euro 2024 rosja

Rosji zabraknie na Euro2024!

Fot. eastnews
2022-09-20

Rosja na dłużej znika z europejskiego futbolu. Reprezentacja Sbornej nie zostanie uwzględniona w losowaniu grup eliminacyjnych Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w 2024 roku w Niemczech - taka decyzję podjęła UEFA.

Wojna w Ukrainie cały czas trwa, dlatego UEFA wciąż nie zmienia zdania i nakłada kolejne futbolowe sankcje na Rosję, jako inicjatora tego konfliktu. Najnowszą jest odsunięcie reprezentacji od udziału w Mistrzostwach Europy w Niemczech, które planowane są na 2024 rok. Rosja wciąż jest więc zawieszona w prawach członka FIFA oraz UEFA i jak na razie nie wiadomo, kiedy ten stan się zmieni.

Decyzja spotkała się z pozytywnymi reakcjami niemalże całego środowiska sportowego. Wyjątkiem jest Rosja, która wciąż uważa decyzje FIFA oraz UEFA jako krzywdzące. Co ciekawe żadne sankcje nie zostały nałożone na reprezentacją Białorusi, będącą od wielu miesięcy uznawaną za kraj, który wspiera Rosję w działaniach wojennych. 

Losowanie grup eliminacyjnych ma się planowo odbyć w październiku. Zamiast planowanych 54 wezmą w nim udział 53 reprezentacje, które podzielone zostaną na koszyki zgodnie z miejscami zajmowanymi w Rankingu FIFA. W eliminacjach nie będą musieli brać udziału gospodarze, czyli reprezentacja Niemiec. Losowanie 10 grup eliminacyjnych Mistrzostw Europy 2024 odbędzie się 9 października we Frankfurcie nad Menem. Mecze turnieju głównego rozgrywane będą od 14 czerwca na 10 stadionach (Monachium, Berlin, Stuttgart, Lipsk, Frankfurt, Hamburg, Kolonia, Dortmund, Gelsenkirchen, Dusseldorf), a finał planowany jest na 14 lipca. 

Fot.: