Nadchodzą zmiany w sposobie sędziowania

Nadchodzą zmiany w sposobie sędziowania

Fot. JEWEL SAMAD/AFP/East News
2023-01-18

Wprowadzenie systemu VAR miało wyeliminować błędy sędziowskie. I tak z reguły jest, pomyłek, które wypaczają wyniki spotkań jest o wiele mniej. Jednak przez to mecze stały się trudniejsze w odbiorze, zwłaszcza przez kibiców. To się jednak może za niedługo zmienić. 

Duże zmiany nadchodzą w systemie sędziowskim. Wprowadzenie VAR-u był wielką rewolucją, lecz ten system nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest brak odpowiedniej komunikacji. Często decyzje podjęte przez arbitrów są niejasne dla kibiców na trybunach i przed telewizorami, co prowadzi do nerwowych reakcji. Szczególnie kibice na stadionach często nie wiedzą co się dzieje, bo są pozbawieni powtórek oraz objaśnień ze strony ekspertów.

To się jednak za niedługo może zmienić. IFAB, czyli organizacja zajmująca się przepisami gry planuje duże zmiany. Już podczas Klubowych Mistrzostw Świata ma być testowany nowy system komunikacji, sędziowie mają objaśniać swoje decyzje. Kibice na trybunach stadionu będą słyszeć komunikacje pomiędzy arbitrami. To oznacza, że nie będzie już sytuacji, w których obserwujący mecz nie będą mieli pojęcia, dlaczego dana decyzja została podjęta.

Od wyników tych testów zależy dalsze powodzenie tego systemu. Klubowe Mistrzostwa Świata odbędą się w lutym. Jeśli opinie po tym turnieju będą pozytywne to system będzie testowany podczas Mistrzostw Świata U20 oraz kobiecego Mundialu. Możliwe, że w przyszłości komunikacja pomiędzy sędziami będzie słyszana na większości stadionów. Na to jednak trzeba będzie trochę poczekać.