Członkowie Torcidy z kolejnymi zarzutami

Członkowie Torcidy z kolejnymi zarzutami

Fot. FOT ARKADIUSZ GOLA /Polska Press/East News
2022-05-09

Prokuratura Krajowa prowadzi prace, mające na celu skazanie członków Torcidy. Do Sądu Okręgowego w Gliwicach trafił akt oskarżenia. Zarzuty są bardzo poważne.

Jak można przeczytać w komunikacie prokuratury, grupa była skupiona wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów. Nietrudno się domyślić, że chodzi o Górnika Zabrze. Łącznie zarzuty usłyszało aż 125 członków grupy. Oskarżyciel uznał Torcidę za grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Zarzuty dotyczą sytuacji, które miały miejsce w latach 2019-2021.

Działalność prokuratury wskazuje na to, że grupa wprowadziła do obrotu narkotyki, dokładnie chodzi o 120 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, mefedronu i tabletek ekstazy. Oprócz tego, członkowie Torcidy mieli dopuścić się też wytwarzania amfetaminy.

Kolejne zarzuty dotyczą też dokonywania rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi, uszkodzeń ciała, pobić, a także utrudnienia toczącego się postępowania. Członkowie grupy mieli też obracać bronią palną i wykorzystywać ją do zastraszania i wymuszania pożądanych postaw.

Charakterystycznym elementem ubioru członków grupy była odzież z napisem Torcida oraz tatuaże o treści BRT. Przestępstwa, których dokonywała organizacja były wykonywane przy wykorzystaniu broni palnej, siekier, maczet, noży oraz kijów bejsbolowych.

Przestępstwa często były dokonywane z pełną świadomością, w obecności mnóstwa świadków. Członkowie grupy często dokonywali pobić i rozbojów w miejscach publicznych, co miało wzbudzać respekt wśród innych uczestników Torcidy. 

Zobacz także