Kolejny skok na kasę UEFA – Liga Mistrzów opuści Europę?

Kolejny skok na kasę UEFA – Liga Mistrzów opuści Europę?

Fot. motivio via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News
2022-09-19

To, że w europejskiej centrali piłkarskiej rządzą pieniądze to wiadomo już od dawna. Jednak UEFA szuka coraz to nowych sposobów na to, żeby zwiększyć dochody. Nowy system rozgrywek to za mało, zanosi się na to, że w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy mecze Ligi Mistrzów zostaną przeniesione poza Europę.

Liga Mistrzów to rozgrywki elitarne, do których dostęp ma coraz mniej krajów. Występy mistrza Polski w Champions League są okazjonalne, a wydaje się, że od sezonu 2025/2025 będzie o to jeszcze trudniej. To za sprawą tego, że zmieni się format i drużynom spoza europejskiej czołówki będzie coraz trudniej o to, żeby grać w Lidze Mistrzów. Wszystko po to, żeby czołowe drużyny grały ze sobą częściej. Starcia gigantów są chętnie oglądane co przekłada się na wyższe zarobki klubów i piłkarskiej centrali.

Jednak to włodarzom europejskiego futbolu nie wystarczy. UEFA i organizacja zrzeszająca kluby, czyli ECA chcą jeszcze więcej. Jak podaje „The Athletic”, bardzo możliwe, że Liga Mistrzów przeniesie się do krajów spoza Europy. Organizacje podają, że celem jest zwiększenie dostępności spotkań dla fanów spoza Starego Kontynentu. Jednak nietrudno się domyślić, że celem są duże pieniądze.

Bardzo możliwe, że już za niedługo mecze Champions League będą rozgrywane w krajach arabskich, Chinach, Japonii oraz USA. UEFA oraz ECA prowadzą pracę nad tym, żeby wczesne spotkania fazy grupowej były rozgrywane właśnie poza Europą. Na razie jednak nie ma konkretnej daty wprowadzenia tego pomysłu. Obydwie organizacje są świadome tego, że ta idea może wywołać duże protesty kibiców, więc jeśli to nie wypali to kolejnym pomysłem jest zorganizowanie miniturnieju o Superpuchar Europy właśnie poza Starym Kontynencie.