stadion doha qatar

Ogromne pieniądze do zgarnięcia w Katarze

Fot. eastnews
2022-09-29

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Katarze to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, ale także turniej, na którym federacje, a co za tym idzie również zawodnicy, mogą sporo zarobić. Poznaliśmy już stawki, jakie będzie można podnieść z boiska, a także kwoty, które za awans otrzymali już kadrowicze.

Do zawodów, na które czeka prawie cały piłkarski świat pozostały 52 dni. Prawie cały, ponieważ wciąż wiele znanych osobistości ze świata piłki nożnej bojkotuje Mistrzostwa Świata organizowane w Katarze. Nie zmienia to jednak faktu, że turniej, którego start planowany jest na 20 listopada 2022 roku będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a to z kolei przekłada się na finanse. Wiadomo już, ile za konkretne osiągnięcia zarobią federacje krajów biorących udział w zawodach. 

Zacznijmy od wpływów, jakie do tej pory otrzymał PZPN. Według informacji opublikowanych na portalu SportoweFakty FIFA przekazała naszej federacji już ponad 9 milionów dolarów. Większa część kwoty, bo 7,5 miliona "wywalczone" zostało na boisku - są to pieniądze wypłacone za awans na turniej główny. Kolejne 1,5 miliona ma być wykorzystane na należyte przygotowanie do fazy grupowej mistrzostw świata. Co ciekawe - prezes PZPN Cezary Kulesza zadecydował, że z kwoty tej aż (lub jedynie) 11,5 miliona złotych trafi do zawodników. Pieniądze nie zostały jednak podzielone równo - piłkarze otrzymali stawki zależne od ich wkładu w końcowy sukces. Więcej otrzymali gracze wyjściowego składu, a stosunkowo mniej rezerwowi oraz Ci, którzy byli na zgrupowaniach, ale nie powąchali murawy. 

Swoją premię otrzymał także selekcjoner Czesław Michniewicz. Na żadne pieniądze nie mógł liczyć natomiast Paulo Sousa.

Ile PZPN może zarobić w Katarze?

Na tym nie kończą się jednak pieniądze, które PZPN może otrzymać. Awans z fazy grupowej do 1/8 finału wyceniany jest przez FIFA na 4 miliony dolarów. Jeszcze więcej, bo 8 milionów zarobią federacje, których drużyny dojdą do ćwierćfinału mistrzostw. Zajęcie miejsc w czołowej czwórce to natomiast kolejno 22, 26, 32 oraz 45 milionów dolarów w przypadku zwycięstwa. Można się spodziewać, że w przypadku awansu do decydujących faz turnieju również część kolejnej kwoty zostanie przekazana na konta zawodników.

Fot.:Nikku/Xinhua News/East News