Świąteczny Wywiad z chuliganem: Źli kibole pomagają

Wywiad z chuliganem: Źli kibole pomagają

Piro Shop
Komentarze (3) 2017-12-26

Główne media o tym, że kibice pomagają kresowianom, kombatantom, domom dziecka czy niepełnosprawnym przeważnie milczą, a czasem wręcz wyśmiewają i atakują kibicowskie inicjatywy. W odpowiedzi program "Wywiad z chuliganem", w szczególnym odcinku w święta Bożego Narodzenia, postanowił pokazać skalę kibicowskich akcji z ostatnich lat, które zebrane razem robią ogromne wrażenie.

 

Gościem Piotra Lisiewicza był Radosław Majchrzak, prezes Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, ale pokazane i omówione zostały akcje ekip z całego kraju. W listopadzie z Poznania do Solecznik pojechało ponad cztery i pół tony darów w ramach akcji Triada Kresom, zorganizowanej przez kibiców Lecha, Arki i Cracovii.

 

- W Poznaniu idziesz do sklepu i kupujesz co chcesz. A tam jest zupełnie inny świat. Czasami nie ma prądu, ciepłej wody, brak podstawowych artykułów żywnościowych. Tam są rodziny, które kiedyś straciły swoją ojczyznę, często były wywiezione na Wschód - opowiada Radosław Majchrzak. Podkreśla, że akcja to nie jednorazowy wyskok, a trwa od lat. - Jak tam się pojedzie, to nie wraca się z pustymi rękami, w sensie duchowym. Człowiek jest tak naładowany, że chce tam jak najszybciej wrócić.

 

W odcinku pokazane są także m. in. akcje dla kombatantów z Kresów kibiców Jagiellonii, Widzewa i Polonii Warszawa, pomoc kibiców Piasta Gliwice dla domu dziecka, "Wigilia z kibolem" zorganizowana przez ŁKS dla 400 dzieci, pomoc dla niepełnosprawnych ze strony kibiców Jagielloni i GKS-u Katowice.

 

Mowa jest też o tym, jak kombatanci oceniają współpracę z kibicami. O kibicach Lecha mówi gen. Jan Podhorski, żołnierz AK i NSZ, a o kibicach Legii Leszek Mroczkowski, żołnierz WiN, skazany na karę śmierci, zamienioną na 12 lat więzienia. Tak opowiada o tym, jak przekonali go do siebie kibice Legii: - Mnie przekonali chłopcy z Targówka. Przyszli do mnie, żebym odsłonił namalowany przez nich mural. Tam stało stu zmokniętych chłopców, w których oczach widziałem Polskę. Od tej pory powiedziałem: jestem legionistą. To oni przejmą po nas pałeczkę. 

 

Jak podkreśla Radosław Majchrzak, nie każdy może współpracować z kibicami w podobnych akcjach: - Jesteśmy wybredni, nie od każdego weźmiemy pieniądze. Od Łukoila nie weźmiemy. Są organizacje, instytucje i firmy, co do których nie zgadzamy się z tym co robią, jakie mają kontakty, z kim współpracują. Jeśli chcą się lansować na kibicach, to nie ten adres, nie każdy jest godny, żeby z nami współpracować.

 

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań ukazuje się w każdą sobotę o 15.00, a premiera w Telewizji Republika w niedziele o 22.00.

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnego odcinka "Wywiadu z chuliganem", który zamieszczamy poniżej.

 

Komentarze
Akceptuję politykę prywatności serwisu.
maczeta 2017-12-31 21:47:05

Nozownicy i maczetowcy - patrioci.

jan koza 2017-12-30 16:48:26

Cracovia i patriotyzm.Znakomity kawał!Mistrzowie kolorowania rzeczywistości. Od zawsze.

Cracovia Pany! 2017-12-29 15:14:24

Wiele Serc - Jedno Bicie, Wielka Triada - Ponad Życie!