Historia króla kibiców Lechii w Wywiadzie z chuliganem

Historia króla kibiców Lechii w Wywiadzie z chuliganem

2017-04-19

Na kanale poznańskiego Radia Merkury na YouTube dostępny jest już kolejny kibolski odcinek "Wywiadu z chuliganem", którego gościem był kibic Lechii Gdańsk Andrzej Duffek, młodszy brat śp. Tadeusza, czy legendarnego "Dufa".

 

Krótki opis najnowszego odcinka programu Piotra Lisiewicza:

 

Dziś twarz legendarnego "Dufa" pojawia się na flagach, szalikach i stadionowych oprawach. W latach 80. stał na czele bojówki Lechii Gdańsk, która ochraniała manifestantów popierających nielegalną Solidarność, wychodzących z kościoła Św. Brygidy i toczyła bitwy z ZOMO. Andrzej Duffek, czyli "Młody Dufo", brat nieżyjącego króla kibiców Tadeusza Duffeka, był gościem Piotra Lisiewicza w programie "Wywiad z chuliganem".

 

"Listewki", czyli kije, którymi można było sięgnąć za tarczę zomowca. Pręt "ósemka", na długość ręki, oprawiony w gumę - taka była ich broń przeciwko bandytom w milicyjnych mundurach. Andrzej Duffek wspomina, że realia walk z ZOMO "warchołów Lechistanu" mocno różniły się od tych, które znali późniejsi kibicowscy amatorzy mocnych wrażeń.

 

- Nie było "odżywek", "sprzętu" też niewiele. Nie bardzo można było też zapisywać się na siłownie przy klubach, bo one były ewidencjonowane i infiltrowane. Rzecz się opierała na charakterze. Nie tylko Lechia biła się z ZOMO, ale ta grupa była gotowa za siebie pójść w ogień. Każdy każdego znał z twarzy, tam nie było obcych. Wiedziałeś, że jeżeli ruszysz, będą z tobą walczyć. I o ile zomowcy nie odetną cię tarczami, to chłopaki cię wyrwą.

 

Opowiada on też o kresowym, lwowskim rodowodzie swojej rodziny, a także o genezie nienawiści kibiców do policji w III RP. - Zamiast "Mi" na mundurach pojawiło się "Po" i spotykałeś te same gęby, tych samych ludzi. Została mentalność i metody działania, także permanentna korupcja, branie w łapę. Nie było dekomunizacji, nie było odcięcia, nowych ludzi - mówi.

 

Wojnę poprzedniego rządu z kibicami komentuje: - Jeżeli, ktoś ci pluje w gębę, jak Michnik, to nie będziesz udawał, że deszcz pada. Chyba, że nie masz charakteru. Właśnie charakteru, nie tylko idei.

 

Komentarze (7)

Stara Gwardia ,,LG'' - 2017-04-30 11:04:31

legła wchodzi nam w du........ko i tak was nie zaakceptujemy warszawskie cwe,,,,,,,,ka!!!!!!!!!!!!!


Wlkp. - 2017-04-22 11:56:10

Do niżej: to ty jesteś nienormalny skoro twierdzisz że wywiad był z umarłym. Ale wy w stolycy tak macie.


Antonii - 2017-04-20 20:07:50

Tak bardzo nienawidzili milicji...,że się z milicją trzymali (GTS) i milicja (GTS) ich wydyma...ła. Sukces sb-ecji po latach...Głupota Lechii. A taka elegancka karte niepodległościową zepsuli sztamą z GTS...


Wlkp. - 2017-04-20 20:02:00

Opowiadać to sobie może. Jaki z niego Lwowiak. Zwykły Niemiec. Nazwisko mówi samo za siebie. Wszyscy w Gdańsku to albo Niemcy albo konfidenci tak jak Donek i Bolek. Ciekawe czy był witać wczoraj swojego ziomka Tuska.


Ostry - 2017-04-20 17:39:34

Ciekawy program, historia, którą powinni poznać małolaci. Polecam też odcinki z Uszolem, Romanem Zielińskim i Radosławem Majchrzakiem.


Legionista - 2017-04-20 06:51:32

Bardzo dobry odcinek.