i medycznych w kwestiach bezpieczeństwa imprez masowych.

Celem naszego wystąpienia nie jest kwestionowanie planów rozbudowy infrastruktury konkurenta (pokonanie lokalnego rywala zawsze dostarcza większej satysfakcji), ale trudno zrozumieć nam - zwolennikom uczciwej, zgodnej z duchem sportu rywalizacji - jak to możliwe, że klub po zachodniej stronie miasta jest wspierany z wykorzystaniem środków publicznych z dwukrotnie większą intensywnością niż ten po wschodniej jego części, któremu to wybudowano jeden z najtańszych obiektów w kraju, pozbawiając go jednocześnie bazy szkoleniowej? Takie pytanie zadaje sobie wielu łodzian, nie tylko kibiców Widzewa. Zastanawia przy tym, czy tak jaskrawa dysproporcja służy miastu Łodzi, a jeśli tak, to jaki jest jej cel?

Widzew jest w trakcie prac nad długoletnią strategią rozwoju Klubu oraz przeprowadzania analiz możliwości rozbudowy stadionu. Oba punkty zostaną zamknięte najpóźniej do września bieżącego roku. Po ich zakończeniu przedstawimy szczegółowe oczekiwania w zakresie wykorzystania stosownych środków finansowych. Już nie tylko wcześniej opracowany PFU, ale również dostępne na ten moment szacunki i wnioski pokazują jednak niezbicie, że stadion przy al. Piłsudskiego nie jest dostosowany do rosnącego zainteresowania klubem, drużyną i sportem w Łodzi.

Tak jak piłkarze Widzewa walczą na boisku, tak i my wspólnie z rzeszą kibiców, łodzian, wszystkich tych, dla których właściwy rozwój i promocja naszego miasta mają znaczenie, będziemy walczyć o równe traktowanie naszego Klubu. Tym samym liczymy na Pani wsparcie w naszym działaniu."

 

Komentarze
Akceptuję politykę prywatności serwisu.
Ziomek 2018-10-17 01:31:45

Miasto inwestuje w miasto a stadion ŁKS JEST STADIONEM MIEJSKIM a WIDZEW NIE

Do uszole 2018-07-13 00:36:17

Maciuś, Ksiądz, Grudzień itd... Banda konfidentow, hipokryci!

ANTYłks 2018-07-11 22:13:51

Do poniżej Co za szczera wypowiedź najlepsze jest to ze oni nadal z nimi się kręcą tak jak np..z rudzikiem no ale do innych proc się potrafią a frajerów od siebie pogonić nie potrafią he he

uszole 2018-07-11 15:17:45

śiwy z limanki sztywny z abramki rudzik z tuwima francuz tyski dzban tyca pała lech sprzedała olaf tomeczek uszol

do łukasza 2018-07-11 15:15:26

syneczku pogoń swojich konfidetów ksgks szyndel sypie brzęczek toleruje nożownik 60 z 3

WRWE 2018-07-11 00:33:52

WRWE Criminal Familijny je..c Konfidentow

lol 2018-07-11 00:17:50

Wisła już sypie na widzew ... a taka zgoda miała być

Lukasz Latos 2018-07-11 00:08:59

Latos sypie. Juz niedlugo Janek pojdzie siedziec. Tak sie skonczyla marna sztama smierdzieli z zapomnianym i upadlym widzewem

Ruda Śląska 2018-07-10 23:33:06

Ruch & Widzew Forever , żal dupę ściska brodatym pejsa z kaliskiego dworca

nizej 2018-07-09 22:49:40

konfidentów pogon zydku z peronki i moznata tak wyliczać

Wstyd !!! 2018-07-09 22:18:02

Wielki widzewski wstyd , 1 gramy na luzie 2 róg róg róg gol gol 3 drzwi w autobusie zacięte 4 zostawili ziomka na polu 5 banda konfidentow I można by tak wyliczać ......

Kara przyjdzie sama 2018-07-09 21:17:44

Widzew to zwykła dz.iw.ka sportowa

Ruch 2018-07-09 20:51:12

Jestem z Ruchu ale co odpierdala Widzew to jest zenada

LODZ TO WIDZEW 2018-07-09 07:26:12

Wisła Widzew Ruch Elana a wy Qrwy na kolana

Wisełka & Widzew 2018-07-09 05:31:26

7ech zdechł amicorz

Rawicz fan 2018-07-08 23:52:26

Lech&Łks

Widzewska Dabrowa 2018-07-08 22:56:35

lks na Dabrowie qrwa gdzie nie róbcie sobie żartów chyba że w koszulce chodzisz po pokoju pamiętajcie icki Łódź to WIDZEW

do ŁKS Dąbrowa 2018-07-08 22:00:24

Różową parówkę to ty masz w tyłku co noc. A co do bazy treningowej... Nikt wam nie odmawia prawa do takowej i wszyscy w Łodzi wiedzą, że miasto wam ją odebrało. Chodzi nam o trzy rzeczy. 1 - równe traktowanie w finansowaniu (bo takiego nie ma), 2 - dostep do bazy treningowej (bo takiego nie mamy, zabrano nam ją, natomiast owo boisko hybrydowe okazało się niehybrydowe), 3 - wypełnienia realizacji PFU. I nikt nie chciał stadionu 18 tys. kiedy było jasne, że absolutne minimum, to 20 tys., a pierwotnie wg PFU miało być 24 tys. więc nie pisz głupot.

Widzewskie Bałuty 2018-07-08 12:37:35

Widzew zawsze Będzie rzadził w Lodzi a wy stadion wybudujcie sobie na 100 tys. Wtedy będziecie mogli zapełnić ale sektor dla przyjezdnych buhaha

WIDZEW ŚRÓDMIEŚCIE 1910 2018-07-08 12:25:13

Ktoś w urzędzie ma zajebiste kompleksy dobrze wiecie że w Łodzi lksu jest 1/3 a Widzewa 2/3

Broda 2018-07-08 12:12:50

Widzew to parowka

Widzew MANHATTAN 2018-07-08 11:53:31

Urząd miasta Łodzi przeprowadził ,,badania,, potencjału kibicowskiego w Łódź i ocenił że Widzew będzie miał stadion na 35 tys.a ŁKS na 15 tys. Wydali na to UWAGA 300tys. A teraz wybudowali na Widzewie stadion na 18 tys. Który co mecz jest pełny a ŁKS będzie miał na 20 tys. Tylko w tym problem ze przychodzi tam po 3 gora 4 tys. ZENADA LODZ TO WIDZEW

MC 2018-07-08 08:57:24

A niech płacząróżowe parówki. Łódzki jest tylko ŁKS!

Torcida 2018-07-07 20:53:14

W Łodzi tylko ŁKS , zydzewiaki pozalcie sie rabinowi!

czerwona ubecja 2018-07-07 16:20:19

Reaktywacja zaczyna stosować metody Ludwika Sobolewskiego ( Lutek ) kp. U.B. Kopać dołki i donossssssić. Idę kupić karnecik , w całej Polsce już tylko tu można spotkać takie * koleżeństwo *

Gość 2018-07-06 18:23:09

gratuluje niech ŁKS się rozwija wasze miejsce jest w ekstraklapie kibice RTS idzcie się wypłakać pod sciane płaczu w izraelu

obktwny 2018-07-06 16:53:50

biedny ten widzew-zawsze w cieniu Wielkiego ŁKSu. Łódź zawsze była i będzie kojarzona z ŁKSem, a Widzew-z okolicznymi wioskami.

Chipsy1 2018-07-06 12:53:16

Wiecie co jest najlepsze? Że widzewiacy mieli swoich przedstawicieli w komisji, która przygotowywała przetarg. I na podstawie tego przetargu powstał ich stadion. Pisanie o jakichkolwiek brakach jest ich własną winą i teraz widząc co się dzieje na ŁKSie, że nasz prezes Salski ma łeb na karku i myśli perspektywicznie chcą tego samego u siebie. Tyle że na zmiany jest już za późno. Chcieliście mieć pierwsi cały stadion żeby nam odskoczyć? Już teraz możecie nam podskoczyć :D

ŁKS Dąbrowa 2018-07-06 12:40:23

Śmieszy mnie to ujadanie różowych parówek.Macie stadion jaki chcieliście,a jeśli chodzi o bazę treningową to mam pytanie z jakiej paki macie mieć taką jak ŁKS,przecież wy nigdy takowej na widzewie nie mieliście w przeciwieństwie do ŁKS-u którego boiska zostały zabrane pod Atlas Arenę.Proponuje zająć się sobą dajdaje i hipokryci!!!

szalom rodowici 2018-07-06 12:17:49

Nie lepiej jakbysmy sobie synagoge postawili?

Sirmegan 2018-07-06 10:07:01

Teraz to jest nowoczesny stadion a jeszcze przedwczoraj to był wyśmiewany amfiteatr

Do GKS K. - D.G. 2018-07-06 07:54:52

Widzisz, docip polega na tym, że program użytkowo-funkcjonalny (nota bene zamówiony przez miasto) zalecał wybudowanie stadionu o pojemności na co najmniej 24 tys. widzów). PFU kosztował niemałe pieniądze. Mimo to władze miasta odrzuciły ów program. Następnie zdecydowano, że powstanie stadion na 18 tys. widzów, przy czym w ratuszu zapewniano, że będzie to stadion z techniczną możliwością rozbudowy. Już po odebraniu gotowej budowli okazało się, że tej możliwości nie ma (co w praktyce oznacza, że nie jest to możliwe bez poniesienia wysokich kosztów dodatkowych). Już nawet nie chcę wspominać, jak rosły koszty budowy pierwszej trybuny na ŁKS-ie i o ile przerosły planowany budżet. Teraz odpowiedz mi, czy uważasz, że takie postępowanie ratusza, taka polityka finansowa władz miejskich oznaczająca wywalanie pieniędzy w błoto jest odpowiedzialna w przypadku miasta, które jest zadłużone?

Jestem całym sercem za 2018-07-06 02:03:13

Brawo brawo i jeszcze raz brawo dla UM Miasta Łodzi centralna Polska

..!.. 2018-07-06 00:28:46

Kto jest wyżej,pytam leszcze

GKS K.- D.G. 2018-07-05 23:40:50

Niedawno Widzewowi wybudowali nieduży stadion, a teraz w oświadczeniu piszą, że chcą rozbudowy. Trzeba było myśleć przed wybudowaniem o większym obiekcie. Teraz już jest po sprawie. Macie taki i tak pozostanie. Na CSKA myśleli i mają większy, choć Spartak ma o 15 tys. więcej. Ja tak w ogóle byłem zaskoczony jak w Łodzi planowano budowę tak małych 2 stadionów dla 2 dużych klubów. Myślałem, że Widzew będzie miał stadion o pojemności niewiele ponad 30 tys., a ŁKS ok. 25 tys. Jakby byli bogaci sponsorzy jak w Moskwie, a nie finansowanie przez nie najbogatszą Łódź to pewnie by tak było

ww99 2018-07-05 22:14:06

dzisiaj list otwarty od klubu jutro oświadczenie od kibiców!!!!

1910 2018-07-05 20:58:16

W dupie mam że wam wybuduja stadion ale ale wasz warty 300 baniek macie gdzie trenować a u nas nie są w stanie poprawić sektoru gości aby kibice innych klubów mogli zasiaść ? do tego boisko treningowe to kpina i śmiech dla piłkarzy wiec japa białe serdelki.

1946 2018-07-05 20:49:23

Widzew cały czas szczycił się czterema trybunami, bo ŁKS ma jedną. Za to kiedy dowiedzieli się, że ŁKS będzie miał, większy, nowocześniejszy i przede wszystkim z lepszym ośrodkiem treningowym stadion, zaczęli się żalić. Wg. Ciekawej teorii RTS, to Łódzki Klub Sportowy jest faworyzowany! Hmmm... Ciekawe... Bo jak widzew miał cały stadion, a ŁKS CHYBA trzy lata gra i jeszcze będzie grał na stadionie z jedną trybuną skarg nie było! Przypomnę, Widzew miał mieć trzy trybuny, ale wybrał tańszy wariant, żeby dostać pełny stadion...

Olo 2018-07-05 20:28:16

Piłkarze grają na LUZIE .ludzie humoru listy piszą .czym się rozbudowuje blaszak?- nitownicą

ŁKS FC ŁASK 2018-07-05 19:03:22

Wojna? Tu tylko chodzi o zablokowanie możliwości rozwoju ŁKS bo wiadomo że bez stadionu jej niema,już zaczyna to być widoczne