
Na kogo postawi Probierz?
Sezon ligowy już praktycznie za nami, lecz to nie koniec piłkarskich emocji. Lada dzień powołania na Euro 2024 wyśle Michał Probierz. Selekcjoner reprezentacji Polski nie chce zdradzać nazwisk, lecz nie należy się spodziewać rewolucji w drużynie. Przyjrzeliśmy się temu, kto może zagrać dla biało-czerwonych podczas turnieju w Niemczech.
Już 29 maja Michał Probierz ogłosi skład, który stawi się na najbliższym zgrupowaniu. Na turniej w Niemczech selekcjoner może zabrać 26 graczy. Jednak selekcjoner zamierza powołać większą liczbę zawodników. Mówi się o tym, że na pierwszej liście znajdzie się 28 reprezentantów. To oznacza, że Probierz dwójkę z nich pozostawi w kraju.
Selekcjoner biało-czerwonych zamierza do Niemiec zabrać czwórkę golkiperów. Jednak tylko trójka z nich znajdzie się w składzie na turniej, a ten czwarty będzie formalnie członkiem sztabu szkoleniowego i będzie uczestniczył tylko w treningach. Będzie to młody golkiper, mówi się o tym, że wybrańcem Probierza może być Bartosz Mrozek z Lecha lub grający w Puszczy Niepołomice Oliwier Zych.
Jeśli chodzi o bramkarzy na turniej, to wydaje się, że obędzie się bez niespodzianek. Niepodważalna jest pozycja Wojciecha Szczęsnego. Jego zmiennikiem powinien być Łukasz Skorupski. Trzecim bramkarzem reprezentacji najprawdopodobniej zostanie Marcin Bułka, który ma za sobą świetny sezon we Francji. To raczej on pojedzie na Euro kosztem Bartłomieja Drągowskiego.
W formacji defensywnej również nie powinno być zmian w porównaniu do ostatniego zgrupowania reprezentacji. Bednarek, Dawidowicz, Kiwior i Salamon – Ci gracze powinni być pewni swojego miejsca w samolocie do Niemiec. W drużynie na Euro powinno też znaleźć się miejsce dla Bereszyńskiego. W składzie wybieranym przez Michała Probierza powinien znaleźć się jeszcze jeden stoper. Wiele wskazuje na to, że selekcjoner będzie wybierał pomiędzy Sebastianem Walukiewiczem a Pawłem Bochniewiczem.
Trener naszej reprezentacji nie zamierza zmieniać ustawienia, więc do Niemiec zabierze ze sobą przynajmniej czwórkę wahadłowych. Pewne miejsce w składzie będzie miał Przemysław Frankowski. Jego zmiennikiem na prawej stronie będzie Matty Cash, o ile zdąży wyleczać kontuzję na czas. Jeśli chodzi o lewą stronę to mimo problemów w klubie, Nicola Zalewski otrzyma powołanie. Na razie nie jest pewne, kto będzie jego zmiennikiem. Może to być świeżo upieczony mistrz Polski z Jagiellonią – Bartłomiej Wdowik lub notujący dobre występu w Kaiserslautern – Tymoteusz Puchacz. Do tego grona może jeszcze dołączyć mogący występować na wahadle Michał Skóraś, który wczoraj został mistrzem Belgii.
Jeśli chodzi o środkowych pomocników, to czwórka Slisz, Piotrowski, Zieliński i Moder mają raczej pewne miejsce w drużynie na Euro. Poza nimi bilet do Niemiec powinien otrzymać Sebastian Szymański. W meczach z Holandią, Austrią i Francją na europejskim czempionacie raczej będzie zmuszeni do gry w obronie. Stąd też Probierz może zabrać na turniej większą liczbę defensywnych pomocników. Dlatego też w 26-osobowej kadrze na Euro mogą znaleźć się Damian Szymański i Taras Romanczuk.
W końcówce sezonu ligowego rumieńców nabrała walka o miejsce w ataku. Wiadomo, że na turniej pojedzie Robert Lewandowski. Lecz niejasne jest to, kto będzie jego zmiennikiem. W ostatnich meczach ciekawie prezentował się Arkadiusz Milik. Wiele wskazuje na to, że napastnik Juve pojedzie na Euro. W niedzielę hat-tricka ustrzelił Krzysztof Piątek, co może przesądzić o jego wyjeździe na turniej. W ostatnich miesiącach pewne miejsce w kadrze miał Karol Świderski. Jednak jego półroczna przygoda we Włoszech nie rzuciła na kolana. Napastnik rzadko grał w wyjściowym składzie Verony, strzelił zaledwie jedną bramkę. Być może zamiast niego do Niemiec pojedzie Adam Buksa. Napastnik Antalyasporu w ostatnich pięciu meczach trzykrotnie trafiał do siatki, co może dać mu bilet do samolotu lecącego do Niemiec.
Nie można też wykluczyć niespodzianek przygotowanych przez Michała Probierza. Bardzo możliwe, że w kadrze znajdzie się Kacper Urbański, szczególnie, że gracz Bolonii nie został powołany do drużyny U21. W biało-czerwonej drużynie na Euro może znaleźć się też miejsce dla Mateusza Bogusza z Los Angeles FC oraz dla Jakuba Kałuzińskiego z Antalyasporu.