www.warhouse.pl

Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 14.11.2017, 15:22

Czy dalej jest wewnątrz Czeladzi podział na CKS i Górnik Piaski, że między sobą kosa, a śmigają razem na Zagłębie?



wich
Posty: 37
Rejestracja: 09.08.2015, 00:17

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: wich » 14.11.2017, 16:05

krystalicznieczysta2 pisze:
14.11.2017, 15:22
Czy dalej jest wewnątrz Czeladzi podział na CKS i Górnik Piaski, że między sobą kosa, a śmigają razem na Zagłębie?
Podział tak i pewnie zawsze będzie ale kosy już nie ma.

siwy_rr
Posty: 160
Rejestracja: 17.02.2014, 12:33

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: siwy_rr » 14.11.2017, 16:05

Hazard71 pisze:
14.11.2017, 13:11
siwy_rr pisze:
13.11.2017, 23:40

Choć jestem ciekaw jakby w tych Tychach pozbierać w kupę mieszkających tam kibiców np Ruchu czy KsGks to czy można by założyć że mogli by działać jako fancluby. Wiem że na Górnik śmiga dość ciekawa liczba osób z Tych ale rozsiani po mieście nie mają nic do powiedzenia tak samo jak Niebieskich.
Dość ciekawa liczba ? jeśli nie mieszkasz w Tychach no się nie wypowiadaj, bo podejrzewam że ktoś Ci głupot naopowiadał,
jedyne z czym mogę się zgodzić to fakt że na pewno są tu kibice innych śląskich drużyn jak wszędzie, to tyle więc nie rozpędzaj swojej bujnej wyobraźni.
No przeciez napisałem wyraźnie że to tylko rozważanie teoretyczne nie miałem zamiaru prowokować czy sie napinać.

Choć nie jestem pewny czy taka liczba innych kibiców mieszkajacych w Tychach nie mogła by być ciekawa ale przeciez dobrze wiem jak wygląda sytuacja na ulicach Tych i nikt i nic nie jest w stanie wam miasta zabrać bo nikogo takiego nie ma a nawet jeśli jest to nie zaryzykuje.

Homer Simpson
Posty: 33
Rejestracja: 12.01.2010, 21:38

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Homer Simpson » 14.11.2017, 18:42

Homer Simpson pisze:
05.11.2017, 21:22
Witam. Mam pytanie odnośnie forum kibiców Górnika, na którym można było sensownie i konstruktywnie wymienić się opiniami, informacjami itd itp. Czy dzieje się coś w kierunku "odblokowania" owego forum kibicowskiego, czy może zakładane będzie nowe? Nie wszyscy mają fb ( osobiście uważam posiadanie fb za mało roztropne) Może ktoś z ultraski poda jakieś info? Pozdrawiam.
Ponawiam pytanie.

lordfisher
Posty: 61
Rejestracja: 01.08.2017, 21:29

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: lordfisher » 14.11.2017, 19:20

Homer Simpson pisze:
14.11.2017, 18:42
Homer Simpson pisze:
05.11.2017, 21:22
Witam. Mam pytanie odnośnie forum kibiców Górnika, na którym można było sensownie i konstruktywnie wymienić się opiniami, informacjami itd itp. Czy dzieje się coś w kierunku "odblokowania" owego forum kibicowskiego, czy może zakładane będzie nowe? Nie wszyscy mają fb ( osobiście uważam posiadanie fb za mało roztropne) Może ktoś z ultraski poda jakieś info? Pozdrawiam.
Ponawiam pytanie.
Forum padło już chyba definitywnie (nawet z tapatalka je usunięto) i nikt nie kwapi się do jego naprawy. Od meczu z Piastem minął już chyba z miesiąc a nie był to chyba atak hakerski siły ataków na Pentagon czy Biały dom. Jedyne forum Górnika, póki co działa to forum SOCIOS ale tam raczej na tematy chuligańskie czy ultrasowskie sobie nie pogadacie...

na_chwile
Posty: 152
Rejestracja: 06.11.2013, 12:42
Lokalizacja: Polska / Górny Śląsk

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: na_chwile » 14.11.2017, 19:22

Na jednym z wyjazdow Ruchu, do Wiednia albo Pilzna była podana liczba ludzi z roznych FC. Z Tychow bylo 5 osob. Od tamtej pory liczba sie raczej nie zmienila. Blad statystyczny, ludzie po przeprowadzkach za pewne. Ktos kiedys wspominal o dwoch laskach z Tychow regularnie jezdzacych wszedzie za Ruchem, ale to jak i powyższe nich zweryfikuje ktos z R najlepiej. Co do Wesolej, to Zabole z WSA wjchali kiedys na Giszowiec Nyską.
Apropos Gisza jeszcze.

Ktorys ze starszch kibicow pamieta jak w latach 93-95, zamordowano na Giszowcu listonosza w celach rabunkowychh? Nie znaleziono przy nim szalika KSG, w ktorym miał w zwyczaju sie poruszac. Przez krotki okres była to pewna poszlaka, ktorą pozniej obalono. W jakimś zinie, ktoś to pisał. Byłoby doskonale jakby ktoś wrzucił skan.

Homer Simpson
Posty: 33
Rejestracja: 12.01.2010, 21:38

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Homer Simpson » 14.11.2017, 19:50

lordfisher pisze:
14.11.2017, 19:20
Homer Simpson pisze:
14.11.2017, 18:42
Homer Simpson pisze:
05.11.2017, 21:22
Witam. Mam pytanie odnośnie forum kibiców Górnika, na którym można było sensownie i konstruktywnie wymienić się opiniami, informacjami itd itp. Czy dzieje się coś w kierunku "odblokowania" owego forum kibicowskiego, czy może zakładane będzie nowe? Nie wszyscy mają fb ( osobiście uważam posiadanie fb za mało roztropne) Może ktoś z ultraski poda jakieś info? Pozdrawiam.
Ponawiam pytanie.
Forum padło już chyba definitywnie (nawet z tapatalka je usunięto) i nikt nie kwapi się do jego naprawy. Od meczu z Piastem minął już chyba z miesiąc a nie był to chyba atak hakerski siły ataków na Pentagon czy Biały dom. Jedyne forum Górnika, póki co działa to forum SOCIOS ale tam raczej na tematy chuligańskie czy ultrasowskie sobie nie pogadacie...
Dziękuje kolego za odpowiedź, chciałem jednak zasięgnąć opinii u źródła, lecz chyba GTW nabrała wody w usta. Szkoda,co prawda czasem były poruszane tam niewygodne tematy (szczególnie dla władz miasta, a zarazem Górnika) jednak zawsze z myślą o dobru dla Klubu. No cóż czasy się zmieniają i priorytety też. Pozdrawiam.

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 14.11.2017, 21:37

Czy kiedykolwiek Burowiec był za Ruchem?

bez-napinki
Posty: 1578
Rejestracja: 31.05.2011, 14:09

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: bez-napinki » 14.11.2017, 22:06

na_chwile pisze:
14.11.2017, 19:22
Na jednym z wyjazdow Ruchu, do Wiednia albo Pilzna była podana liczba ludzi z roznych FC. Z Tychow bylo 5 osob. Od tamtej pory liczba sie raczej nie zmienila. Blad statystyczny, ludzie po przeprowadzkach za pewne. Ktos kiedys wspominal o dwoch laskach z Tychow regularnie jezdzacych wszedzie za Ruchem, ale to jak i powyższe nich zweryfikuje ktos z R najlepiej. Co do Wesolej, to Zabole z WSA wjchali kiedys na Giszowiec Nyską.
Apropos Gisza jeszcze.

Ktorys ze starszch kibicow pamieta jak w latach 93-95, zamordowano na Giszowcu listonosza w celach rabunkowychh? Nie znaleziono przy nim szalika KSG, w ktorym miał w zwyczaju sie poruszac. Przez krotki okres była to pewna poszlaka, ktorą pozniej obalono. W jakimś zinie, ktoś to pisał. Byłoby doskonale jakby ktoś wrzucił skan.
Osobiście znałem co najmniej 3 osoby z Tychów jeżdżące na Ruch, została tylko jedna - tych dwóch już nie widziałem lata na Ruchu.
krystalicznieczysta2 pisze:
14.11.2017, 21:37
Czy kiedykolwiek Burowiec był za Ruchem?
Chyba raczej nie, ale to ktoś ze starszych kibiców musiałby się wypowiedzieć.
siwy_rr pisze:
13.11.2017, 23:40
Są na Szopienicach kibice GKS jednak są to nieliczne jednostki nie mające żadnego wpływu na życie kibicowskie dzielnicy.
Tak samo na mocnych terenach Gieksy jak Bogucice czy Witosa znajdą się jednostki niebieskich ale i tu nie ma szans by coś zaczeli działać bez uszczerbku na zdrowiu i wyprowadzki. Na GŚ są to normalne sytuacje że nawet na kibicowskich monolitach znajdują się kibice innych drużyn. W Zabrzu trafi się ktoś z Legii czy w Tychach z Wisły ale jak mówie są to niezwykle rzadkie przypadki odnotowane jako ciekawostki.
Choć jestem ciekaw jakby w tych Tychach pozbierać w kupę mieszkających tam kibiców np Ruchu czy KsGks to czy można by założyć że mogli by działać jako fancluby. Wiem że na Górnik śmiga dość ciekawa liczba osób z Tych ale rozsiani po mieście nie mają nic do powiedzenia tak samo jak Niebieskich.
Ty to dupnie za tym Ruchem Radzionków jesteś, a tak tej GKSie tak do d*** wchodzisz przy każdej okazji, że Cię już chyba kutas musi z tego boleć. Nie ma żadnej GKSy na Szopach czy Ruchu na Burowcu. Jaki jest sens pisać o pojedynczych osobach (które są po obu stronach)?

na_chwile
Posty: 152
Rejestracja: 06.11.2013, 12:42
Lokalizacja: Polska / Górny Śląsk

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: na_chwile » 14.11.2017, 23:04

krystalicznieczysta2 pisze:
14.11.2017, 21:37
Czy kiedykolwiek Burowiec był za Ruchem?
W czasach "nowożytnych" chyba nie.

W 2003 roku na Polska-Szwecja w Chorzowie, jechałem baną z Gieksiarzami z Jaworzna,
mówili że Burowiec to druga ekipa na Gieksie z miasta Katowice, zaraz po " bokserach z Witosa".

Zaskakujące, że w tak małym osiedlu odnalazł się taki potencjał, biorąc pod uwagę, że to część Szopienic, na których ekipa R była w tym czasie również bardzo konkretna, sami atakowali np. Raków. W ustawce na Bułgarskiej Lecha z Gieksą (same Katowice) Buowiec najliczniej. Uważam, że w tamtych pięknych czasach, Szopy to jedno z ciekawszych miejsc w Pl. Mimo iż SZ-B to tylko 18 000 mieszkańcow, codziennie coś się działo.

Nie_interesuj_się
Posty: 8
Rejestracja: 21.06.2016, 23:49

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Nie_interesuj_się » 14.11.2017, 23:55

kimbol pisze:
26.10.2017, 21:20
przypalowiec z forum pisze:
26.10.2017, 13:40
Ze Śląska wróbelki ćwierkaja ze Makota z Piasta nie moze ruszać rękoma a to wszystko za sprawa HPG. Jezeli to prawda to wielki krok do przodu dla nich ze pogonili osobe ktora przecież była "TOPem" jak twierdza kibice Górnika. Potwierdzi ktoś ?
Chłop jest pozdrawiany od dłuższego czasu na wielu, wielu ścianach Gliwic, również pozdrawiany na trybunach więc to żadna nowość i potwierdzenia chyba nie wymaga.
Wow, w końcu ktoś postawił załatwić sprawę jak należy, szok.
Jeśli do tego rzeczywiście doszło, to pewnie i tak nie miały z tym nic wspólnego szczury, ameby umysłowe bazgrzące po dopiero co odnowionych budynkach.
c*** im w d*** (jak i tym przećpanym móżdżkom z PR, PK, Peka, Beka i c***), przez to część Gliwic wygląda jak u cyganów.

Mistek
Posty: 34
Rejestracja: 12.08.2017, 09:18

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Mistek » 15.11.2017, 02:34

krystalicznieczysta2 pisze:
14.11.2017, 14:35
A czy za starych czasów jak jeszcze Górnik był kosą Gieksy, to czy Wesoła jakoś miała na co dzień akcje z Ruchem i Gieksą z Gisza, czy ten las na Adama co idzie do Wesołej to zbyt duża bariera na jakieś wypady?
Bo z kolei na Szopienicach Zagłębie wpadało na osiedle i wicewersa Ruch na Stary Sosnowiec. (Lata 80 i 90).
Były na pewno 2 akcje między Wesołą a Giszowcem(GieKSą). Zresztą Giszowiec nie był tam mile widziany,takie były czasy. Ja mam natomiast pytanie czy Mikołów albo Pszczyna robili wjazdy/akcje Tyskim???

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 15.11.2017, 12:29

Dzięki za ciekawe informacje. Swojego czasu to ekipy jadące na Ludowy wysiadały w Szopienicach i był przemarsz na Sosnowiec. Wtedy pozostawały na ulicy Fr. Rybki dzisiejszej Morawie sprajowane znaczki. Np. GZ wszędzie. Będąc tam początkiem lat 90 u rodziny nad stawami na osiedlu szła ekipka kilkanaście może osób Zagłębia Lubin i Ruch z osiedla nie mia ł spiny tylko dali im nawet jakieś napoje i życzyli wpi... Zagłębiu S. :)

Zawsze tez mnie ciekawi jak Gieksa na Mydlicach działała - skąd to powstało i działało konkretnie w samym środku Sosnowca?

No albo skąd Wojkowice osiedle Pooloni Bytom?

Azow
Posty: 101
Rejestracja: 05.05.2016, 14:13

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Azow » 15.11.2017, 12:58

krystalicznieczysta2 pisze:
15.11.2017, 12:29
Dzięki za ciekawe informacje. Swojego czasu to ekipy jadące na Ludowy wysiadały w Szopienicach i był przemarsz na Sosnowiec. Wtedy pozostawały na ulicy Fr. Rybki dzisiejszej Morawie sprajowane znaczki. Np. GZ wszędzie. Będąc tam początkiem lat 90 u rodziny nad stawami na osiedlu szła ekipka kilkanaście może osób Zagłębia Lubin i Ruch z osiedla nie mia ł spiny tylko dali im nawet jakieś napoje i życzyli wpi... Zagłębiu S. :)

Zawsze tez mnie ciekawi jak Gieksa na Mydlicach działała - skąd to powstało i działało konkretnie w samym środku Sosnowca?

No albo skąd Wojkowice osiedle Pooloni Bytom?
Mydlice to dzielnica Dąbrowy Górniczej.
Ave Legia !

R.E. Bells
Posty: 292
Rejestracja: 13.05.2013, 13:18

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: R.E. Bells » 15.11.2017, 12:59

Mydlice są w Dąbrowie. Powstanie tej grupy i kilku innych grup cyganów w Dąbrowie nałożyło się w czasie ze zniknięciem Zagłębia z piłkarskiej mapy Polski. Sąsiedzi akurat wtedy mieli swoje 5 minut, m.in. występy w pucharach europejskich, także naturalnie pojawili się kibice sukcesu i zorganizowali na tyle, że wywieszali swoje flagi. Jednak nie trwało to długo jak im wybito głupie pomysły z głowy.

Rycho
Posty: 142
Rejestracja: 27.02.2007, 18:55

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Rycho » 15.11.2017, 13:23

krystalicznieczysta2 pisze:
15.11.2017, 12:29
Dzięki za ciekawe informacje. Swojego czasu to ekipy jadące na Ludowy wysiadały w Szopienicach i był przemarsz na Sosnowiec. Wtedy pozostawały na ulicy Fr. Rybki dzisiejszej Morawie sprajowane znaczki. Np. GZ wszędzie. Będąc tam początkiem lat 90 u rodziny nad stawami na osiedlu szła ekipka kilkanaście może osób Zagłębia Lubin i Ruch z osiedla nie mia ł spiny tylko dali im nawet jakieś napoje i życzyli wpi... Zagłębiu S. :)

Zawsze tez mnie ciekawi jak Gieksa na Mydlicach działała - skąd to powstało i działało konkretnie w samym środku Sosnowca?

No albo skąd Wojkowice osiedle Pooloni Bytom?
Chyba Ci chodzi bardziej o Mierzęcice ? Osiedle kilkunastu bloków w lesie, byłe osiedle wojskowe jednostki z Bytomia. Jeżeli chodzi o Wojkowice to już raczej historia, a sympatie do Polonii w takich miejscowościach jak właśnie Wojkowice, Bobrowniki, Dobieszowice, Rogoznik, Ossy, Tąpkowice, Niezdara, Saczów, Przeczyce itp były tam zawsze od lat 70', oczywiście z różnym natężeniem, ilościa, jakośćią itp wynikały mi się wydaje z faktu, że z tych okolic mnóstwo ludzi po prostu w pewien sposób były związane z Bytomiem najczęściej poprzez prace (jak były jeszcze jakiekolwiek "państwowe" zakłady), dużo młodzieży chodziło do bytomskich szkół. Nie znaczy to, że w tych miejscowościach nie było kibiców innych klubów, zawsze jest tak, że klub na topie to i kibice są bardziej widoczni. W chili obecnej mnóstwo budujących się nowych domków, ludzie się dorabiają i budują.

Rycho
Posty: 142
Rejestracja: 27.02.2007, 18:55

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Rycho » 15.11.2017, 14:07

"Troszkę" się pomyliłem z datą sympatii do Polonii, ta już zaczeła się w latach '50 (warto spojrzeć w google kto wtedy grał w drużynie :) ) pózniejsze sukcesy zrobiły swoje. Należy wspomnieć tez o komunikacji, z tych miejscowości autobusy jezdziły bezpośrednio do Bytomia, do Zabrza z przesiadką w Bytomiu, do Chorzowa też z przesiadka w Bytomiu, jedynie do Sosnowca też były bezpośrednie.

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 15.11.2017, 14:38

Wtedy też modne były szale czarno-białe Sosnowca.

biohazard
Posty: 171
Rejestracja: 31.05.2016, 15:07

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: biohazard » 15.11.2017, 14:48

bez-napinki pisze:
14.11.2017, 22:06
Ty to dupnie za tym Ruchem Radzionków jesteś, a tak tej GKSie tak do d*** wchodzisz przy każdej okazji, że Cię już chyba kutas musi z tego boleć. Nie ma żadnej GKSy na Szopach czy Ruchu na Burowcu. Jaki jest sens pisać o pojedynczych osobach (które są po obu stronach)?
Widzę, że wasza linia jest taka sama, jak piszesz coś niewygodnego lub przeciwko Ruchowi to pewnie jesteś za kimś z koalicji, też już to przerabiałem na tym forum. Jeśli napiszę coś pro Ruch to rozumiem, że wtedy jestem "głosem całej kibicowskiej Polski" jak to wielu waszych kolegów na szalu już tutaj pisało, cytuje "cała Polska o tym wie, że jesteście tacy i owacy" a jak piszesz inaczej to zapewne jesteś z koalicji.

Powiem tak, daje już spokój z tymi wywodami i zrozum, że nie wszyscy was zwyczajnie lubią i szanują

bez-napinki
Posty: 1578
Rejestracja: 31.05.2011, 14:09

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: bez-napinki » 15.11.2017, 16:29

biohazard pisze:
15.11.2017, 14:48
bez-napinki pisze:
14.11.2017, 22:06
Ty to dupnie za tym Ruchem Radzionków jesteś, a tak tej GKSie tak do d*** wchodzisz przy każdej okazji, że Cię już chyba kutas musi z tego boleć. Nie ma żadnej GKSy na Szopach czy Ruchu na Burowcu. Jaki jest sens pisać o pojedynczych osobach (które są po obu stronach)?
Widzę, że wasza linia jest taka sama, jak piszesz coś niewygodnego lub przeciwko Ruchowi to pewnie jesteś za kimś z koalicji, też już to przerabiałem na tym forum. Jeśli napiszę coś pro Ruch to rozumiem, że wtedy jestem "głosem całej kibicowskiej Polski" jak to wielu waszych kolegów na szalu już tutaj pisało, cytuje "cała Polska o tym wie, że jesteście tacy i owacy" a jak piszesz inaczej to zapewne jesteś z koalicji.

Powiem tak, daje już spokój z tymi wywodami i zrozum, że nie wszyscy was zwyczajnie lubią i szanują
Napisałem jakąś nieprawdę o Szopach czy Burowcu czy się dopierdalasz tylko, aby się dopierdolić?

whiskey
Posty: 650
Rejestracja: 22.02.2010, 13:04

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: whiskey » 15.11.2017, 16:31

dozo pozamiatał haha. Ty pajacu pierdolony odstaw psychotropy

nazgul
Posty: 12
Rejestracja: 18.09.2017, 18:34
Lokalizacja: UK

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: nazgul » 15.11.2017, 16:53

Co do Tychow to „od zawsze”tzn lata 90-te, było tam dwóch wyjazdowiczôw z Gieksy i dwóch z Ruchu( zreszta db sie znali) i przez lata tylko oni tam byli „tępieni” przez miejscowych. W ostatnich latach sytuacja z tego co mi wiadomo ulegla poprawie, liczba znanych mi osobiscie gieksiarzy siega ok 10 osob(przeprowadzki) co do ruchu slyszalem ze tez jest ich wiecej. O żadnym oficjalnym fan clubowaniu nie ma jednak żadnej mowy.

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 15.11.2017, 17:08

Pszczyna: kiedyś Ruch dominował, a teraz tam jest KSGKS. Czy to prawda, że KSG zrobił postępy? Ponoć na tym osiedlu co się od strony Bielska jedzie gierkówką i skręca na ćwiklice czy tam Jankowice - ten rejon? W ogóle w tym mieście jest jakiś podział danych ulic, osiedli pod względem skupisk, że tu np. Ruch, a tu Górnik?
Swojego czasu jeszcze na Górnik sporo osób jeździło z Goczałkowic i Czechowic, nawet szaliki mieli.W latach 90 i początkiem 00.

snusmumriken
Posty: 47
Rejestracja: 05.10.2017, 07:19

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: snusmumriken » 15.11.2017, 17:16

Jaka jest geneza kibicowania Ruchowi w Mikołowie?
Historia ruchu kibicowskiego w Tychach -->
http://www37.zippyshare.com/v/Rr4Q2IDK/file.html

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 16.11.2017, 08:51

Z Czechowic i Goczałkowic jeździło parę aut. lata 90. Jeden kolega mój w tym. Szaliki źle się wyraziłem. Po prostu szale Górnika, a nie jakieś fc. W Pszczynie nie wiem jak było w latach 90. Dlatego pytam.

212
Posty: 283
Rejestracja: 01.05.2007, 10:30
Lokalizacja:

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: 212 » 16.11.2017, 12:37

snusmumriken pisze:
15.11.2017, 17:16
Jaka jest geneza kibicowania Ruchowi w Mikołowie?
troche zle zadane pytanie. Ruch obok Polonii to najstarszy klub na Śląsku z tych obecnie funkcjonujacych (przynajmniej w kibicowskim rozumieniu) na szczeblu centralnym. Polonię założyli przybysze ze wschodu bezpośrednio odwołując się do historii Pogonii Lwów. Stąd dla miejscowej ludności krótko po wojnie prócz lokalnych klubów na 1 miejscu był prawie wszędzie Ruch, który już posiadał tradycję przedwojenną i akurat znów dużo sukcesów krótko po wojnie. To były najlepsze okresy w historii klubu, stąd trudno się dziwić, że na Śląsku był tak mocno popularny. Żeby zobrazować sytuację przytoczę wypowiedź Jana Banasia legendy Górnika, który mówił o tym, że już w czasach świetności Górnika na niektórych dzielnicach Zabrza jego piłkarze byli lżeni, bo utożsamiały się one z Ruchem. Wraz ze wzrostem sukcesów Górnika kibicowanie mu na Śląsku stało się co raz popularniejsze i poszczególne dzielnice, miasta regionu stawały się jego fanclubami. Podobnie sytuacja zaczęła mieć miejsce z Gieksą w latach 90 tylko na dużo mniejszą skale. Reszta śląskich klubów raczej od zawsze praktycznie ograniczała się do swojego miasta, ew. pobliskich wiosek.
Stąd bardziej można spytać: jak Mikołów wciąż jest bastionem Ruchu, a o niektórych miastach nie pamięta się, że był tam Ruch.
Myślę, że istotny jest fakt, że to dość tradycyjne miasto z małą ilością ludności napływowej, dlatego tradycja kibicowania Ruchowi przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo miasto graniczy z niebieskimi częściami Rudy Śląskiej. Od strony Katowic akurat to też tereny, na których Gieksa nigdy nie była specjalnie mocna. Tutaj jednak zastanawiam się na ile wpływu nie ma sam Mikołów niż że to na niego wpływa.

mlodyglupi
Posty: 7
Rejestracja: 21.05.2011, 14:55

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: mlodyglupi » 16.11.2017, 14:45

Pszczyna to starzy Ruch i młodzi większość Ksg . Najwięcej ich na osiedlu Piastów. W sumie tylko tam są. Reszta Pszczyny porozrzucani kibice Ruchu. Natomiast powiat pszczynski to juz dosc widoczna przewaga Ruchu nad koalicją.

plemplem81
Posty: 711
Rejestracja: 27.12.2011, 10:14

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: plemplem81 » 16.11.2017, 15:15

212 pisze:
16.11.2017, 12:37
Ruch obok Polonii to najstarszy klub na Śląsku z tych obecnie funkcjonujacych (przynajmniej w kibicowskim rozumieniu) na szczeblu centralnym. Polonię założyli przybysze ze wschodu bezpośrednio odwołując się do historii Pogonii Lwów.
Zaskoczony jestem. Mój klub - GKS Szombierki "powstał" w 1919 roku. Powstał celowo w cudzysłowiu, bo takie samo powstanie zaliczyła Polonia. Zarówno Szombry jak i Polonia faktycznie powstały w 1945 roku - doszukiwanie się czegokolwiek wcześniej jest mocnym naciąganiem historii, bo te kluby nigdzie nie grały... Bo grać nie mogły - Bytom do 1945 roku był w granicach Niemiec. Już widzę grę klubu o nazwie Polonia w granicach germańskich, hehehe. To zwykłe przekłamywanie historii by przypisywać obu bytomskim klubom daty powstania 1919 i 1920. Ciekaw jestem jak jest z Cidrami - też datują się na 1919 rok. Cidroki - pokażcie proszę wykaz meczów Cidrów i w jakiej lidze grały Cidry w latach 1919-1945.
Obrazek

Mistek
Posty: 34
Rejestracja: 12.08.2017, 09:18

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Mistek » 16.11.2017, 15:45

Ponawiam pytanie,czy na linii Tychy-Mikołow(Ruch),Tychy-Pszczyna(Ruch,KSGKS) były jakieś akcje?? Oba te miasta leżą tuz przy Tychach i wydaje sie,że jest tam względny spokój.

snusmumriken
Posty: 47
Rejestracja: 05.10.2017, 07:19

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: snusmumriken » 16.11.2017, 16:20

Tychy skroiły kiedyś flagę Niebieskich z Pszczyny.
Na Mikołowie kilka razy dymy ale to wiele lat temu jak Tychy grały w 5 i 4 lidze m.in. z AKS Mikołów. A tak to jedynie okazyjne malowanie po murach.
Historia ruchu kibicowskiego w Tychach -->
http://www37.zippyshare.com/v/Rr4Q2IDK/file.html

Stary Wyjazdowicz
Posty: 241
Rejestracja: 18.04.2016, 11:54

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Stary Wyjazdowicz » 16.11.2017, 17:14

kutanol pisze:
07.11.2017, 09:52
NMNKNZ pisze:
07.11.2017, 09:33
Seth Gecko pisze:
07.11.2017, 06:14
Z tego co rozmawiałem z hanysami, to gorolstwo dzielą na goroli i zagłębiakow. Nie bez powodu. Zagłębiakow nie lubią znacznie bardziej niż goroli. Ze wzajemnością. Na sam dźwięk śląskiej gwary niejednemu Zagłębiakowi włącza się czerwona lampka. Zresztą podobnie jest u GKS, a szczególnie u KSG na słowo Sosnowiec.
Przynajmniej tak z własnego doświadczenia zaobserwowalem. W dawnych czasach na wyjeździe w Zabrzu była nieco komiczna sytuacja. Jeden z KSG bluzgał na Zagłębie i bluzgał. W końcu jeden od nas nie wytrzymał, podszedł do szpalera psów. Ci widząc jednego kolesia przepuścili go. Podszedł do typa z KSG i wypłacił mu parę gongów. Nikt się za nim nie postawił, a psy wpuściły naszego z powrotem na sektor:)
Na pewno o wiele większe ciśnienie jest ostatnimi czasy pomiędzy GKSG a Ruchem niż Sosnowcem. W końcu tam jest walka non stop o sporne tereny. Okolice stadionu GKS to prawie same odwrócone R plus słowa typu śmierć czy j****. O Sosnowcu nie ma ani słowa;)
Za sprzęt też wiadomo na kogo jest większe ciśnienie w Sosnowcu. Ruch potrafi pokazać pazury, ale ze sprzętem jak na razie cisza.
Dodam jeszcze, że gdy spędziłem dłuższy czas za kratami, to świetnie dogadywalem się tam z wyjazdowiczami z HKS. Mikołów (pozdro Szrańczus, ksywka jedynie więzienna, jeśli to czytasz), Batory (R. czysta chuliganka), itd. No i GKS Tychy (dobry zawodnik z art. 155:) Z KSG od razu nam było nie po drodze, z GKS jeszcze można się było dogadać, ale nie było powodu:) Zaznaczam że tak piszę o przymusowej znajomości za kratami. Na wolce kontakt się szybko urwał, inny język i poglądy. Typ z Batorego był wyjątkowym zawodnikiem, jak było trzeba to i z 3 zawodnikami "tańczył" i ...szybko wygrywał. Bezkompromisowy, walił prosto z mostu bez owijania w bawełnę. Typ jakich cenię.
Tyle wspomnień.
Ty wogole wiesz co piszesz ??? Ruch zatrzymany podczas proby ataku slaska , Ruch przejmuje bramki w Sosnowcu ( sprzetu masa )
Taaa Ruch przejmuje bramki w Sosnowcu...jak nie wiesz to nie pisz.
W trzech klubach stoją goscie z p.f.....w Kaszmirze ...i innych dwoch wiec nie opowiadaj głupot ze nie stoicie tam wspólnie..

Pitfas
Posty: 274
Rejestracja: 12.10.2012, 17:38

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Pitfas » 16.11.2017, 17:24

krystalicznieczysta2 pisze:
15.11.2017, 17:08
Pszczyna: kiedyś Ruch dominował, a teraz tam jest KSGKS. Czy to prawda, że KSG zrobił postępy? Ponoć na tym osiedlu co się od strony Bielska jedzie gierkówką i skręca na ćwiklice czy tam Jankowice - ten rejon? W ogóle w tym mieście jest jakiś podział danych ulic, osiedli pod względem skupisk, że tu np. Ruch, a tu Górnik?
Swojego czasu jeszcze na Górnik sporo osób jeździło z Goczałkowic i Czechowic, nawet szaliki mieli.W latach 90 i początkiem 00.
Ksgks w Pszczynie to osiedle Piastów (Polgazy), reszta miasta to Ruch działający jako NPP. Na pewno żabole zrobili postęp w ostatnich latach mimo to w sprawach h brakowało im do lokalnego rywala. W ostatnim czasie ich aktywność też coś przygasła.

Już w latach 80 chłopaki z Pszczyny jeździli na Ruch i na Ksg również ktoś tam śmigał.
We wcześniejszych latach z Goczał jeździli raczej na Ruch, dziś młodzież w większości za Ksg. Z Czechowic do dziś parę osób jeździ do Chorzowa, Zabrza czy Katowic.

S.G.
Posty: 220
Rejestracja: 20.12.2008, 11:23

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: S.G. » 16.11.2017, 17:45

212 pisze:
16.11.2017, 12:37
snusmumriken pisze:
15.11.2017, 17:16
Jaka jest geneza kibicowania Ruchowi w Mikołowie?
troche zle zadane pytanie. Ruch obok Polonii to najstarszy klub na Śląsku z tych obecnie funkcjonujacych (przynajmniej w kibicowskim rozumieniu) na szczeblu centralnym. Polonię założyli przybysze ze wschodu bezpośrednio odwołując się do historii Pogonii Lwów. Stąd dla miejscowej ludności krótko po wojnie prócz lokalnych klubów na 1 miejscu był prawie wszędzie Ruch, który już posiadał tradycję przedwojenną i akurat znów dużo sukcesów krótko po wojnie. To były najlepsze okresy w historii klubu, stąd trudno się dziwić, że na Śląsku był tak mocno popularny. Żeby zobrazować sytuację przytoczę wypowiedź Jana Banasia legendy Górnika, który mówił o tym, że już w czasach świetności Górnika na niektórych dzielnicach Zabrza jego piłkarze byli lżeni, bo utożsamiały się one z Ruchem. Wraz ze wzrostem sukcesów Górnika kibicowanie mu na Śląsku stało się co raz popularniejsze i poszczególne dzielnice, miasta regionu stawały się jego fanclubami. Podobnie sytuacja zaczęła mieć miejsce z Gieksą w latach 90 tylko na dużo mniejszą skale. Reszta śląskich klubów raczej od zawsze praktycznie ograniczała się do swojego miasta, ew. pobliskich wiosek.
Stąd bardziej można spytać: jak Mikołów wciąż jest bastionem Ruchu, a o niektórych miastach nie pamięta się, że był tam Ruch.
Myślę, że istotny jest fakt, że to dość tradycyjne miasto z małą ilością ludności napływowej, dlatego tradycja kibicowania Ruchowi przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo miasto graniczy z niebieskimi częściami Rudy Śląskiej. Od strony Katowic akurat to też tereny, na których Gieksa nigdy nie była specjalnie mocna. Tutaj jednak zastanawiam się na ile wpływu nie ma sam Mikołów niż że to na niego wpływa.
A znasz historie Górnego Śląska? Jak mieli kibicować ludzie z Pawłowa i Kończyc klubowi z Zabrza jak nie leżeli w granicach Hindenburga? tam była polska więc ludzie chodzili na polski klub Ruch Hajduki który akurat grał w ekstraklasie. W tym czasie Bergman Hindenburg grał lidze niemieckiej i miał wyjebane na te polskie wsie koło Hindenburga.Dopiero po 45 roku kiedy powstał Górnik po zjednoczeniu zabrzańskich klubów i po podłączeniu tych wsi do Zabrza ludzie poszli kibicować swojemu Polskiemu klubowi. Piszcie swoje historie jak chcecie ale naszą sobie mordy kłamstwami nie wycierajcie!
NAJLEPSZE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE!

krystalicznieczysta2
Posty: 65
Rejestracja: 10.06.2016, 18:50

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: krystalicznieczysta2 » 16.11.2017, 18:57

Pozostając w temacie historycznym. Jeżeli na Polonie się mówiło Lwowiaki, bo tam trafiali poza Dolnym Śląskiem czy północą przesiedleńcy z Kresów, to jak asymilacja? Szombierki to był śląski klub i musiało konkretnie coś się stać (sukcesy Polonii itp.) by zupełnie to wszystko się poprzewracało. No i do czasów obecnych z Lwowiaków zrobili się Poloniści Ślązacy. Czy w taki sposób można na to patrzeć?
Trochę jakby podobna sytuacja do obecnego Jastrzębia. Z jednej strony bastion polskości, a z drugiej grono ślązaków...

GIEKSA.FAN
Posty: 14
Rejestracja: 17.11.2016, 21:09

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: GIEKSA.FAN » 16.11.2017, 20:53

siwy_rr pisze:
13.11.2017, 23:40
Są na Szopienicach kibice GKS jednak są to nieliczne jednostki nie mające żadnego wpływu na życie kibicowskie dzielnicy.
Tak samo na mocnych terenach Gieksy jak Bogucice czy Witosa znajdą się jednostki niebieskich ale i tu nie ma szans by coś zaczeli działać bez uszczerbku na zdrowiu i wyprowadzki. Na GŚ są to normalne sytuacje że nawet na kibicowskich monolitach znajdują się kibice innych drużyn. W Zabrzu trafi się ktoś z Legii czy w Tychach z Wisły ale jak mówie są to niezwykle rzadkie przypadki odnotowane jako ciekawostki.
Choć jestem ciekaw jakby w tych Tychach pozbierać w kupę mieszkających tam kibiców np Ruchu czy KsGks to czy można by założyć że mogli by działać jako fancluby. Wiem że na Górnik śmiga dość ciekawa liczba osób z Tych ale rozsiani po mieście nie mają nic do powiedzenia tak samo jak Niebieskich.
Widze kolego że starasz się być obiektywny , ale nie do końca masz wiedze na temat Szopienic
1.Szopienice kibicowsko były i są Niebieskie tego nikt nie neguje
2nie ogarniam młodzieży GIEKSIARSKIEJ ,ale na pewno są i będą stare zrgedy i NAPEWNO są aktywni kibibicowsko,wyjazdowo i u siebie.nikt sie nie wychyla z racji (wieku,rodzina dzieci),ale nie raz sympatycy niebieskich robili podchody na BUENO i nie zawsze im to na dobre wychodzioło.
3w czasie wydania szalików TRÓJKOLOROWA ARMIA z samych SZOPIENIC było zamówionych 15 szalików które były rozdysponowane wśród aktywnych sympatyków
Co do BUROWCA lata swietnosci ma za sobą,i nie raz sąsiadom napsuli krwi jak to na ŚLĄSKU raz na plus raz na minus,ale jest nadzieja że idzie to znowu w dobrym kierunku.

Cz (R) Dz
Posty: 13
Rejestracja: 24.03.2012, 19:05

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Cz (R) Dz » 16.11.2017, 21:04

W Czechowic i okolic zawsze na Ruch się jeździło i nadal jeździ, ale ogólnie jest tu wszystko, pare osób z Górnika , Wisły , Katowic, BKS Bielsko, a nie tak dawno jeździli też z flagą na Zagłębie Sosnowiec.

eneduerabe10
Posty: 120
Rejestracja: 07.06.2014, 23:31

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: eneduerabe10 » 17.11.2017, 04:06

Cz (R) Dz pisze:
16.11.2017, 21:04
W Czechowic i okolic zawsze na Ruch się jeździło i nadal jeździ, ale ogólnie jest tu wszystko, pare osób z Górnika , Wisły , Katowic, BKS Bielsko, a nie tak dawno jeździli też z flagą na Zagłębie Sosnowiec.
W Czechowicach jedyna aktywna ekipa to BKS i Zagłębie. Oczywiście jako ich FC bo dla większości z Nich priorytetem jest RKS.

lnv
Posty: 40
Rejestracja: 05.10.2013, 23:28

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: lnv » 17.11.2017, 09:49

plemplem81 pisze:
16.11.2017, 15:15
212 pisze:
16.11.2017, 12:37
Ruch obok Polonii to najstarszy klub na Śląsku z tych obecnie funkcjonujacych (przynajmniej w kibicowskim rozumieniu) na szczeblu centralnym. Polonię założyli przybysze ze wschodu bezpośrednio odwołując się do historii Pogonii Lwów.
Zaskoczony jestem. Mój klub - GKS Szombierki "powstał" w 1919 roku. Powstał celowo w cudzysłowiu, bo takie samo powstanie zaliczyła Polonia. Zarówno Szombry jak i Polonia faktycznie powstały w 1945 roku - doszukiwanie się czegokolwiek wcześniej jest mocnym naciąganiem historii, bo te kluby nigdzie nie grały... Bo grać nie mogły - Bytom do 1945 roku był w granicach Niemiec. Już widzę grę klubu o nazwie Polonia w granicach germańskich, hehehe. To zwykłe przekłamywanie historii by przypisywać obu bytomskim klubom daty powstania 1919 i 1920. Ciekaw jestem jak jest z Cidrami - też datują się na 1919 rok. Cidroki - pokażcie proszę wykaz meczów Cidrów i w jakiej lidze grały Cidry w latach 1919-1945.
W 1920 Ruch Radzionków brał udział w Mistrzostwach Śląska.w nastepnym roku grał juz tylko w mistrzostwach powiatu tarnogorskiego.

Slavia_ZSC
Posty: 278
Rejestracja: 08.03.2011, 07:59

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: Slavia_ZSC » 17.11.2017, 10:14

Podobnie Poniatowski Szombierki. Do podziału GŚ grał w polskich rozgrywkach.
Boli mnie, gdy wyrzucam dodatki z gAZETY, widząc oczami myśli padające lasy. „Dom” wyrzucam – dąb pada. „Turystykę” – lipa. „Komunikaty” – świerki jak zimowe kwiaty. „Auto-moto” – jak maszty upadają sosny. „Supermarket” – to modrzew, klon – „Nieruchomości”. „Mój Komputer” – i buk się korzeniem nakrywa. A z każdym precz dodatkiem ich żywicą krwawię.

"NOCNA ZMIANA", "OSZOŁOM"

plemplem81
Posty: 711
Rejestracja: 27.12.2011, 10:14

Re: Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko

Post autor: plemplem81 » 17.11.2017, 11:27

Tak zgadza się, grał w jakichś podrzędnych ligach - z tego co wertowałem karty historii tylko jeden sezon, ale uświadczyć wyników uzyskanych w tej lidze nie sposób. Zatem jeśli nie jest udokumentowane, niestety można uznać za niebyłe. Poniatowski Szombierki (rzekomy protoplasta GKS Szombierki, z czym ja osobiście całkowicie się nie zgadzam) i Polonia rozegrały ze sobą swój w ogóle pierwszy mecz w 1920 roku na wiosnę. Szombry wygrały z Polonią 4-1. Potem oba zespoły rozegrały parę meczów z innymi klubami (Szombry m.in. z wielką w tamtych czasach Wartą Poznań), by po powstaniach śląskich zostać zdelegalizowane na niemieckich ziemiach. Jednak ani Szombry ani Polonia nie były w żaden sposób powiązane chociażby z herbami klubowymi - te "przyszły" po wojnie - gdy patronat nad Szombrami objęła kopalnia (i dzięki temu w herbie widnieje szyb kopalniany), a nad Polonią lwowska część Bytomia (i dzięki temu herb jest niemalże kopią upadłej na utraconych polskich ziemiach Pogoni Lwów).
krystalicznieczysta2 pisze:
16.11.2017, 18:57
Pozostając w temacie historycznym. Jeżeli na Polonie się mówiło Lwowiaki, bo tam trafiali poza Dolnym Śląskiem czy północą przesiedleńcy z Kresów, to jak asymilacja? Szombierki to był śląski klub i musiało konkretnie coś się stać (sukcesy Polonii itp.) by zupełnie to wszystko się poprzewracało. No i do czasów obecnych z Lwowiaków zrobili się Poloniści Ślązacy. Czy w taki sposób można na to patrzeć?
Trochę jakby podobna sytuacja do obecnego Jastrzębia. Z jednej strony bastion polskości, a z drugiej grono ślązaków...
Na Polonię do dziś mówi się lwowiaki i tą zaszłość historyczną każdy tutejszy ma w głowie. I lwowiaki wcale nie w pozytywnym znaczeniu. O asymilacji pisałem bodajże we wrześniu br w tym temacie - przesiedleńcy nigdy nie zasymilowali się z Bytomiem, przez to Bytom od zawsze po II wojnie był zaniedbany i pozostaje do dziś. Rodowitych bytomian wyrżnięto w pień, bo byli nimi w większości Niemcy. Potworzone zostały koła miłośników Lwowa i tego typu ciulstwa. Coś na zasadzie tworzenia enklaw narodowych na emigracji. Nic się wielkiego nie stało - Szombierki zawsze były klubem dzielnicowym, nigdy klubem miasta, bo miasto było lwowskie - przesiedleńców tam osadzono, nie na naszej dzielnicy. Zatem miasto = Polonia, dzielnica = Szombierki. I z sympatią tak pozostaje do dziś. Na naszej dzielnicy oczywiście kibolsko Polonia ma bezdyskusyjną przewagę, ale jeśli chodzi o sympatię, to jest wśród Zielonych spory lokalny patriotyzm (tylko niech nikt zaraz nie wyjedzie z tematem frekwencji, bo na nią ma wpływ parę czynników zewnętrznych, że tak się wyrażę). Nawet kiedyś na zamkniętym forum dawny lider Polonii - DPBH, z którym nota bene za małolata kopaliśmy razem w piłę, bo mieszkał dwa bloki ode mnie na Szombrach - stwierdził - że Szombry zawsze kibiców będą miały - to jest temat nie do zamknięcia - za duża tradycja klubu i odrębność mentalnościowa, jeśli chodzi o zaszłości historyczne. Nasza dzielnica po II wojnie długi czas pozostawała czysta rasowo (w sensie, że lwowiacy nie mieli tu raczej czego szukać) :D. Dopiero czasy rozkwitu kopalni i tym samym budowa nowych osiedli na Szombierkach spowodował napływ gorolstwa na szeroką skalę, które już totalnie nie utożsamiało się ze śląską tradycją. Dlatego można odczuć silne uderzenie, gdy bywa się na Szombierkach i słyszy czystą mowę polską, a dosłownie 5 kroków dalej, już na Goduli - dzielnicy Rudy Śląskiej godka jest ino po ślonsku.
Dzisiejsze pokolenie Polonii to już ludzie, którzy na te zaszłości historyczne nie zwracają uwagi. Czas zawsze zaciera wszystko.
Przykład Jastrzębia jest ciekawą sprawą. Domyślam się jedynie, i tu prosiłbym kibiców z Jastrzębia o ewentualne sprostowanie, że zwrot OBPNŚ związany jest z latami 90-tymi XX wieku, gdy niemal wszystkie ekipy na Górnym Śląsku wieszały na swoich płotach wśród flag klubowych również i flagi niemieckie. Jastrzębianie, z tego co ja pamiętam, nie mieli tego w nawyku...
Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: RudaSlaska7 i 556 gości