Zmarł Janusz Kupcewicz

Zmarł Janusz Kupcewicz

Fot. Jakub Kaminski/East News
2022-07-04

Wielka strata dla polskiego futbolu. Zmarł jeden z najlepszych rozgrywających w historii polskiej piłki, który miał bardzo duży wkład w brązowy medal reprezentacji na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 roku.

Tę smutną informację przekazał Zbigniew Boniek. Były prezes PZPN przekazał, że Janusz Kupcewicz zmarł. Dodał też, że jeszcze niedawno obydwaj obchodzili 40 lecie medalu na Mundialu w Hiszpanii.

Janusz Kupcewicz miał 66 lat. Przez większość swojej kariery był związany z Arką Gdynia. Zanim jednak zaczął swoją karierę w Trójmieście, to piłki uczył się w Stomilu Olsztyn, po czym przeszedł w 1974 roku do Arki. Był największą gwiazdą tego klubu. W sezonie 1978/1979 doprowadził gdyńską drużynę do zdobycia Pucharu Polski

W 1978 pojechał razem z reprezentacją na Mundial do Argentyny, jednak nie odegrał na nim znaczącej roli. 4 lata później w Hiszpanii był już czołową postacią drużyny, która zajęła 3. miejsce. Wystąpił w 6 meczach, bardzo dobrze grał w starciu o brązowy medal przeciwko Francji. W tym starciu zaliczył asystę przy trafieniu Stefana Majewskiego na 2:1 oraz strzelił bramkę z rzutu wolnego.

Po tym sukcesie przeniósł się do Lecha Poznań, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Następnie kontynuował swoją karierę na zachodzie Europy. Grał w Saint-Etienne i greckiej Larisie. W 1986 wrócił do Polski i grał w Lechii Gdańsk. Swoją karierę zakończył w tureckim Adanasporze. 

Po zakończeniu kariery próbował swoich sił jako trener, prowadził nawet reprezentację Polski w futsalu.