finał mistrzostw europy kobiet

Angielki Mistrzyniami Europy!

2022-07-31

Reprezentacja Anglii zdobyła Mistrzostwo Europy kobiet. W finale zespół Sariny Wiegman pokonał po dogrywce Niemki 2:1.

Angielki mogły już w 3. minucie otworzyć wynik spotkania. Francesca Kirby otrzymała dobre prostopadłe podanie z głębi pola i błyskawicznie posłała wrzutkę na długi słupek wprost na głowę Ellen White, jednak zawodniczka Manchesteru City oddała zbyt lekki strzał, który pewnie wyłapała Merle Frohms. Kolejny celny strzał reprezentantki Anglii i ponownie głową oddały w 19. minucie po stałym fragmencie gry, jednak próba Lucia Bronze została wybroniona przez bramkarkę Eintrachtu Frankfurt. W odpowiedzi okazję z zrzutu rożnego miały Niemki - piłka została dośrodkowana w pole bramkowe, a po dużym zamieszaniu i odrobinie flippera futbolówkę złapała Mary Earps. Angielki niesione dopingiem trybun Wembley były zdecydowanie groźniejsze i kolejną okazję strzelecką miały w 38. minucie, po akcji z prawego skrzydła - Bethany Mead wycofała piłkę na 16 metr, a ustawiona tam White uderzyła minimalnie nad poprzeczką.

Drugą połowę lepiej rozpoczęły nasze zachodnie sąsiadki, które w 47. minucie mogły wyjść na prowadzenie - po Millie Bright do sytuacji sam na sam doszła wprowadzona w przerwie Tabea Wassmuth, jednak uderzyła zbyt lekko, by zaskoczyć Earps. Dosłownie 60 sekund później Niemki miały następną okazję, gdy sytuacyjny strzał z czubka buta oddała Lina Magull - próba zawodniczki Bayernu Monachium minęła nieznacznie prawy słupek bramki. Angielki odpowiedziały akcją dopiero w 62. minucie, ale ta była zabójczo skuteczna. Długą piłkę za linię obrony rzuciła Keira Walsh, do sytuacji sam na sam doszła Ella Ann Toone i pewnym lobem dała prowadzenie swojej drużynie. Niemki musiały ruszyć do ataku i w 66. minucie mogły wyrównać, ale Magull po przebiciu się prawym skrzydłem trafiła jedynie w słupek. Kolejna sytuacja doprowadziła już jednak do wyrównania. W 78. minuty aktywna Magull otrzymała doskonałe płaskie dośrodkowanie od Wassmuth, które pewnym strzałem pod poprzeczkę zamieniła na bramkę.

Do wyłonienia lepszej ekipy potrzebna była dogrywka, a w tej bramkę na wagę mistrzostwa po zamieszaniu w polu karnym strzeliła Chloe Kelly.