Piro Shop

Praca za Granicą [Pytania/Porady]

Ciekawostki ze świata i z życia codziennego

Moderator: Marcino

Miskov

Re: Praca za Granicą [Pytania/Porady]

Post autor: Miskov » 03.06.2016, 23:10

W Londynie do najbardziej podstawowych prac potrzebne jest wykształcenie średnie czy wystarczy podstawowe?

Piro Shop
Pch

Post autor: Pch » 04.06.2016, 00:48

Miskov pisze:W Londynie do najbardziej podstawowych prac potrzebne jest wykształcenie średnie czy wystarczy podstawowe?

Zadne nie jest potrzebne.

Jungingen

Post autor: Jungingen » 09.06.2016, 13:02

Dzięki za odpowiedzi, ogarneliśmy robotę przez agencje Randstad. Troche ponad 9 ojro na łape plus 35% za drugą zmianę i 50 % za nockę więc wydaje mi się że całkiem nieźle. Praca przy rozładunku tirów w DPD, idzie się najebać ale nikt nie mówił że będzie łatwo.
Pozdro
Obrazek

daras83

Post autor: daras83 » 13.06.2016, 13:32

Ile legalnie mogę zabrać fajek do Szwecji z Polski?
I drugie pytanie czy na bezcłowym na lotnisku mogę jeszcze dokupić dodatkowe fajki,jesli tak to ile?

Psoriasis

Post autor: Psoriasis » 23.06.2016, 11:43

Z tego co widze, rynek pracy w DE a przynajmniej na polnocy DE ma sie coraz gorzej. Pozostaje praca jak0 robot w jakis hurtowniach czy fabrykach, lub zapierniczanie na budowach za grosze. Nawet majac fach w reku a nie znajac jezyka ciezko znalezc cos konkretnego. Niestety konkurencja coraz wieksza.

KaczyP

Post autor: KaczyP » 23.06.2016, 20:55

Psoriasis pisze:Z tego co widze, rynek pracy w DE a przynajmniej na polnocy DE ma sie coraz gorzej. Pozostaje praca jak0 robot w jakis hurtowniach czy fabrykach, lub zapierniczanie na budowach za grosze. Nawet majac fach w reku a nie znajac jezyka ciezko znalezc cos konkretnego. Niestety konkurencja coraz wieksza.
Bez znajomości języka zawsze za granicą ciężko. Ale jak się człowiek dobrze zakręci, pokaże na co go stać i dopiszę trochę szczęścia to można sobie dobrą robotę ogarnąć.

tr159op

Post autor: tr159op » 21.08.2016, 21:22

Jest ktoś tutaj z chicago ? mam kilka pytań.

Pośpieszny.

Post autor: Pośpieszny. » 22.08.2016, 00:53

Pany, taka sytuacja.chce wrócić do kraju z wysp i zastanawia mnie jak wygląda sprawa ze zwrotem podatku(zakładając że już nie wrócę tutaj). Jakie papiery musze stąd zabrać do Polski żeby ubiegać się o zasiłek..? (bo chyba takie coś istnieje)

parekunitom

Post autor: parekunitom » 22.08.2016, 03:38

tr159op pisze:Jest ktoś tutaj z chicago ? mam kilka pytań.
dawaj
:)

tr159op

Post autor: tr159op » 22.08.2016, 15:11

parekunitom pisze:
dawaj
Orientujesz się jak z pracą we fordzie ? interesuje mnie praca na taśmie. Potrzebny jest jakiś konkretny zawód czy przyjmują z ulicy ?
Ogólnie interesuje mnie praca tam ze względu na zarobki. Podobno na start 16$ potem 20$ a po okresie próbnym 28$
Czy to prawda żeby unikać południowych dzielnic ? chciałem wynająć mieszkanie lub poddasze w prywatnym domu. Jakich okolić unikać żeby nie trafić na gangi czarnuchów ?
Ogólnie mógłbyś coś napisać o chicago o pracy w fabrykach, magazynach coś o mieszkaniach do wynajęcia, czego mam unikać i na co uważać.
Będę leciał z zieloną kartą.

PW2014

Post autor: PW2014 » 22.08.2016, 19:44

tr159op pisze:
parekunitom pisze:
dawaj
Orientujesz się jak z pracą we fordzie ? interesuje mnie praca na taśmie. Potrzebny jest jakiś konkretny zawód czy przyjmują z ulicy ?
Ogólnie interesuje mnie praca tam ze względu na zarobki. Podobno na start 16$ potem 20$ a po okresie próbnym 28$
Czy to prawda żeby unikać południowych dzielnic ? chciałem wynająć mieszkanie lub poddasze w prywatnym domu. Jakich okolić unikać żeby nie trafić na gangi czarnuchów ?
Ogólnie mógłbyś coś napisać o chicago o pracy w fabrykach, magazynach coś o mieszkaniach do wynajęcia, czego mam unikać i na co uważać.
Będę leciał z zieloną kartą.
Jak masz zieloną kartę to już sporo. Praca na legalu itd. Chicago jedno z najładniejszych miast w USA (architektura). Chociaż są miejsca co wyglądają jak Bagdad po bombardowaniu (okolice lotniska O'Hare). Pod względem imprezowania rewelacja.
W każdym klubie mnóstwo Polaków. Od razu Ci napisze, że Polacy w USA i Kanadzie są ogólnie spoko. Przeciwieństwo do tych na emigracji z Europy Zachodniej. Wiesz o czym pisze? Przez to że, Chicago leży nad jeziorem Michigan zimy są ostre. Czasami do pracy było ciężko dojechać. No i jest jednym z najniebezpieczniejszych miast w USA. Na Chicago mówi się Chiraq. Mnóstwo kamer, policji. Czarnuchy nawet zapuszczają się na Downtown. Północ i Zachód raczej bezpieczne, tak się mówi. Południe to patologia, szczególnie Englewood, Near South Side. USA i tak jest spoko w porównaniu do Europy Zachodniej. Nie ma problemów z muslimami. Spróbuj hotdogów i pizzy z Chciago.

Pośpieszny.

Post autor: Pośpieszny. » 23.08.2016, 10:54

Kogoś z Warszawy, kto korzystał z agencji pracy gdzie wysyłali do Holandii, prosiłbym na pw.

tr159op

Post autor: tr159op » 23.08.2016, 18:29

Jak masz zieloną kartę to już sporo. Praca na legalu itd. Chicago jedno z najładniejszych miast w USA (architektura). Chociaż są miejsca co wyglądają jak Bagdad po bombardowaniu (okolice lotniska O'Hare). Pod względem imprezowania rewelacja.
W każdym klubie mnóstwo Polaków. Od razu Ci napisze, że Polacy w USA i Kanadzie są ogólnie spoko. Przeciwieństwo do tych na emigracji z Europy Zachodniej. Wiesz o czym pisze? Przez to że, Chicago leży nad jeziorem Michigan zimy są ostre. Czasami do pracy było ciężko dojechać. No i jest jednym z najniebezpieczniejszych miast w USA. Na Chicago mówi się Chiraq. Mnóstwo kamer, policji. Czarnuchy nawet zapuszczają się na Downtown. Północ i Zachód raczej bezpieczne, tak się mówi. Południe to patologia, szczególnie Englewood, Near South Side. USA i tak jest spoko w porównaniu do Europy Zachodniej. Nie ma problemów z muslimami. Spróbuj hotdogów i pizzy z Chciago.
Wiem o czym piszesz, można to zauważyć.
Prawie wszystko już słyszałem co to napisałeś więc wszystko się zgadza.
Możesz coś napisać o pracy ? znasz kogoś kto mógłby coś tutaj napisać jak wyglądają realia płacowe i ogólnie praca w fabrykach, magazynach itp ?

PW2014

Post autor: PW2014 » 23.08.2016, 20:36

tr159op pisze:
Wiem o czym piszesz, można to zauważyć.
Prawie wszystko już słyszałem co to napisałeś więc wszystko się zgadza.
Możesz coś napisać o pracy ? znasz kogoś kto mógłby coś tutaj napisać jak wyglądają realia płacowe i ogólnie praca w fabrykach, magazynach itp ?
O pracę łatwiej nielegalną, niż na legalu. Odnośnie zarobków. Tam w każdym stanie są jakieś inne liczby. W Chicago legalnie powinno być ok 8$ minimalna. Tyle mają meksyki co koszą trawniki. W fabryce operator CNC wyciąga 2500-5000$. Magazyny to 1500-2000$. Wynajęcie pokoju 300-400$. Lepiej opłaca się wynająć basement. Całe piętro dla Ciebie. Koszta to 500-800$. Na dwie osoby to małe koszty jak lecisz ze znajomym. Leczenie strasznie drogie. Trafisz do dentysty to zapłacisz 500$ za plombe. Pobyt w szpitalu kilka dni to koszty 20000-40000 w przeliczeniu na złotówki. USA skończyło się w latach 90. Wtedy ludzie dorabiali się hajsu. Aktualnie tam się opłaca pracować, ale na czarno. W USA żyje się na kredycie. Taka uwaga. Trzeba uważać na policje. W ostatnim czasie dużo zabójstw policjantów. Strasznie są wyczuleni. Przy kontroli żadnego cwaniakowania przy nich. Jeden dziwny ruch z Twojej strony i możesz zarobić kulkę. Oni tam się nie pierd... W Ameryce policja jest szanowana tak na ogół. Z wyjątkiem murzynowa czy dzielnic latynosów. Ale tam się nie zapuszczaj. I tak warto tam się wybrać do pracy. Nawet, żeby pozwiedzać. Tam jest klimat, nie to co w Europie Zachodniej.

tr159op

Post autor: tr159op » 23.08.2016, 21:02

Dzięki za informacje.
Słyszałem sporo o służbie zdrowia, wiem że jak wykupie pakiet ubezpieczenia np. za 150$ miesięcznie to i tak będe musiał za każdym razem płacić aż przekroczę deductive np. 5000$ i wtedy mi oddadzą te 5k a jak nie to nie. Porażka.
Emergency to już koszmar, słyszałem że lepiej nie wylądować na pogotowiu bo się nie wypłacę do końca życia.
Powiedz mi jak to jest z podatkami, słyszałem że podatek dochodowy w illinois to 3,5 %? a na emeryturę 7,35% ?
Powiedzmy że mam 15$ na godzinę i dostaję czek co tydzień i pracodawca zanim go wystawi odbija 7,35% i potem dostaję czek ?
Podatek dochodowy czyli te 3,5% płaci się na koniec roku ?
Powiedz mi jak szukać mieszkań lub pokoi do wynajęcia ? Na trulia.com można znaleźć przeważnie spółdzielnie, które chcą skłądania podania i to płatne 50$ za rozpatrzenie, chcą historii kredytowej i dodatkowo jak się wyprowadzę przed końcem umowy to będe musiał zapłacić za cały okres umowy, zgadza się ?
Można gdzieś znaleść ogłoszenia żeby zaczepić się na początek jak przylecę ?? tym bardziej że na lotnisku będe musiał podać adres żeby wysłali pocztą Social Security Number i GC.
Planuję wyjechać na stałe, sprzedać wszystko i kupić bilet w jedną stronę.

PW2014

Post autor: PW2014 » 23.08.2016, 21:56

Dostajesz czek, idziesz do banku i masz pieniądze na czysto. Poczytaj o IRS. Będziesz wiedział o co biega. Osoby co pracują na czarno sami z siebie płacą podatki. A teoretycznie zwiedzają USA i na wizie B2 nie mogą pracować. Ale jak płacą to skarbówka się nie czepia. Takie ciche pozwolenie. Niby później w razie czego lepiej na Ciebie patrzą przy deportacji. Mówi się, że to emigranci zbudowali potęgę USA. Spotkasz się z sytuacjami, ze jak będziesz wracał z budowy po 12h upiero... to ludzie w autobusie ustąpią Ci miejsca i się uśmiechną. Oni szanują ludzi pracowitych. Wiedzą, że dzięki takim ludziom USA jest potęgą i to oni zbudowali ten kraj. Jak będziesz legalnie to pracodawca to załatwia i na koniec roku rozliczasz się na podobnych zasadach jak w Polsce. Szukaj informacji na necie, będziesz wiedział dokładnie. Przepisy się zmieniają, a ja nie jestem na bieżąco w tych sprawach. Tam jak jesteś na emeryturze to musisz dopłacać. Nie są to jakieś duże kwoty, ale z 80-100$ musisz wyłożyć. Jak złamiesz nogę to sam się lecz, żadnych szpitali. Będziesz spłacał się do końca życia. Mieszkań to szukaj u Polaków. Na stronach typu [link]. Albo na miejscu gazety. Dasz radę. Z takich ciekawostek w okolicach szkół wiszą plakaty, żeby nie strzelać do dzieci (wojny gangów). Na meczach Chicago Bulls czarni będą wyzywać Cię od białasów :) Tak wygląda American Dream :)

tr159op

Post autor: tr159op » 23.08.2016, 22:42

dzięki kolego za informację

Galimatias

Post autor: Galimatias » 27.08.2016, 10:33

Ktoś z hoolsów miał styczność z konkretnym biurem pośrednictwa pracy w Belgii/Holandii?
Mogę podłapać temat przez kogoś znajomego, ale nagrane będzie dopiero pod koniec roku. Jakaś tymczasówka w tamtych krajach jak najbardziej mnie urządza, powiedzmy choć te 3-4 miechy.

doradzeCiDobrze

Post autor: doradzeCiDobrze » 27.08.2016, 13:01

nie ma konkretnych biur - taka jest moja opinia
wszedzie robia Cie w chuja bo z czegos musza sie utrzymywac, w google jest tego w chuj , opinie o kazdej firmie
polowe trzeba traktowac z przmyrozeniem oka, a połowe na serio gdyz nie wiadomo tak naprawde kto to opisuje - czy palant, który nie trzymał w reku nigdy wiertarki czy student mgr itd, który myslal ze beda mu w polu truskawek robic szejki :)

Galimatias

Post autor: Galimatias » 27.08.2016, 13:14

Póki co mam tylko w opcji robienie na dość dużej hali, ale prowizja jaką zjada krajowy pośrednik jest dość ciężka. Brałbym to, gdyby nie akcja, że należy podpisać z nimi umowę na dłuższy okres przywiązania. Wiadomo, że jak znajdę coś lepszego i polecę z nimi w chuja to wyciągną konsekwencje i nasrają kar.
Jak zawsze wszystko rozbija się o drobne kruczki prawne.

to już się kameruje

Post autor: to już się kameruje » 16.09.2016, 20:03

Mam pytanie do osób pracujących w UK.Jak było u Was z zabieraniem podatku (taxu)?
Zacząłem swoją pracę w maju i przez równo miesiąc otrzymywałem wypłatę na czysto, bez pobierania podatku, po czym zaczęto mi go pobierać.Kolegą z pracy, którzy zaczynali po mnie lub razem ze mną, nie pobierają do tej pory.Od czego to zależy, bo nikt nie potrafi mi tego wyjaśnić, a nie znam języka na tyle dobrze, żeby uderzyć z tym do urzędu.Mogę gdzieś powalczyć o to? Z góry dzięki za pomoc!
Obrazek

Andriej

Post autor: Andriej » 25.09.2016, 12:54

to już się kameruje pisze:Mam pytanie do osób pracujących w UK.Jak było u Was z zabieraniem podatku (taxu)?
Zacząłem swoją pracę w maju i przez równo miesiąc otrzymywałem wypłatę na czysto, bez pobierania podatku, po czym zaczęto mi go pobierać.Kolegą z pracy, którzy zaczynali po mnie lub razem ze mną, nie pobierają do tej pory.Od czego to zależy, bo nikt nie potrafi mi tego wyjaśnić, a nie znam języka na tyle dobrze, żeby uderzyć z tym do urzędu.Mogę gdzieś powalczyć o to? Z góry dzięki za pomoc!
Rozumiem, że przyjechałeś do UK w Maju i w tym miesiącu zacząłęś pracę tak? Czasami zdarza się tak, że Revenue (skarbówka) nalicza podatek, bo się po prostu jebnęli. Poproś znajomego, który dobrze gada po angielsku i zadzwońcie tam. Może mówić za Ciebie, ale i tak będziesz musiał potwierdzić swoje dane chwile rozmawiając z urzędnikiem.

to już się kameruje

Post autor: to już się kameruje » 25.09.2016, 23:09

Dokładnie tak, Andriej, w połowie maja przyjechałem i dwa dni potem zacząłem pracować.Ale w takim razie, ile czasu jest na to, żeby nie pobierali tego podatku? jak to mam przedstawić? że podjąłem pracę w połowie maja, a w połowie czerwca zaczęli mi pobierać podatek, a nie powinni, tak?
Dziękuje Ci bardzo za pomoc!
Obrazek

bez-napinki

Post autor: bez-napinki » 26.09.2016, 13:38

Jest bodajże granica zaporowa 8 albo 9 tys. funtów (sam dokładnie nie pamiętam już, ale na forum są emigranci z UK, którzy jak tu zaglądną, to na pewno pomogą - Pch bodajże m.in.). Jeśli przekroczysz tę granicę, to zaczną Ci pobierać po plus/minus 10 funtów - w zależności ile będziesz zarabiać.

ascent

Post autor: ascent » 26.09.2016, 19:49

Gwoli ścisłości kwota wolna od podatku to £11.000. Mnie bardziej ciekawi czemu tobie pobierają, a kolegom którzy zaczęli w tym samym czasie już nie. Najprawdopodobniej HMRC dało ci zły tax code. Osobiście oprócz mnie znam 2 osoby, którym zrobili taki sam numer. Poproś znajomego z roboty żeby ci pokazał payslip i zobacz czy w rubryce 'tax code' macie to samo (tutaj masz objaśnienie: [link]). Jeżeli się rożni to musisz się kontaktować z HMRC. Nie radze tam dzwonić, bo zmarnujesz kilka godzin życia wisząc na telefonie. Lepiej wypełnić formularz on-line ([link]) i poczekać 2 tygodnie na odpowiedz. Ja tak zrobiłem i w następnej wypłacie oddali mi to co nadpłaciłem.
Meine Ehre heißt Treue
KATOWICE'64 pisze:P obecnie bedacy w anglii wie o nas nie jedno nie dwie - tak jak wy o sobie dzielnicowi w rybola czy inni "sztyni" niebiescy ; ))

mancunian

Post autor: mancunian » 03.10.2016, 20:45

jak w maju zaczales robote, to powinienes placic podatek.

Oni to licza tak, ze rok podatkowy jest od kwietnia do kwietnia i przewiduja czy zarobisz wiecej niz kwote wolna od podatku (11 tys obecnie). I od reszty 20 procent. Moglo sie zdarzyc tak, ze ci nie zabrali na poczatku, z roznych przyczyn, ale w kolejnych wezma ci wiecej i sie wyrowna. Sprawdz swoj kod podatkowy, to podstawa, czy masz odpowiedni.

Generalnie jak cos bedzie nie tak, to ci oddadza hajs, jak za duzo zaplacisz.

to już się kameruje

Post autor: to już się kameruje » 04.10.2016, 11:39

Sprawdzałem swój kod podatkowy z innymi pracownikami, którzy tygodniówki mają jeszcze większe ode mnie, a im nie zabierają i mamy te same kody - 1100/L0.Co w takim przypadku?
Dziękuje wielkie wszystkim za pomoc!
Obrazek

PGliwice

Post autor: PGliwice » 07.10.2016, 15:39

Panowie, taka rzecz mnie interesuje, cały czas coś słychać o napaściach na polaków w UK, czy to są faktycznie odosobnione przypadki czy jakas nagonka po brexicie? Czy polacy robią jakieś odwety za te akcje?

KaczyP

Post autor: KaczyP » 07.10.2016, 20:54

Nigdy nie spotkałem się z sytuacją gdzie Anglicy srają się do Polaków w równych liczbach. Żeby zostać przez nich "napadniętym" musisz być sam lub w dwie osoby a ich musi być co najmniej 3-4 razy tyle. W ogóle nie spotkałem się na Wyspach z niechęcią do nas. Jeżeli już to srają się jakieś ćpuny z gimnazjów. Patrz przykład ostatniego zabójstwa. Grupa kilkunastu/kilkudziesięciu nastolatków napadła na 2 gości. Jeden dostał kilka kopów za dużo i niestety zmarł. Dużo zależy też od tego gdzie mieszkasz, pracujesz i z kim się bujasz, ale nie można mówić o jakiejś nienawiści Angoli do Polaków bo nie ma czegoś takiego.
A co do akcji odwetowych to niestety Polacy na emigracji raczej nie idą za sobą w ogień więc nie spodziewaj się fajerwerków (choć są od tej reguły wyjątki).
Ogólnie w chuj małolatów w UK to przećpana patologia a po takich można się wszystkiego spodziewać (tylko w grupie).

Miskov

Post autor: Miskov » 11.10.2016, 15:02

Mam podobny problem z podatkiem, tylko że mi zaczęli naliczać już od pierwszej wypłaty... i to za jeden dzień, a 4 kolegom którzy przyjechali razem ze mną nie policzyli nic, pracowalem przez agencję, i oni mi wysyłali payslipy i hays, za niecałe dwa tygodnie wracam do Polski, i zależałoby mi żeby to wcześniej załatwić, gdzie najlepiej z tym uderzyć?

whiskey

Post autor: whiskey » 11.10.2016, 15:10

Jest tak jak Kaczy pisze, w mediach srają się jak to jest źle a nic takiego nie widać. Ostatnio byłem w Polsce na urlopie i co druga osoba pytała się czy nas tam caly czas biją :D

NoMatterWhat

Post autor: NoMatterWhat » 11.10.2016, 16:20

To tylko pokazuje jaką siłę przebicia mają media.
Wydarzy się incydent, taki tvn trąbi o tym całe dnie i ludzie potrafią sobie wyobrazić, że jest tak na co dzień.
Daleko szukać nie trzeba, bo tak samo jest z kibicami, 1 wybryk chuligański przyćmi 100 pozostałych meczów, na których nic się nie działo.

konserwa88

Post autor: konserwa88 » 11.10.2016, 18:33

Ataki na Polaków na wyspach i incydenty z ich udziałem miały miejsce na długo przed brexitem. Stalinowskie media aborcze nie mogąc pogodzić się ze słuszną decyzją brytyjczyków jako najwięksi leninowscy apologeci euro kołochozu będą trąbić na breaking news o obsikaniu przez brytyjczyka trawnika w domku wynajmowanym przez Polaków tylko dlatego aby udowodnić, że decyzja o wyjściu z ue brytyjczyków jest tożsama z atakami na Polaków a więc według ich rozumowania Polacy powinni być przeciwko brexitowi i przeciwko rozpadzie ue.

koloRUCH

Post autor: koloRUCH » 16.10.2016, 18:58

siema z innej beczki ogarnia ktos temat wyszukiwania pracy w czechach(ostrava) jakies strony glownie magazynier wszystkie papiery na wozki ? pozdro

Andriej

Post autor: Andriej » 05.11.2016, 14:11

Czy jest na forum ktoś, kto mieszka i pracuje w Szwajcarii?

marekzaq

Post autor: marekzaq » 10.11.2016, 10:31

Witajcie polećcie mi coś do przelewania pieniązków z Danii do Polski w necie tyle tego że zwariować można i nie wiem naprawdę co wybrać. Przeglądnęłem już tyle stron i dalej nic sensownego nie znalazłem. Myślałem o transfergo no ale po przeczytaniu [link] już nie jestem taki pewien pomóżcie polećcie mi coś

DominoZG

Post autor: DominoZG » 11.11.2016, 20:38

Andriej pisze:Czy jest na forum ktoś, kto mieszka i pracuje w Szwajcarii?
Witam postaram sie pomoc w miare mozliwosci
EMIGRANTES TEAM F.A.L.U.B.A.Z ESPANA

Corport

Post autor: Corport » 12.11.2016, 18:48

Pany, może troche nie w temacie. Szukam kogoś kto posiada firmę zarejestrowaną w Anglii, jest samozatrudniony, ewentualnie mikrofirma, prowadzi działalność w Polsce, jednak otwieranie firmy,księgowość zlecił jakiejś firmie.

Tak jak np. z tego linku

[link]

Pch

Post autor: Pch » 12.11.2016, 20:26

Corport pisze:Pany, może troche nie w temacie. Szukam kogoś kto posiada firmę zarejestrowaną w Anglii, jest samozatrudniony, ewentualnie mikrofirma, prowadzi działalność w Polsce, jednak otwieranie firmy,księgowość zlecił jakiejś firmie.

Tak jak np. z tego linku

[link]
Odpusc sobie, bo w zwiazku z Brexitem ta opcja juz przestaje byc dostepna.

Corport

Post autor: Corport » 12.11.2016, 20:45

Chodzi o samo prowadzenie firmy w UK, czy prowadzenie firmy przez taką firmę?

ODPOWIEDZ