Derby Manchesteru w finale pucharu Anglii

2023-05-22

Puchar Anglii to bardzo prestiżowe rozgrywki piłkarskie – najstarsze na świecie i mogą w nich rywalizować kluby nawet z niższych – amatorskich lig angielskich. W tym sezonie w finale na londyńskim Wembley staną naprzeciw siebie odwieczni rywale z Manchesteru – City i United. Dojdzie więc do derbów tego przemysłowego miasta.

Smaczku tej rywalizacji nadaje nie tylko sam prestiż rozgrywek i fakt derbów w ich finale, ale również historia obydwu klubów, które przez dziesięciolecia były na przeciwległych biegunach. Przez lata bowiem Manchester United odnosił liczne sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Manchesterowi City nie brakuje statuetek w klubowej gablocie, jednak pozostawał w cieniu lokalnego rywala. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach… Jak skończą się finałowe derby Manchesteru?

Puchar Anglii – najstarsze rozrywki piłkarskie na świecie

Puchar Anglii w piłce nożnej, znany również jako FA Cup, to najstarszy turniej piłkarski na świecie. Pierwsza edycja miała miejsce w 1871 roku i od tamtej pory odbywa się corocznie. W turnieju biorą udział kluby z różnych poziomów ligowych, nawet amatorskich. Zwycięzca otrzymuje tytuł zdobywcy Pucharu Anglii oraz automatyczny awans do fazy grupowej Ligi Europy (dawnego Pucharu UEFA), a wcześniej brał udział w Pucharze Zdobywców Pucharów. Puchar Anglii to jedna z najbardziej prestiżowych rywalizacji w angielskiej piłce. Rozgrywki obejmują 12 rund, w których drużyny rywalizują w systemie pucharowym. Finał Pucharu Anglii odbywa się zazwyczaj na legendarnym stadionie Wembley, który może pomieścić ponad 90 tys. widzów.

Pierwszym zwycięzcą Pucharu Anglii została londyńska drużyna Wanderers, która do dziś pozostała amatorska i rywalizuje na 17. poziomie rozgrywkowym. W historii Pucharu Anglii 45 klubów zdobywało to trofeum, jednak najwięcej zwycięstw odniósł Arsenal, który wygrał tę rywalizację 14 razy. Manchester United zwyciężał 12 razy, Chelsea, Liverpool i Tottenham Hotspur wznosiły puchar po 8 razy. Aston Villa na koncie 7 tytułów, Newcastle United, Manchester City i Blackburn Rovers zwyciężały po 6 razy. Everton, West Bromwich Albion i wspomniany Wanderers mają po 5 tytułów. Ostatnią edycję Pucharu Anglii wygrał Liverpool, który pokonał w finale Chelsea po serii rzutów karnych.

Historia i kontekst derbów Manchesteru

Rywalizacje derbowe na całym świecie mają swój unikalny charakter – pełen kontekstów, podtekstów, napięć i niecodziennych historii – nie inaczej jest w przypadku derbów Manchesteru. Do tej pory we wszystkich oficjalnych rozgrywkach odbyło się łącznie 189 meczów derbowych Manchesteru: United wygrało 78 spotkań, City 58, a w 53 padł remis. W ostatnim meczu 14 stycznia 2023 roku na Old Trafford Manchester United zwyciężył 2:1.

Dużo bardziej utytułowanym zespołem jest Manchester United. Na arenie krajowe „Czerwone Diabły” zdobyły 20-krotnie mistrzostwo Anglii (co jest rekordem), 12-krotnie Puchar Anglii, 21-krotnie Superpuchar krajowy (co też jest rekordem) i 6-krotnie Puchar Ligi. Trofea międzynarodowe United to 3 tytuły Ligi Mistrzów, 1 tytuł Ligi Europy, 1 Puchar Zdobywców Pucharów, 1 Superpuchar Europy, a do tego 1 Puchar Interkontynentalny i 1 Klubowe Mistrzostwo Świata.

Manchester City z kolei zdobył 8 razy mistrzostwo Anglii, 6 razy Puchar Anglii, 6 razy Superpuchar Anglii i 8 razy Puchar Ligi. Z kolei wśród międzynarodowych trofeów w gablocie „Obywateli” jest tylko Puchar Zdobywców Pucharów, który zdobyli po finałowej potyczce z Górnikiem Zabrze w 1970 roku.

Przez lata świetności United zaskarbiło sobie serca fanów na całym świecie – przez dekady było klubem o zasięgu globalnym. Jednak w samym mieście fani tego klubu znani są jako przede wszystkim robotnicza ludność przedmieść. Warto zaznaczyć, iż stadion Old Trafford znajduje się poza administracyjnymi granicami Manchesteru. Fani City to z kolei mieszkańcy centrum miasta – w końcu „City” oznacza miasto, a City of Manchester Stadium znajduje są w granicach miasta – często z tzw. inteligenckich warstw społecznych.

W ostatnich latach jednak dzięki wielkim inwestycjom w finansowych potentatów z Bliskiego Wschodu pod względem sportowym „The Citizens” osiągnęli podobny poziom co „Red Devils”, a często nawet wyższy. W tym sezonie przed City stoi szansa na zdobycie 6 tytułów: krajowego mistrzostwa, pucharu, superpucharu, Ligi Mistrzów, Superpucharu Europy i Klubowego Mistrzostwa Świata – do tej pory udało się to tylko Barcelonie (kiedy jej trenerem był Pep Guardiola...) i Bayernowi Monachium. Może więc być pierwszą angielską drużyna, która tego dokona i przyćmić tym samym rywali zza między – jednocześnie może nie zdobyć żadnego z tych tytułów i obejść się smakiem... W „erze szejków” Manchester City zdobywa też coraz większą popularność wśród kibiców piłkarskich na całym świecie.

Finał Pucharu Anglii i inne mecze możesz obstawiać w Betcris

Zakłady bukmacherskie na zwycięzcę derbowego meczu finałowego Pucharu Anglii możesz obstawiać w Betcris – to legalny polski bukmacher online. W szerokiej ofercie tego bukmachera online dostępne są m.in. rozgrywki ma różnych szczeblach w Anglii, a także różnych lig europejskich – tych z Top 5, a także wielu innych, w tym rozgrywki Ekstraklasy i innych poziomów ligowych w Polsce. W Betcris możesz też obstawiać europejskie puchary, mecze w Ameryce Południowej i na innych kontynentach, czy rozgrywki międzynarodowe. Ten legalny polski bukmacher ma również w ofercie inne dyscypliny sportowe, np. piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, hokej, rugby, skoki narciarskie, tenis i mnóstwo mniej znanych, często dla nas egzotycznych sportów i wydarzeń. Aby zapoznać się ze szczegółami oferty, koniecznie odwiedź stronę Betcris!

---

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej pod adresem www.betcris.pl na podstawie licencji (PS4.6831.1.2019) wydanej przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r. na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet na okres 6 lat.

iparts.pl