Korzystamy z plików cookies. Więcej informacji na temat plików cookies i przetwarzania danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności.

Historia występów reprezentacji Polski w Lidze Narodów

2024-09-02

Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Przed nami pierwsza w tym sezonie przerwa reprezentacyjna, a wraz z nią start Ligi Narodów. Te stosunkowo nowe rozgrywki zastąpiły mecze towarzyskie. Biało-czerwoni w poprzednich edycjach nie odgrywali znaczącej roli w tej rywalizacji, lecz warto przyjrzeć się bliżej występom Polaków w Lidze Narodów.

Inauguracja tych rozgrywek przypadła na rok 2018. Biało-czerwoni, którzy w latach 2014-2018 punktowali dobrze w meczach eliminacji do Euro 2016 i Mundialu 2018 oraz podczas turnieju we Francji. W efekcie tego mocno awansowali w rankingu UEFA. To sprawiło, że w nowopowstałych rozgrywkach Polacy zostali przydzieleni do najwyższej dywizji, która liczyła 12 zespołów. W fazie grupowej Polacy trafili na Włochów i Portugalczyków.

Po mistrzostwach świata w Rosji posadę stracił Adam Nawałka, a jego miejsce zajął Jerzy Brzęczek. Jego debiut przypadł na mecz w Italii. Biało-czerwoni zagrali poprawnie i zremisowali 1:1. Następnie przyszły porażki u siebie z Portugalią 2:3 oraz z Włochami 0:1. Na koniec rozgrywek zespół Jerzego Brzęczka zremisował w Portugalii 1:1 i zajął trzecie miejsce w grupie. W świetle przepisów oznaczało to spadek do dywizji B, lecz UEFA zmieniła przepisy i biało-czerwoni pozostali wśród najlepszych.

Kolejna edycja Ligi Narodów przypadła na sezon 2020/2021. Na ławce trenerskiej pozostał Jerzy Brzęczek, a jego drużyna trafiła do grupy już 4-zespołowej, w której znalazły się Włochy, Holandia oraz Bośnia i Hercegowina. Na inaugurację Polacy przegrali z Niderlandami 0:1. Następnie przyszły dwie wygrane nad Bośnią (2:1 na wyjeździe i 3:0 u siebie), te wiktorie były przedzielone bezbramkowym remisem z Italią. Na zakończenie gry w tych rozgrywkach drużyna Jerzego Brzęczka najpierw przegrała z Włochami 0:2, a później 1:2 z Holandią. Takie wyniki dały trzecie miejsce w grupie i utrzymanie w dywizji A. Lecz to osiągnięcie nie uratowało posady selekcjonera, który został zwolniony na początku 2021 roku.

W 2022 roku wystartowała trzecia edycja Ligi Narodów. Biało-czerwoni do tych rozgrywek przystąpili już pod wodzą Czesława Michniewicza. W fazie grupowej Polacy zmierzyli się z Walią, Belgią i Holandią. Reprezentacja Polski rywalizację rozpoczęła od zwycięstwa nad zespołem z Wysp Brytyjskich 2:1. Tydzień później przyszła klęska 1:6 w Belgii, po kilku dniach zespół Michniewicza zremisował 2:2 z Holandią. W czwartej kolejce biało-czerwoni przegrali z Belgią 0:1. W przedostatniej serii gier Polska przegrała z Niderlandami 0:2 i stawką ostatniego meczu było utrzymanie w najwyższej dywizji. To zadanie udało się wykonać, reprezentanci Polski wygrali z Walią 1:0 i kolejny raz zajęli trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi Narodów.

Już w czwartek biało-czerwoni zagrają kolejny raz w najwyższej dywizji tych rozgrywek. Dotychczasowy bilans to 4 wygrane, 4 remisy i 8 porażek w 16 meczach. Bilans bramkowy reprezentacji Polski w Lidze Narodów to 16-24. W najnowszej edycji tych rozgrywek rywalami grupowymi Polaków będą Szkoci, Chorwaci i Portugalczycy. Nieco zmodyfikowane zostały zasady rozgrywek. Otóż dwie pierwsze drużyny zagrają w ćwierćfinałach, trzeci zespół zmierzy się w barażu o utrzymanie z drużyną z dywizji B, a najgorszy po fazie grupowej spada poziom niżej. 


iparts.pl


Ostatnie wiadomości


Raków bliżej mistrzostwa, Stal spadku


Oczko Legii!


Bednarek będzie łakomym kąskiem latem?


Typy bukmacherskie na 31. kolejkę Ekstraklasy


Milik jednak na dłużej w Juventusie


Raków już szykuje wzmocnienia na przyszły sezon