luton town awans

Historyczny awans kopciuszka do Premier League

Fot. eastnews
2023-05-28

Awans Luton Town FC do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii można zdecydowanie uznać za sensację. Drużyna prowadzona przez Roba Edwardsa po rzutach karnych wyeliminowała Coventry City.

Historia Luton Town od spadku z elity

Luton Town FC to zespół, który w swojej historii grał już w angielskiej ekstraklasie, jednak było to ponad 30 lat temu, czyli jeszcze przed reformą rozgrywek i wprowadzeniem Premier League. Z elity zespół spadł po sezonie 1991/1992, a w późniejszych latach pojawiły się ogromne problemy finansowe, przez które klub z Kenilworth Road musiał rywalizować nawet na poziomie 5. ligi.

Ostatnie 10 lat było jednak dla Luton Town świetnym okresem. W sezonie 2013/2014 pod wodzą Johna Stilla udało się wejść na 4 poziom rozgrywkowy, a w kolejnych latach sukcesywnie awansować na kolejne szczeble. Rok temu The Hatters prowadzone przez Nathana Jonesa grało w play-offach o awans do Premier League, jednak odpadło w półfinale.

Pełny sukces udało się osiągnąć dopiero w tym roku wraz z Robem Edwardsem. Ekipa z Luton prezentowała dość defensywny styl, który najpierw zaprowadził ją na 3. miejsce w tabeli sezonu zasadniczego, następnie do awansu do finału play-offów po dwumeczu z Sunderlandem, a finalnie do zwycięstwa po rzutach karnych przeciwko Coventry City i promocji do Premier League.

Pelly Ruddock Mpanzu - historia bohatera

Jednym z najciekawszym nazwisk ekipy podlondyńskiego Luton jest Pelly Ruddock Mpanzu. Reprezentant Demokratycznej Republiki Kongo trafił do zespołu z juniorskich drużyn West Hamu. Szybko przedarł się do pierwszego składu drużyny, która grała wówczas w 5. lidze. W kolejnych latach wciąż był bardzo ważnym elementem zespołu i notował z The Hatters kolejne awanse. 29-latek wyszedł także w podstawowym składzie drużyny na sobotni finał. Dla Luton Town rozegrał w tym czasie 367 spotkań i wydaje się, że kolejne zaliczy w kolejnym sezonie Premier League.

Fot.: ADRIAN DENNIS/AFP/East News 

iparts.pl