Raków Częstochowa: Następna stacja – mistrzostwo Polski

Raków Częstochowa: Następna stacja – mistrzostwo Polski

Fot. Anna Tarazevich/Pexels
2023-01-27

W ostatnich latach Raków Częstochowa jest stawiany za wzór prowadzenia klubu. Częstochowianie mają na koncie 2 Puchary Polski i 2 tytuły wicemistrzowskie. W tym sezonie powtórzenie tych rezultatów będzie uznane za porażkę, dla Rakowa liczy się tylko mistrzostwo.

Częstochowianie jesienią zbudowali potężną bazę pod osiągnięcie tego sukcesu. 41 oczek, czyli o 9 więcej niż wicelider to poważna zaliczka, Raków musi się skupić na tym, żeby nie powtórzyć tego, co się stało w poprzednim sezonie i nie wypuścić tej szansy z rąk. Na konferencji prasowej przed inauguracyjnym meczem Marek Papszun przyznał, że wszyscy w klubie widzą, o co toczy się walka.

W zdobyciu mistrzowskiego tytułu mają pomóc nowi piłkarze. Raków działał z typowym dla siebie rozmachem. Do drużyny przyszli Jean Carlos Silva z Pogoni oraz Adrian Gryszkiewicz z Padeborn. Częstochowianie przedłużyli też umowę z Franem Tudorem, który był kuszony przez kluby z Bundesligi. Z drużyny odeszli za to Deian Sorescu oraz Andrzej Niewulis. 

Raków zimę spędził bardzo intensywnie. Jeszcze w grudniu częstochowianie rozegrali sparingi z PSV (2:4), Anderlechtem (1:1) oraz Waalwijk (2:2). Po Nowym Roku wicemistrzowie Polski udali się do Turcji, gdzie na zamkniętych treningach szlifowali formę. Podczas zgrupowania Raków wygrał z Karabachem 3:0, z FCSB 4:1 oraz Dnipro-1 3:1. Oprócz tych zwycięstw częstochowianie zremisowali 3:3 z Olimpiją Lublana. Na inaugurację rundy wiosennej Raków zagra na wyjeździe z Wartą Poznań.