gary lineker odwieszony

Został zawieszony przez wypowiedź o imigrantach. Teraz wraca do pracy

Fot. DARREN STAPLES/AFP/East News
2023-03-13

Duża burza przeszła przez media w Wielkiej Brytanii. Ekspert BBC – Gary Lineker został zawieszony przez publicznego nadawcę, za komentarz w sprawie polityki migracyjnej na Wyspach. Dzisiaj telewizja przeprosiła za to, a ceniony ekspert wraca do swojej działalności.

Gary Lineker jest jednym z najbardziej wyrazistych ekspertów telewizyjnych w Anglii. Były piłkarz reprezentacji Anglii zasiada w studio jednego z najbardziej kultowych programów piłkarskich na Wyspach – „Match of the Day”. Były napastnik Leicester, Barcelony i Tottenhamu prowadzi show, a razem z nim w studiu zasiadają inni piłkarze, m.in. Alan Shearer i Ian Wright. Program jest emitowany od 1964 roku i urósł do miana kultowego w Anglii.

Gary Lineker burzę wokół siebie wywołał kilka dni temu, kiedy to na Twitterze zabrał głos w sprawie polityki emigracyjnej Wielkiej Brytanii. Wyspiarze mierzą się z dużą falą uchodźców, która dociera do tego kraju przez kanał La Manche. Były piłkarz skrytykował rządową propozycję zmian w prawie. To wywołało masę kolejnych komentarzy i nie przypadło do gustu publicznemu nadawcy, czyli BBC. Prowadzący „Match of the Day” został przez to zawieszony.

Za piłkarzem stanęli Alan Shearer oraz Ian Wright, którzy nie pojawili się w weekendowym programie. Był on pozbawiony komentarzy i analiz, które mu zawsze towarzyszą. Paradoksalnie, taki stan rzeczy zwiększył jego oglądalność. Dzisiaj dyrektor BBC – Tim Davie wystosował oświadczenie, w którym przeprosił Linekera i przywrócił go do pracy. To oznacza, że angielski piłkarz wraca do studia i będzie w nim w przyszły weekend. Sam zainteresowany podziękował za wsparcie i przyznał, że jest szczęśliwy z powodu takiego zakończenia sprawy.