GKS Katowice – Lechia Gdańsk 2024-04-07

Jak wyglądają przygotowania beniaminków do startu Ekstraklasy?

Fot. kibice.net
2024-07-10

Nieco w cieniu Euro 2024 toczą się przygotowania do startu Ekstraklasy. Jak co roku najwięcej pracy mają ci, którzy awansowali do grona najlepszych drużyn w kraju. Przyjrzeliśmy się temu, jak wyglądają przygotowania do sezonu 2024/2025 w wykonaniu Motoru Lublin, GKS-u Katowice i Lechii Gdańsk.

Motor Lublin przed sezonem 2024/2025

Od 1992 roku w Lublinie czekają na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. I to oczekiwanie zakończy się już 21 lipca, kiedy to Motor zmierzy się z Rakowem Częstochowa na własnym stadionie. Do tego wydarzenia zawodnicy pracują pod okiem Mateusza Stolarskiego (przedłużył kontrakt z klubem do 30 czerwca 2025) już od 17 czerwca. Lublinianie najpierw trenowali na własnym obiekcie, a od 7 do 12 lipca przebywają na obozie w Sochocinie.

Jak na razie klub dość spokojnie podchodzi do budowy kadry na grę w Ekstraklasie. Umowy z Motorem przedłużyli Samuel Mraz, Kacper Rosa,  Rafał i Michał Królowie. Nad transferami pracuje za to Michał Wlaźlik, który objął tę funkcję w połowie czerwca tego roku. 

Jak na razie do drużyny trafiła trójka piłkarzy. Najgłośniejszym wzmocnieniem wydaje się przyjście Krzysztofa Kubicy. Były gracz Górnika Zabrze i Chrobrego Głogów trafia do Lublina na roczne wypożyczenie z Benevento. Motor zakontraktował też 27-letniego słowackiego stopera Marka Bartosa oraz 29-letniego chorwackiego bramkarza – Ivana Brkica.

Jeśli chodzi o mecze sparingowe, to lublinianie zmierzyli się w nich z zespołami z krajowego podwórka. Najpierw 22 czerwca zremisowali z Koroną Kielce 1:1. Następnie rozegrali mecz w formacie 4x30 minut z Widzewem, który wygrali ostatecznie 2:1. Kolejne dwa sparingi Motor rozegrał jednego dnia – 6 lipca. Lublinianie pokonali wtedy Resovię 1:0 oraz przegrali 0:3 ze Zniczem Pruszków. Do rozegrania mają jeszcze grę kontrolną z Radomiakiem.

Przygotowania GKS-u Katowice do gry w Ekstraklasie

Katowiczanie czekali na powrót do Ekstraklasy nieco krócej niż Motor, bo 19 lat. Start przygotowań przypadł tak jak w przypadku Motoru, na 17 czerwca. Katowiczanie w swoich planach mieli treningi na własnych obiektach oraz wyjazd do Ustronia na kilkudniowe zgrupowanie.

Jeśli chodzi o transfery, to GKS skupia się na działaniach w kraju. Do Katowic trafiło już 5 graczy, są to:

  • Sebastian Milewski,
  • Borja Galan,
  • Adam Zrelak,
  • Alan Czerwiński,
  • Łukasz Klemenz.

Blisko gry przy Bukowej jest także Bartosz Nowak, lecz na razie jego transfer z Rakowa jest wstrzymany przez Marka Papszuna. Katowiczanie musieli się jednak pogodzić ze stratą jednego liderów zespołu, który wywalczył awans – Antoni Kozubal musiał wrócić po wypożyczeniu do Lecha Poznań.

GKS jak na razie nie imponuje wynikami sparingowymi. Porażki z Widzewem, Polonią Bytom oraz Hutnikiem Kraków mogą martwić kibiców w Katowicach. Poza tym drużyna ze Śląska zremisowała z GKS-em Jastrzębie oraz pokonała Odrę Opolę. Na zakończenie przygotowań do sezonu gracze Rafała Góraka zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Inauguracja sezonu przez GKS przypada na 20 lipca, kiedy to zmierzy się na własnym stadionie z Radomiakiem.

Lechia Gdańsk z problemami przed nowym sezonem

Klub z Trójmiasta bardzo imponował w sezonie 2023/2024. Okazuje się jednak, że forma graczy nie idzie w parze z działaniami osób kierującymi klubem. Lechia ma problemy finansowe, zalega z płatnościami innym klubom za swoich piłkarzy. Co więcej, zawodnicy i pracownicy klubu również otrzymują swoje wypłaty z opóźnieniem. Te wszystkie opóźnienia sprawiły, że FIFA nałożyła na Lechię czasowy zakaz transferowy. Władze klubu odniosły się do sytuacji i zapewniły i że uregulują zaległości, dzięki czemu embargo zostanie zniesione. 

Jak na razie trudno się więc spodziewać ruchów transferowych do klubu. Jedynym nowym graczem w drużynie z Gdańska jest bramkarz Szymon Weirauch, który do zespołu dołączył z Zagłębia Lubin. Lechia też przeprowadziła transfer Rifeta Kapicia z Valmiery, było to wykupienie zawodnika, który już w poprzednim sezonie grał dla biało-zielonych.

Lechiści trenują już od 18 czerwca, a o 1 lipca przebywają na obozie w Cetniewie. 27 czerwca gdańszczanie mieli zagrać sparing z Lechem Poznań, lecz ten został odwołany z powodu problemów kadrowych biało-zielonych. Dotychczas Lechia rozegrała dwa mecze towarzyskie z Legią Warszawa i Chojniczanką, oba zakończone remisem 1:1. W planach zespołu Szymona Grabowskiego jest także starcie z Wisłą Płock. Pierwszy mecz w Ekstraklasie biało-zieloni rozegrają w piątek 19 lipca we Wrocławiu ze Śląskiem.

iparts.pl