www.warhouse.pl

Dlaczego nie stary zapomniany klub?

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

llllllll
Posty: 17
Rejestracja: 10.07.2013, 12:48

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: llllllll » 10.07.2013, 13:22

Moim zdaniem na Brdzie nigdy nie było kibiców z jednego prostego powodu. W Bydgoszczy nie ma dla nikogo więcej miejsca.
Czy w Szczecinie jest ktoś poza Pogonią? W Lublinie poza Motorem? w Białymstoku poza Jagą? To miasta o podobnej wielkości, a w Bydgoszczy masz Zawiszę i (co prawda w malutkiej liczbie, ale jednak) Polonię.
W miastach 300-400 tysięcznych nie ma po prostu miejsca na większą ilość grup kibicowskich. Gdzie w Polsce jest ich więcej niż dwie? Kraków (Wisła, Cracovia, Hutnik), Warszawa (Legia, Polonia i ewentualnie Hutnik) i chyba tyle.
Nawet większe miasta od Bydgoszczy ograniczają się do jednego +czasem drugiego klubu z małą ilością kibiców. Poznań (Lech i mała grupa Warty), Wrocław (Śląsk +grupka fanów żużla), Gdańsk.



Ronnie The Rocket
Posty: 659
Rejestracja: 14.01.2010, 20:16

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Ronnie The Rocket » 10.07.2013, 13:29

W Dębicy masz Wisłokę i Igloopol, w Rzeszowie Resovię i Stal, w Przemyślu Czuwaj i Polonię (+jakieś fc Krk), W Gorzowie Wlkp Stal i Stilon. W Słupsku Gryfa i Czarnych. To tak na szybko, a może i by się znalazło więcej.

llllllll
Posty: 17
Rejestracja: 10.07.2013, 12:48

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: llllllll » 10.07.2013, 13:59

No tak, ale wymieniasz miasta, gdzie są po DWA kluby, a ja pisałem o WIĘCEJ NIŻ DWÓCH

mapa_fizyczna_polski
Posty: 126
Rejestracja: 19.07.2007, 10:31
Lokalizacja: Torcida Gliwice

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: mapa_fizyczna_polski » 10.07.2013, 14:06

W Czestochowie swego czasu bylo ciekawie - Rakow, AZS, Wlokniarz i calkiem spory fc Widzewa. Do dzisiaj jest Rakow + znacznie mniejsze liczby pozostalych(Widzew to raczej juz zupelnie niewidoczny ?).
W Warszawie jest tylko Legia i Polonia, z Hutnikiem to sa duze zarty zeby wymieniac ich jako trzecia ekipe.

Jak to bylo w Grudziadzu ? najpierw zaczely sie fc Legii/Widzewa czy wspieranie lokalnych klubow np GKM , kto byl pierwszy ?

Dobry przyklad do tematu to Victoria Jaworzno, wprawdzie maja nadal grupe fanow, ale tez przeciez chyba wczesniej juz jezdzono na inne kluby z Jaworzna niz wspierano lokalny klub ?

_Henderson_
Posty: 297
Rejestracja: 19.12.2011, 14:24

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: _Henderson_ » 10.07.2013, 14:09

Teoretycznie to jeżeli w 50tysięcznej Dębicy są dwie grupy kibiców, to w 400tysięcznej Bydgoszczy jest miejsce aż na 16 ;)

PS Czy ci "wojownicy tarnowskiej ulicy" byli kiedyś na tej "ulicy" widoczni?[link]

Gieksa J-no
Posty: 636
Rejestracja: 30.01.2010, 23:52

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Gieksa J-no » 10.07.2013, 14:09

Hm w sumie to zaczęło się od Victorii tam każdy pierwsze kroku stawiał

llllllll
Posty: 17
Rejestracja: 10.07.2013, 12:48

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: llllllll » 10.07.2013, 14:13

Henderson - oczywiście, że można tak na to spojrzeć, ale moje zdanie jest takie, że nie ma miejsca na nikogo więcej. swoją opinie podparłem przykładami podobnych wielkością miast do Bydgoszczy jak Szczecin, Lublin i Białystok.
W mniejszych miastach o dziwo łatwiej znaleźć mnogość grup kibiców, co wynika pewnie z tego, że w takim mieście nie da się, lub też jest bardzo trudno stworzyć potęgę trzęsącą miastem, która dyktuje warunki.

Frankie Edgar
Posty: 118
Rejestracja: 26.01.2013, 15:41

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Frankie Edgar » 10.07.2013, 17:29

_Henderson_ pisze:PS Czy ci "wojownicy tarnowskiej ulicy" byli kiedyś na tej "ulicy" widoczni?[link]
Nie. Kiedyś można było jeszcze vlepki zobaczyć, ale na tym się aktywnośc kibicowska kończyła. Pewnie zrobili to młodzi piłkarze Błękitnych.
To była walka na śmierć o biały honor i krew, o białą dume, celtycki krzyż...

Psiak
Posty: 299
Rejestracja: 03.03.2013, 14:45

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Psiak » 11.07.2013, 21:30

Ronnie The Rocket pisze:
Psiak pisze:
key pisze: Użył tego tylko jako przykład, na dodatek bardzo trafny. Nikt bezpośrednio nie atakuje Wisły.
To my chyba czytamy dwa różne wątki, bo ja tu nie widzę żadnej zbieżności, czy jakiejkolwiek analogii. Gdzie Ty tu widzisz podobieństwa?
To nie ma być zbieżne czy analogiczne. Poprostu podał przykład, że kibice Szombrów będą pamiętać o tym, że Polonia była klubem nie Ślązaków tylko kresowiakow, tak samo jak kibice w Polsce będą pamiętać, że Wisła była milicyjnym klubem.
Czyli jak widzisz są różne tego interpretacje, Ty interpretujesz to w taki sposób, a "key" w inny.
Poza tym jeśli próbujesz coś tłumaczyć to chociaż przepisuj dokładnie. "plemplem81" nie stwierdza, że "kibice w Polsce pamiętają, że Wisła była milicyjnym klubem", lecz nawołuje do pamięci o tym. O to ogromna różnica.
Dla mnie sprawa jasna, chłopak coś tam liznął z Discovery o historii Wisły (którą w sposób szcżątkowy przedstawiono) wybrał to co tam najbardziej eksponowano, a co jemu bardzo spasowało i w końcu pomyślał, że może teraz nauczać innych, wzywając przy tym do piętnowania krakowskiego klubu.
Aż dziw bierze, że nie napisał wprost, że w Krakowie prawdziwi Krakowianie powinni kibicować Cracovii, tak jak w Bytomiu prawdziwi Ślązacy muszą kibicować Szombierkom.
"Jak mnie słyszysz?
Ja Wisła, Ja Wisła!"

plemplem81
Posty: 711
Rejestracja: 27.12.2011, 10:14

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: plemplem81 » 11.07.2013, 22:04

kierwa pisze:Misiu kolorowy, zanim zaczniesz bawić się w domorosłego historyka, najpierw zajrzyj do słownika i sprawdź co oznacza słowo rodowód. Potem poczytaj trochę o historii Wisły i dacie jej założenia.
Proponuję jednak, byś ty bardziej wgłębił się w słownik i zapamiętał do końca życia znaczenie pewnych słów. Już ktoś tutaj zresztą dobitnie wyjaśnił o co chodzi, więc ułatwił ci zadanie. W każdym bądź razie blamaż zaliczyłeś, zamiast błyśnięcia.
Historia Wisły jest podobna do Polonii Bytom. Klub założony przed okresem komunizmu w pewnym momencie dostał się pod złe kierownictwo, że się tak wyrażę. To nie oznacza, że klub ten ma być piętnowany, ale warto znać swoją historię i się od niej nie odżegnywać. Tyle. A wy Wiślacy macie to do siebie, że bardzo nie lubicie jak wam się przypomina milicyjne lata waszego klubu. To w ogóle był absurd - kibice Wisły walczyli z władza komunistyczną, a ich klub był w rękach aparatu państwowego przymusu, z którym walczyli na ulicach. Dobre :).
I już też wcześniej wspomniałem - dziś są inne czasy, wszystko jest dynamiczne, tak jak i ludzie i ich poglądy. Dlatego nie ma już takich podziałów jak niegdyś, jeśli chodzi o Bytom. Na Polonię chodzą i ci, którzy czują się w pełni Polakami i ci, którzy czują się tylko Ślązakami. To o czym wspomniałem to kwestia tylko dawnych lat i to pod kątem samego klubu piłkarskiego, a nie ruchu kibicowskiego.
Obrazek

Frankie Edgar
Posty: 118
Rejestracja: 26.01.2013, 15:41

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Frankie Edgar » 11.07.2013, 22:14

plemplem81 pisze: Historia Wisły jest podobna do Polonii Bytom. Klub założony przed okresem komunizmu w pewnym momencie dostał się pod złe kierownictwo, że się tak wyrażę. To nie oznacza, że klub ten ma być piętnowany, ale warto znać swoją historię i się od niej nie odżegnywać. Tyle. A wy Wiślacy macie to do siebie, że bardzo nie lubicie jak wam się przypomina milicyjne lata waszego klubu. To w ogóle był absurd - kibice Wisły walczyli z władza komunistyczną, a ich klub był w rękach aparatu państwowego przymusu, z którym walczyli na ulicach. Dobre :).
Nie widze żadnego podobieństwa. Z tego co pisałeś to PB przed wojną ma bardzo ubogą historie, która zaczyna się jakimś jednym meczem i od razu słuch zaginął. Wisła ma piękną, wieloletnią historie z wieloma sukcesami. Nic dziwnego więc, że kibice którzy przed wojną byli za Wisła, zostali z nią mimo narzuconego przez władze komunistyczne kierownictwa. Nic dziwnego też, że dzisiejsi kibice Wisły odcinają się od tamtej władzy i powołują się na przedwojenny rodowód Wisły.
To była walka na śmierć o biały honor i krew, o białą dume, celtycki krzyż...

Psiak
Posty: 299
Rejestracja: 03.03.2013, 14:45

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Psiak » 11.07.2013, 23:22

plemplem81 pisze:
kierwa pisze:Misiu kolorowy, zanim zaczniesz bawić się w domorosłego historyka, najpierw zajrzyj do słownika i sprawdź co oznacza słowo rodowód. Potem poczytaj trochę o historii Wisły i dacie jej założenia.
Proponuję jednak, byś ty bardziej wgłębił się w słownik i zapamiętał do końca życia znaczenie pewnych słów. Już ktoś tutaj zresztą dobitnie wyjaśnił o co chodzi, więc ułatwił ci zadanie. W każdym bądź razie blamaż zaliczyłeś, zamiast błyśnięcia.
Jeśli Ty masz kłopot ze zrozumieniem prostej reguły, to ja się wcale nie dziwię, że masz też kłopot z interpretacją i oceną faktów historycznych.
On w żaden sposób nie zaliczył blamażu, ty owszem.
Historia Wisły jest podobna do Polonii Bytom. Klub założony przed okresem komunizmu w pewnym momencie dostał się pod złe kierownictwo, że się tak wyrażę. To nie oznacza, że klub ten ma być piętnowany, ale warto znać swoją historię i się od niej nie odżegnywać. Tyle. A wy Wiślacy macie to do siebie, że bardzo nie lubicie jak wam się przypomina milicyjne lata waszego klubu. To w ogóle był absurd - kibice Wisły walczyli z władza komunistyczną, a ich klub był w rękach aparatu państwowego przymusu, z którym walczyli na ulicach. Dobre :).
Nikt się od niczego nie "odżegnuje", to raz.
Nie robi na nas wrażenia kiedy przypomina się nam "milicyjne" lata, jeśli ktoś to robi uczciwie. W Twoim przypadku o uczciwości mowy nie ma, to dwa.
A co jest w tym złego, że kibice Wisły "walczyli z władzą komunistyczną", podczas kiedy "klub był w rękach aparatu państwowego przymusu"?
Skoro Polonia i Wisła były pod "złym kierownictwem", to pod jakim kierownictwem były Szombierki? Pod "dobrym"? Kto nimi kierował?
Stać Cię na merytoryczną dyskusję?
"Jak mnie słyszysz?
Ja Wisła, Ja Wisła!"

micgree
Posty: 63
Rejestracja: 26.02.2007, 19:14

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: micgree » 12.07.2013, 10:55

Historia Wisły jest podobna do Polonii Bytom

Wow ! kompletna bzdura !

Polonia po wojnie mimo, że Bytom był miastem "węgla i stali" nie dostawała jak inne kluby ze Śląska pomocy z zakładów pracy (na pewno nie w takim stopniu jak np Górnik gdzie nawet bytomskie kopalnie wspierały ten klub). Polonia jak Wisła nie była pod żadnym resortem(a tym bardziej policyjnym !) jedynym zakładem który wspierał Polonię była masarnia ;) Za taką sytuację odpowiada pewnie w dużej mierze przytaczane tu już wpływy lwowiaków.

Co do tego, że Polonia z 1945 nie ma związku z tą z 1920 to duże uproszczenie.
za wikipedia.pl
Po wojnie kilku starych działaczy - Jan Pakuła, Robert Kostoń, Franciszek Kachel, Wilhelm Kupiec i Ludwik Piątek - reaktywowało Polonię. Pierwsze oficjalne zebranie odbyło się 29 maja 1945, choć odbudowa klubu zaczęła się już w marcu - wtedy to piłkarze dostali sprzęt sportowy od delegacji Szombierek[4]. Prezesem został dr Jan Wilga, a w drużynie grali dawni piłkarze lwowscy, tacy jak: obrońcy Komórkiewicz i Karłatek, późniejszy trener kadry narodowej Ryszard Koncewicz, napastnicy Michał Matyas, Kazimierowicz i Kruczek
Choć nie da się ukryć, że I mistrzostwo z 1954 w duże mierze wybiegała nam Pogoń Lwów, tak w składzie z 1962 pojawiają się już inaczej brzmiące nazwiska ;) . Nie neguje, tego że była niechęć lwowiaków do ślązaków (czyt. dla nich niemców, co mnie w ogóle nie dziwi: IIWŚ i nieznanie klimatów na Śląsku) ale twierdzenie, że do Polonii nie przyjmowano Ślązaków trochę nie pasuje do nazwisk w składzie PB z tamtych lat.

Dla ciekawostki napiszę co w tym temacie (powstanie Polonii i realia PRL) wspominał Kaziu Trampisz. W rozmowie z nim wspominał, że władze komunistyczne nie chciały słyszeć o jakiejkolwiek reaktywacji czy nawiązywaniu do Pogoni Lwów, dlatego lwowiacy wpadli na pomysł, żeby nawiązać do przedwojennej Polonii. Kto wie może mielibyśmy teraz Pogoń Bytom (i tu bym się zgodził, że byłby to klub "nieśląski") ? W tym momencie warto wyjaśnić to co napisałem wyżej, na temat finansowania Polonii przez zakłady przemysłowe itp. Polonia miała możliwość skorzystania z takiej pomocy lecz działacze niechcieli dodawać przedrostków GKS do nazwy gdyż kojarzyła im się komuną i chwała im za to !

Czasem wydaje mi się, że ludzie wyzywają kluby np. od lwowskich jakby to było coś złego, to lwowiacy jacyś gorsi Polacy byli niż Ci ze Śląska... ?

PS
Bardzo fajny temat !
I te noci kada izdahnem, zadnje pivo za tebe popijem,
I na nebu tom na koje idem ja, Sija moja Wielka Polonia !

Bartekkibic
Posty: 76
Rejestracja: 01.07.2013, 18:50

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Bartekkibic » 12.07.2013, 18:02

Lwowiacy nie byli gorsi od polskich Ślązaków. To było po prostu zderzenie dwóch całkiem innych kultur i stylów życia. Trzeba pamiętać, że II Rzeczpospolita w 1918 roku została odtworzona z trzech części naszego kraju, które pod trzema różnymi zaborami przez ponad 100 lat żyły w odrębnych państwach z całkiem inną kulturą, prawami i obyczajami.
Nagły przyjazd na Śląsk całej rzeszy Kresowiaków był szokiem dla nich samych i dla Ślązaków. Nagle zamieszkali obok siebie ludzie z dwóch innych światów. W takich sytuacjach od razu rodzi się podział na MY i ONI. Jedni chcą kultywować swój śląski styl życia, a inni muszą się odnaleźć w nowym świecie nie tracąc swojej tożsamości, a równocześnie dopasowując się do nowych warunków życia i otoczenia. Na pewno było to niekomfortowe dla obydwu grup.

Problem nie dotyczył zresztą tylko Bytomia. Przecież np. Piast Gliwice założyli też Lwowiacy.
Tak przy okazji Gliwic - było coś kiedyś na Carbo?
Jak nie atakujemy my to akatują oni!

1946ZG
Posty: 18
Rejestracja: 02.07.2013, 01:58

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: 1946ZG » 12.07.2013, 18:27

Carbo Gliwice nigdy nie posiadał z tego co wiem zorganizowanych kibiców. Jedyne co znalazłem to tylko to http://www.youtube.com/watch?v=rdRCaw1niTg

Biały,
Posty: 106
Rejestracja: 01.09.2012, 11:50

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Biały, » 12.07.2013, 18:39

Ładnych parę lat temu kilku typów z KSG coś tam kręciło, na filmiku powyżej młodzi z Piasta. Obecnie na Carbo cisza

Lewy SieR/Rpowy
Posty: 311
Rejestracja: 16.01.2011, 18:25

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Lewy SieR/Rpowy » 14.07.2013, 00:00

Ktoś tu napisał że w kilkusettysięcznych miastach nie ma miejsca na więcej niz dwa kluby.
Dlatego jestem dumny że mieszkam w wyjątkowym jak na polskie warunki miescie Bytom.
Są tutaj kibice 3 miejscowych druzyn ( na Cidrach ruch kibicowski powstawał kiedy Radzionków był jeszcze dzielnica Bytomia a stadion nadal lezy w granicach Bytomia )
Polonii, Szombierek i Ruchu Radzionków oraz dwie silne grupy kibiców Ruchu i Górnika.
Można? Można, trzeba tylko mieszkać w zajebistym mieście.
Zajebistym mimo jego biedy, bezrobocia, ogólnego syfu i walących się na potęgę zabytkowych i jakże pieknych secesyjnych kamienic.
Tu trzeba mieć jaja żeby żyć i być kibolem.
Pozdrowienia dla wszystkich bytomskich kiboli, niezaleznie od tego jakie barwy reprezentują.

key
Posty: 78
Rejestracja: 07.07.2013, 22:25

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: key » 14.07.2013, 00:04

Lewy SieR/Rpowy pisze: Dlatego jestem dumny że mieszkam w wyjątkowym jak na polskie warunki miescie Bytom.
Są tutaj kibice 3 miejscowych druzyn ( na Cidrach ruch kibicowski powstawał kiedy Radzionków był jeszcze dzielnica Bytomia a stadion nadal lezy w granicach Bytomia )
Polonii, Szombierek i Ruchu Radzionków oraz dwie silne grupy kibiców Ruchu i Górnika.
Można? Można, trzeba tylko mieszkać w zajebistym mieście.
Powiedz to komuś z Jaworzna...
KATOWICE

makarski
Posty: 402
Rejestracja: 10.05.2010, 12:19

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: makarski » 14.07.2013, 00:13

Lewy SieR/Rpowy pisze:Ktoś tu napisał że w kilkusettysięcznych miastach nie ma miejsca na więcej niz dwa kluby.
Dlatego jestem dumny że mieszkam w wyjątkowym jak na polskie warunki miescie Bytom.
Są tutaj kibice 3 miejscowych druzyn ( na Cidrach ruch kibicowski powstawał kiedy Radzionków był jeszcze dzielnica Bytomia a stadion nadal lezy w granicach Bytomia )
Polonii, Szombierek i Ruchu Radzionków oraz dwie silne grupy kibiców Ruchu i Górnika.
Można? Można, trzeba tylko mieszkać w zajebistym mieście.
Zajebistym mimo jego biedy, bezrobocia, ogólnego syfu i walących się na potęgę zabytkowych i jakże pieknych secesyjnych kamienic.
Tu trzeba mieć jaja żeby żyć i być kibolem.
Pozdrowienia dla wszystkich bytomskich kiboli, niezaleznie od tego jakie barwy reprezentują.
Fakt, nasze miasto jest ciekawe.

"Tu trzeba mieć jaja żeby żyć i być kibolem" - powiem Ci tak: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jako kibic Polonii nie odczuwam jakiejś presji ze strony kibiców innych klubów zamieszkujących Bytom. Zdecydowanie bardziej wieje grozą np. na Rudzie.

Lewy SieR/Rpowy
Posty: 311
Rejestracja: 16.01.2011, 18:25

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Lewy SieR/Rpowy » 14.07.2013, 00:15

W Jaworznie są tylko kibice dwóch miejscowych klubów: Victorii i Szczakowianki więc Bytom jest pod tym względem lepszy a przecież chodzi w tym temacie o kibiców miejscowych klubów.
Nie przeczę że w Jaworznie jest wyjątkowa i niespotykana chyba na polska skalę mozaika kibiców i fanclubów całego Śląska i Małopolski plus jakiś dziwak tworzący jednoosobowy fc Pogoni Szczecin.

key
Posty: 78
Rejestracja: 07.07.2013, 22:25

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: key » 14.07.2013, 00:24

Lewy SieR/Rpowy pisze:W Jaworznie są tylko kibice dwóch miejscowych klubów: Victorii i Szczakowianki więc Bytom jest pod tym względem lepszy a przecież chodzi w tym temacie o kibiców miejscowych klubów.
Nie przeczę że w Jaworznie jest wyjątkowa i niespotykana chyba na polska skalę mozaika kibiców i fanclubów całego Śląska i Małopolski plus jakiś dziwak tworzący jednoosobowy fc Pogoni Szczecin.
Czy nie było tam także kogoś z Widzewa? W innym temacie delikatnie byłem uszczypliwy co do FC Widzewa i nie myślcie że w tym pytaniu jest na prawdę jakiś sarkazm. Kiedyś serio obił mi się o uszy RTS w Jaworznie.
KATOWICE

Ronnie The Rocket
Posty: 659
Rejestracja: 14.01.2010, 20:16

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Ronnie The Rocket » 14.07.2013, 11:19

Lewy nie sądzę by trzeba było mieć aż tak wielkie przysłowiowe jaja by być kibicem Polonii w Bytomiu. I niech żaden Polonista nie bierze tego zbytnio do serca, bo chodzi o to, że wiecie jaka jest u was na mieście sytuacja i raczej z żadnej strony nic nikomu w waszych barwach nie grozi.

debiutant
Posty: 724
Rejestracja: 15.01.2012, 09:52

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: debiutant » 14.07.2013, 12:15

Dokładnie,też mi się wydaje że troche go poniosło,miałem wrażenie jak bym czytał o Krakowie a nie o Bytomiu,wątpie by jakies szczególne niebezpieczeństwo czyhało na nich ze strony Szombierek czy Ruchu Radzionków ;)
Obrazek

micgree
Posty: 63
Rejestracja: 26.02.2007, 19:14

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: micgree » 14.07.2013, 13:14

Lewy SieR/Rpowy raczej pisze z pozycji kibica Cidrów, a nie kibica Polonii ;)
I te noci kada izdahnem, zadnje pivo za tebe popijem,
I na nebu tom na koje idem ja, Sija moja Wielka Polonia !

Ronnie The Rocket
Posty: 659
Rejestracja: 14.01.2010, 20:16

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Ronnie The Rocket » 14.07.2013, 14:38

Napisał ogólnie, że trzeba mieć jaja by być kibolem. Owszem trzeba mieć jeśli wyłączy się z tego Polonię Bytom ;)

Bartekkibic
Posty: 76
Rejestracja: 01.07.2013, 18:50

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Bartekkibic » 15.07.2013, 10:15

Wracając do tematu mam 3 pytania:

ŻYWIEC – Koszarawa założona w 1910 roku. Przedstawiciel Klubu uczestniczył, w roku 1919, w zjeździe polskich klubów piłkarskich, na którym założono PZPN.
Dla porównania Góral założony w 1956 roku. Ani jedni, ani drudzy nie osiągnęli piłkarsko nic szczególnego. Dlaczego więc chłopaki wybrali Górala?

OŚWIĘCIM – Soła założona w 1919 roku. Unia założona w 1946 roku. Tu podejrzewam o kibicowaniu większości miasta Unii zdecydowały sukcesy hokeistów Unii z przeszłości. Młodzież zaczęła wtedy chodzić na halę Unii i tak zostało (?).

ELBLĄG – pytanie trochę rozmijające się z tematem, ale jakoś nie pasuje mi do żadnego innego. Concordia Elbląg założona w 1986 roku. Olimpia 2004 Elbląg założona w 2004 roku. Co to są za kluby, kto i po co je założył w Elblągu? Czy to ma być jakaś piłkarska przeciwwaga dla Olimpii? Skąd się wzięły te kluby? Czy temu miastu nie wystarczał 1 klub?

Wie ktoś coś o tym?
Jak nie atakujemy my to akatują oni!

Averno
Posty: 597
Rejestracja: 30.06.2007, 13:44

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Averno » 15.07.2013, 16:22

Ciekawym klubem sa Czarni Sosnowiec, powstal klub w 1926r.a sekcja pilki nie miala zadnych osiagniec, w latach 80-tych skupili sie na pilce kobiet i tutaj czolowka kraju, dziwne.

Gieksa J-no
Posty: 636
Rejestracja: 30.01.2010, 23:52

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Gieksa J-no » 15.07.2013, 18:47

Jest kilku typów z Widzewa w Jaworznie

_Henderson_
Posty: 297
Rejestracja: 19.12.2011, 14:24

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: _Henderson_ » 16.07.2013, 15:43

A ci panowie? [link]

I przy okazji- Montex jeszcze działa?

plemplem81
Posty: 711
Rejestracja: 27.12.2011, 10:14

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: plemplem81 » 16.07.2013, 18:50

1946ZG pisze:Carbo Gliwice nigdy nie posiadał z tego co wiem zorganizowanych kibiców. Jedyne co znalazłem to tylko to http://www.youtube.com/watch?v=rdRCaw1niTg
Na Carbo chodzą/iły małolaty z okolicznych domów. 3 lata temu jak graliśmy na Carbo to stworzyli młynek z 10 osób + 2 flagi na płocie mieli (robione z prześcieradeł), nawet chyba jakieś świecidełka odpalili. W 1999 roku jak graliśmy tam to również był młynek dopingujących miejscowych. To taka ekipeczka - typowy folklor, nie pojadą na wyjazd, u siebie same małolaty w młynie. Może ktoś z Piasta się wypowie - wpadacie tam czasami na mecze? Kilka tygodni temu grał tam Naprzód Żernica - ekipa typowo prożabolska - i wiem, że byli na tym meczu zorganizowaną grupą przyjezdnych.

Jaworzno to bardzo ciekawy temat - jest zresztą profil na facebooku Kibicowskie Jaworzno czy jakoś tak i jest tam masa ciekawych fotek i opisów - aktualizowany jest na bieżąco. Miejscowi kibice - Szczakowianki i Victorii są w mniejszości w stosunku do władającej tym miastem GieKSy. Są tu ludzie na forum z GieKSy z Jaworzna - jakie były początki stworzenia tak silnego waszego fc w Jaworznie? Przecież w latach 90-tych Victoria Jaworzno nie grała wcale takiej złej piłki - to nie była żadna B czy A-klasa. Czemu tam potoczyło się wszystko tak, że prawie całe miasto zostało przejęte przez GieKSę, a miejscowi nie pozostali wierni lokalnemu klubowi?
Obrazek

ABC1935

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: ABC1935 » 20.07.2013, 14:45

Bartekkibic pisze:Wracając do tematu mam 3 pytania:
ELBLĄG – pytanie trochę rozmijające się z tematem, ale jakoś nie pasuje mi do żadnego innego. Concordia Elbląg założona w 1986 roku. Olimpia 2004 Elbląg założona w 2004 roku. Co to są za kluby, kto i po co je założył w Elblągu? Czy to ma być jakaś piłkarska przeciwwaga dla Olimpii? Skąd się wzięły te kluby? Czy temu miastu nie wystarczał 1 klub?
Założony jako ZKS Olimpia Elbląg przez kibiców sprzeciwiających się ówczesnej nazwie Polonia Elbląg. Po pewnym czasie kupiony przez lokalnego biznesmena, który zmienił nazwę na Olimpia 2004 Elbląg. Ciekawostką jest fakt, że prezesem przez jakiś czas był... ksiądz. Niedawno doszło do fuzji także Olimpii 2004 Elbląg na ten moment już brak.

Skąd informacja, że Concordia jest z 1986 roku? Sami datują się na 1987 rok.

ja-kibol
Posty: 33
Rejestracja: 07.05.2011, 16:47

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: ja-kibol » 20.07.2013, 15:06

Z mojego punktu widzenia, w wielu miastach, które zostały przytoczone przez autora, tudzież odpowiadających w tym temacie, był jeden ważny czynnik, w jaki sposób dane kluby zyskiwały swoistą "dominację".

Tym czynnikiem było/jest zainteresowanie pomniejszych miejscowości z okolicy danego miasta, których to mieszkańcy byli głodni dobrej piłki i to oni budowali frekwencję, atmosferę, wykorzystując dany klub, który był "na fali".

Uważam, że w ten sposób Lech, Śląsk, Polonia B., Legia, Jaga, etc. zbudowały swoją "przewagę".


----
A co do Elbląga, Olimpia 2004 Elbląg(klub założony przez fanatyków) i KS Olimpia Elbląg(spadkobiercy ZKS-u) w tym roku połączyły siły, oraz wróciła nazwa "Związkowy Klub Sportowy Olimpia". Także wszystko idzie ku dobremu.

ja-kibol
Posty: 33
Rejestracja: 07.05.2011, 16:47

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: ja-kibol » 20.07.2013, 15:10

Przepraszam, że post pod postem, ale chciałem jeszcze nawiązać do Olsztyna, w którym to KKS Warmia odnosiła regionalne sukcesy, dopiero w latach 90'tych, gdy Stomil grał w ekstraklasie, praktycznie całe wioski i miejscowości z Olsztyńskiego przyjeżdżały na Piłsudskiego wspierać owy klub.

Bartekkibic
Posty: 76
Rejestracja: 01.07.2013, 18:50

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Bartekkibic » 21.07.2013, 17:28

Datę założenia Concordii Elbląg wziąłem z wikipedii:

[link]

Wychodzi na to, że jest błąd.
Jak nie atakujemy my to akatują oni!

Hutnicze
Posty: 368
Rejestracja: 04.07.2007, 12:42

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Hutnicze » 23.07.2013, 12:02

Dla mnie Jaworzno jest niezgłębionym fenomenem:
Szczakowianka: [link]
Victoria: [link]
GKS Katowice: http://www.gieksiarze.pl/sites/default/ ... worzno.jpg
Zagłębie Sosnowiec: [link]
Ruch Chorzów: [link]
Pogoń Szczecin: [link]
Wisła Kraków: [link]
Hutnik Nowa Huta (Kraków): [link]

Jak przeczytałem powyżej, to wcale nie jest komplet...
TYLKO HUTNIK
http://nh2010.pl

WOB
Posty: 110
Rejestracja: 20.05.2013, 23:12

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: WOB » 23.07.2013, 12:27

Hutnicze pisze:Dla mnie Jaworzno jest niezgłębionym fenomenem:
Szczakowianka: [link]
Victoria: [link]
GKS Katowice: http://www.gieksiarze.pl/sites/default/ ... worzno.jpg
Zagłębie Sosnowiec: [link]
Ruch Chorzów: [link]
Pogoń Szczecin: [link]
Wisła Kraków: [link]
Hutnik Nowa Huta (Kraków): [link]

Jak przeczytałem powyżej, to wcale nie jest komplet...
Hutnik i Wisła to jakieś chyba wirtualne FC tak jak wiadomo Pogoń

zab
Posty: 265
Rejestracja: 31.07.2007, 12:40

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: zab » 23.07.2013, 12:34

Sprawa jest bardzo prosta.
Po wojnie komuna udupiała wszystko co było związane z przedwojenną Polską. Stąd albo owe kluby marginalizowano (Warta, Lublinianka), albo tworzono Konkurencję, która otrzymywała wsparcie (tworzono oczywiście przez PZPR) jak choćby Motor albo kluby przedwojenne przechwytywała nowa nomenklatura partyjna, która miała wejscia i kasę. Wtedy już stare powiązania się nie liczyły...
Same sukcesy lat 70tych i 80-tych były pochodną wpływów lokalnych kacyków na finanse i sport.

Ekonom
Posty: 67
Rejestracja: 16.09.2009, 00:21

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Ekonom » 23.07.2013, 16:35

Koleżko, jak chcesz błysnąć, to zapisz się na jakiś casting do telewizji. Wisła w Jaworznie obecna jest długie lata i choć aktualnie miasto jest podzielone na wpływy przede wszystkim Gieksy (większe) i Ruchu (mniejsze), to FC Wisły nadal się trzyma.
Mój wpis = wyłącznie moje zdanie.

Wyznawca Wisełki
Posty: 286
Rejestracja: 20.01.2013, 18:18

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Wyznawca Wisełki » 23.07.2013, 20:29

WOB pisze:Hutnik i Wisła to jakieś chyba wirtualne FC tak jak wiadomo Pogoń
Ty jesteś wirtualny, a konkretnie wirtualnym niekumatym napinaczem który wypowiada sie na tematy o ktorych bladego pojęcia nie ma
Obrazek

Khan
Posty: 465
Rejestracja: 03.07.2010, 11:56

Re: Dlaczego nie stary zapomniany klub?

Post autor: Khan » 03.08.2013, 19:36

Wisłe w Jaworznie jakby uzbierac toz kolo 100 chopa ,widoczni wszedzie, jelen, podleze , graf na borach etc. brakuje dobrego organizatora w stylu ŚP L. a co do FC Pogoni to nie sa wirtualni podjedz na szczakowa w barwach innych niz porotowcow , nie zycze Ci bys trafil na kogos od nich...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: cbc1910, marynaraFSD, nightmare88!, pongo2, szpakowski77 i 493 gości