FIFA będzie tępić tęczowe opaski?

FIFA będzie tępić tęczowe opaski?

Fot. IMAGO/ULMER/Markus Ulmer/Imago Sport and News/East News
2022-11-21

Mundial w Katarze to turniej wielkich kontrowersji. Zakazano już sprzedaży alkoholu na stadionach a za współżycie z obcą kobietą można trafić do więzienia, podobnie jak za homoseksualizm. Piłkarze również mogą otrzymać kary za próbę wsparcie LGBT+.

Katar to kraj w arabski i kodeks prawa jest oparty tutaj o przepisy muzułmańskie. W związku z tym homoseksualizm jest w tym kraju zakazany i można trafić za to więzienia. Przestrzegano o tym przed turniejem, zresztą gospodarze nie liczą się ze zdaniem żadnych mniejszości, o czym też długo mówiono przed Mundialem.

Pomimo tego, część piłkarzy chciała zademonstrować swój sprzeciw w tej sprawie i postarać się wesprzeć osoby LGBT+. Taki plan mieli m.in. Virgil van Dijk, Harry Kane oraz Manuel Neuer. Kapitanowie reprezentacji Holandii, Anglii i Niemiec planowali wystąpić na turnieju w tęczowych opaskach z napisem „one love”. Okazuje się jednak, że może ich za to spotkać kara. 

A wlepić ma ją FIFA. Organizacja, która przez lata na sztandarach miała wypisane hasła wspierające właśnie osoby LGBT i często umieszczająca tęczowe flagi podczas meczów, teraz postanowiła się ugiąć pod naciskiem Katarczyków. Za wystąpienie z tego typu opaską kapitanowie drużyn mogą już na starcie meczu otrzymywać żółte kartki. FA, czyli angielska federacja wystąpiła nawet z pytaniem do światowej organizacji piłkarskiej, czy ich kapitan może mieć na ramieniu symbole kojarzone z LBGT. Jak informuje dziennik „The Telegraph”, Anglicy nadal nie otrzymali w tej sprawie odpowiedzi. Za to Virgil van Dijk wprost przekazał, że nie zamierza zmieniać swoich planów i wystąpi w opasce z napisem „One Love”. O tym, kto się ugnie, czy piłkarze, czy FIFA przekonamy się dzisiaj.