FIFA podjęła decyzję w sprawie graczy z ukraińskich i rosyjskich klubów

FIFA podjęła decyzję w sprawie graczy z ukraińskich i rosyjskich klubów

Fot. VIRGINIE LEFOUR/AFP/East News
2022-06-21

Wojna w Ukrainie zmieniła obraz świata, w tym tego sportowego. Liga ukraińska została przerwana, w Rosji rozgrywki trwały, jednak piłkarze mogli odchodzić na wypożyczenie do końca sezonu 2021/2022. Dzisiaj FIFA ogłosiła decyzję, co dalej z piłkarzami z tych lig. 

Wybuch wojny wywołał masę decyzji, które wpłynęły na życie piłkarzy grających w Ukrainie i Rosji. Agresja kraju Władimira Putina sprawiła, że wielu piłkarzy nie miało ochoty grać w tamtejszej lidze. Tak zrobił m.in. Grzegorz Krychowiak, który skorzystał z furtki zostawionej przez FIFA i przeniósł się na 3 miesiące do AEK Ateny. Jednak inni piłkarze jak m.in. Maciej Rybus czy Sebastian Szymański zdecydowali się na pozostanie w Rosji. 

Przepisy FIFA obowiązywały jednak tylko do końca tego sezonu. To oznaczało, że Krychowiak musiał wrócić do Krasnodaru i czekać na oferty z innego klubu. A Rosjanie nie zamierzają ułatwiać Polakowi transferu. Dlatego też Polak czekał na ruch ze strony FIFA.

I takiego się doczekał. Światowa federacja ogłosiła dzisiaj, że piłkarze, którzy mają ważne kontrakty w Ukrainie oraz Rosji, mogą przechodzić do innych klubów na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu 2022/2023. To bardzo dobra wiadomość właśnie dla Krychowiaka, który będzie mógł poszukać nowego klubu. Polski pomocnik nie będzie musiał się przejmować tym, że nie znajdzie się chętny do tego, żeby za niego zapłacić.

Decyzja FIFA to także dobra wiadomość dla Sebastiana Szymańskiego. Jeśli nie znajdzie się chętny, który zapłaci kwotę, o której pisaliśmy tutaj, to będzie mógł odejść na roczne wypożyczenie.