Wywiad z chuliganem: Tadeusz "Tadek" Polkowski

Wywiad z chuliganem: Tadeusz "Tadek" Polkowski

Piro Shop
Komentarze (13) 2017-10-02

Dostępny jest kolejny odcinek "Wywiadu z chuliganem" - tym razem Piotr Lisiewicz rozmawiał z raperem Tadeuszem Polkowskim z Firmy. "Tadek" zaczynał w zespole Firma, którego sztandarowym hasłem było "JP na 100 procent", a jego teksty dotyczyły często policyjnej przemocy. Wraz z dojrzewaniem i pogłębianiem wiedzy o systemie Tadek wzbogacił przekaz Firmy - do krytyki policyjnego bezprawia doszły opowieści o polskiej historii, patriotyzm i antykomunizm.

 

Tematyka patriotyczna zdominowała późniejszą, solową już twórczość Polkowskiego. Tadek jako pierwszy w Polsce rapował pięć lat temu o Żołnierzach Wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim czy Ince. Te jego utworu miały wpływ na kibiców, ale zainspirowały także innych raperów do poruszania tej tematyki. 

 

Efektem popularności piosenek wśród młodzieży stały się m. in. szkolne gazetki o Żołnierzach Wyklętych. Jak wspomina Tadek, nierzadko z jego piosenek dowiadywali się o nich nie tylko uczniowie, ale i... nauczyciele historii. 

 

W Wywiadzie z chuliganem Tadek prostuje kłamstwa mediów, jakoby miał wstydzić się dawnych występów w Firmie. - Pudelek, który słynie z rzeczowych, prawdziwych informacji oraz dbałości o prawdę i piękno napisał, że ja się wstydzę tego, iż byłem kiedyś w takim, a nie innym składzie. To był oczywiście wymyślony cytat, którego nigdy nie było. Niech nikt nie powiela tych kłamstw - apeluje. 

 

Jego utwory o historii często nawiązują do współczesności, jak w piosence o Ince: "Dzisiaj kłamią by nas zniszczyć, rozkradają polskie włości/ Dziś ubecy mają media, już nie muszą łamać kości/ Dziś bogactwo i pozycja są polisą bezkarności/ Niech wyklęci wstaną z grobów, wskażą drogę do wolności". 

 

Jak mówi, teksty antypolicyjne z czasów Firmy, w której występował z Popkiem i Bosskim Romanem, opisywały prawdziwe fakty: - Miałem kolegów, którzy byli bici w trakcie przesłuchań. Czy takich, co dostawali półtora roku za napaść na funkcjonariusza. Gdzie napaść polegała na tym, że funkcjonariuszy było ośmiu, a ten chłopak był jeden, chudszy ode mnie i był przykuty do kaloryfera. 

 

Dodaje, że wiele osób nie ma pojęcia, o tym jaka jest prawda: - Podam przykład chłopaka, który został adwokatem. Jeszcze w czasie studiów uważał nas za oderwanych od rzeczywistości. Jak już został adwokatem, to po jakimś czasie powiedział, że chętnie nagrałby z nami kawałek - widząc co się dzieje w sądach, prokuraturze i policji. 

 

Czy jego obecna twórczość to kontynuacja dawnej, czy przemiana, jak schematycznie opisują media? Zdaniem Tadka i jedno, i drugie po trochu: - Jeśli ktoś ma 35 lat i nie naniósł by żadnych poprawek na swoją działalność sprzed 15 lat, zwłaszcza jeśli była ona burzliwa i bogata, to znaczy że albo wtedy był geniuszem, albo dzisiaj jest imbecylem. 

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnego odcinka "Wywiadu z chuliganem", który zamieszczamy poniżej.

 

Komentarze
Akceptuję politykę prywatności serwisu.
Kibol roku 2017-10-13 19:55:59

No więc właśnie patriotyczny rap, kolego tom88. Gatunek, jakim jest rap ma swoje murzyńskie korzenie, ale w różnych krajach mówi o sprawach ważnych dla ludzi z dołów. Nie jest przypadkiem, że w kraju z taką historią jak Polska hip-hopowa forma nasyciła się patriotyczną treścią. Tym bardziej, że dawni komuniści mieli w III RP wszystko, a bohaterowie walki z komunistycznym okupantem żyli w biedzie.

tom88 2017-10-06 09:39:11

jaki patriotyczny rap? co to jest? jak może być murzyński, polski patriotyzm. Co jeszcze dacie? konserwatywno-narodowych pedziów? internacjonalistycznych nacjonalistów? prawicowych lewaków?

elo 2017-10-05 22:04:23

"Zawsze i wszędzie" - zastanawiam się tylko czy kibice mieliby jakiekolwiek opory przed zadzwonieniem na Policję gdy ktoś porwałby im dziecko albo zwyzywał w internecie zmarłego członka rodziny? Jak wtedy Wasz kodeks honorowy działa?

firlej 2017-10-04 22:53:18

Ten typ gra już nawet na festynach współorganizowanych przez policję! Litości to portal kibiców a nie fanów kaczora. firma respekt ale tadek to zwykły łak, zero progresu, gdyby nie ta faza na "patriotyczny rap" to juz dawno nikt by o nim nie pamietal, dobrze ze tata pomógl synkowi w karierze.

Mocny 2017-10-04 18:54:13

Fakt, nie jest kibicem i nigdy nie twierdził, że jest. Ale dla szerzenia patriotyzmu wśród kibiców jest osobą zasłużoną. Młodsi mogą nie pamiętać, ale płyta "Niewygodna prawda" sprzed pięciu lat była przełomowa. A na wcześniejszych kawałkach Firmy o policji wielu się wychowywało.

RTS 2017-10-04 18:00:29

Przecież to zwykła pizda, to ma być wywiad z chuliganem

czery 2017-10-04 12:45:57

Taki z niego chuligan jak z koziej pały mikrofon

beton 2017-10-03 23:16:11

Pfff to moze zmiencie tytul na "wywiad z recytatorem estradowym". Zenada. Nie mowiac juz o tym ze on sam sie z kibicami nie utozsamia, a najsmieszniejsze jest to ze tadek to noskilowiec i powie to kazdy fan rapu, znalazl sobie nisze i recytuje patetyczne wierszyki na festynach IPNu i po okolicznych wiosakch - okej fajnie, jak ktos lubi, ale zaden z niego raper czy kibic. Po prostu typek od smętnych wierszyków.

gg 2017-10-03 22:22:56

"nie jestesmy kibicami"

Adam 2017-10-03 21:52:39

Prawdziwa opowieść o gościu, dzięki któremu patriotyczny rap rozpoczął się w Polsce na dobre. Było wcześniej paru innych wykonawców z patriotycznymi kawałkami, ale to Tadek nagrał o tym dwie płyty, a potem pojawili się jego naśladowcy i kontynuatorzy. Jak chodzi o konflikt, o którym niektórzy piszą, to życiorys Tadka jest znany, a tamtego typa nie, kto go znał zanim zaczął promować na atakowania Tadka i Bosskiego? Jak dla mnie to człowiek znikąd i nie ma powodu, żeby z powodu jego bluzgów niepopartych dowodami podważać wiarygodność ludzi sprawdzonych. Zresztą większość łapek w dół pod jego występami wskazuje, że chyba większość kumatych tak myśli.

Jubilat 2017-10-03 21:26:40

Pod jubilatem. Pamiętamy

Jakub 2017-10-03 18:18:07

Już nie macie z kim robić wywiadow? ? Żaden chuligan tylko zwykla upalona łajza

stara data 2017-10-03 17:33:49

Tadek Firma na zawsze !