GymBeam
www.warhouse.pl
Ogromna kara dla Juventusu

Ogromna kara dla Juventusu

Fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News
2023-01-21

Wydawało się, że porażka 1:5 z Napoli to najgorsze co mogło się przytrafić Starej Damie w ostatnich dniach. Lecz najgorsze wydarzyło się na murawie, tylko w gabinetach włoskiego wydziału sprawiedliwości. Juventus otrzymał karę, która wyklucza go z walki o mistrzowski tytuł we Włoszech.

O tym, że w klubie z Turynu nie dzieje się dobrze opinia publiczna dowiedziała się w 2022 roku. Z powodu nieprawidłowości od prowadzenia klubu zostali odsunięci m.in. ówczesny prezes – Andrea Agnelli oraz Pavel Nedved. To jednak był wierzchołek góry lodowej. Najgorsze dla Starej Damy miało dopiero nadejść.

Cios ze strony wymiaru sprawiedliwości nadszedł wczorajszego wieczoru. Juventus został oskarżony o nieprawidłowości finansowe, w tym m.in. podawanie nieprawdziwych informacji, fałszowanie faktur czy też utrudnianie pracy organom nadzorującym. Prokuratura wnioskowała o nałożenie 9 ujemnych punktów w tabeli Serie A. Włoska federacja piłkarska okazała się o wiele bardziej surowa i Juventus otrzymał -15 punktów w tym sezonie. To oznacza, że Stara Dama wylądowała na 11. miejscu w tabeli i może się pożegnać z marzeniami o wywalczeniu tytułu, a i gra w Lidze Mistrzów stoi pod znakiem zapytania.

Władze Starej Damy zamierzają się odwołać od tej kary. Trudno jednak przypuszczać, żeby została ona zmniejszona. Oprócz drużyny ukarani zostali też działacze. Fabio Paratici, czyli były dyrektor w Juventusie a aktualnie pracownik Tottenhamu został zawieszony na 2,5 roku. Agnelli otrzymał 2 lata kary a Nedved 8 miesięcy. To jednak może nie być jedyna kara dla Starej Damy. Sprawie przygląda się też UEFA, która może wykluczyć turyńczyków z europejskich rozgrywek.