paleniebaneru

Awantura na jasnogórskich błoniach

Piro Shop
2018-01-14

Do awantury doszło tuż przed prezentacją flag podczas X Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców. Prowokacji podczas pielgrzymki dopuści się członkowie stowarzyszenia Obywatele RP.

 

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło poświęcenie barw klubowych.

 

Ekipy na Jasnej Górze

Wśród ekip obecnych na pielgrzymce bezapelacyjnie najwięcej było kibiców Legii Warszawa i Śląska Wrocław. W dobrych ilościach pojawili również się kibice Lecha Poznań, Górnika Zabrze, GKS Katowice, GKS Jastrzębie, Unii Leszno, Zawiszy Bydgoszcz, Lechii Gdańsk, Jagiellonii Białystok, Wisłoki Dębica, Piasta Gliwice, Radomiaka Radom.

 

Poza tym obecne delegacje Podbeskidzia, Zagłębia Sosnowiec, Chrobrego Głogów, Widzewa Łódź, ŁKS Łódź, Odry Wodzisław, Hetmana Zamość, Miedzi Legnica, GKS Tychy, Chemika Kędzierzyn Koźle, KSZO, Górnika Wałbrzych i wielu innych ekip.

Prezentacja flag

Już na ok. 2 godziny przed zaplanowaną na godzinę 17:00 prezentacją flag na klasztornych murach ciężko znaleźć było miejsce na wywieszenie flagi. Dodatkowo silny wiatr skutecznie utrudniał zarówno wywieszanie flag, jak i sprawił ekipom przygotowującym tegoroczną oprawę sporo trudności.

 

Po godzinie 16:00 na jasnogórskich błoniach pojawili się członkowie stowarzyszenia Obywatele RP, przedstawiciele tej organizacji, a także stowarzyszenia Demokratyczna RP. Rozwinęli transparenty z napisami "Chrześcijaństwo to nie nienawiść", "Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo" i "Tu są granice przyzwoitości". Ewidentnie dążyli do sprowokowania zgromadzonych na błoniach kibiców. Dopóki stali w znacznej odległości od wywieszonych flag, nikt nie zwracał na nich uwagi. Kilkakrotnie zmieniali miejsce swojej demonstracji, aż podeszli pod same mury klasztoru.

Prowokacja Obywateli RP

Wśród zgromadzonych było słychać głosy, aby Obywatele RP powiedzieli po co przyszli, a najlepiej opuścili teren i pozwolili świętować ten dzień zebranym kibicom. W związku z całkowitym brakiem reakcji z ich strony, część zgromadzonych na błoniach kibiców, postanowiła "wyprosić" ich z tego terenu.

 

 

- Zgłoszenie przyjęte przez komisariat pierwszy policji w Częstochowie dotyczy uszkodzenia ciała, zniszczenia mienia oraz gróźb karalnych - poinformowała w niedzielę rzeczniczka częstochowskiej policji podkom. Marta Ladowska.