Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

arielortega0788
Posty: 4
Rejestracja: 20.09.2019, 14:46

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: arielortega0788 » 20.09.2019, 21:18

Jako kibic Widzewa mogę jedynie powiedzieć że jest mi wstyd że mamy zgodę z kimś takim jak ruch



bez-napinki
Posty: 1570
Rejestracja: 31.05.2011, 14:09

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: bez-napinki » 20.09.2019, 22:49

oczywiście! i specjalnie z tej okazji się zarejestrowałeś.

Naród Slonski
Posty: 147
Rejestracja: 11.06.2018, 11:20

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Naród Slonski » 20.09.2019, 23:42

Jak Ci jest wstyd to podejdź na Meczu Widzewa i powiedz to komuś z gniazda lub BELCHATOWA,PABIANIC ALBO TOMASZOWA.JEST NAS DWÓCH WIDZEW RUCH

arielortega0788
Posty: 4
Rejestracja: 20.09.2019, 14:46

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: arielortega0788 » 21.09.2019, 01:07

To tylko moje osobiste zdanie,czy ja muszę się zaraz przed kimś tłumaczyć ?

PW2014
Posty: 121
Rejestracja: 06.01.2014, 13:26

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: PW2014 » 21.09.2019, 11:56

Jak znajdę to wrzucę tutaj mapę Polski w ok. 2050 r. Mniej więcej Polska będzie wielkością jak dwa - trzy dzisiejsze województwa Mazowieckie, Świętokrzyskie.
Niemcy mają ochotę na "ziemie odzyskane" czyli zachodnie i północne tereny Polski. Na południu to wiadomo Ukraińce głośno mówią o Przemyślu itd.
Wystarczy zobaczyć co się dzieje w Gdańsku i we Wrocławiu. Tam polskość, kultura, tradycje zostają wypierane.
V kolumna ma się dobrze. PO jest pro niemieckie, PiS pro ukraińskie.
Geopolityka.

Fat
Posty: 27
Rejestracja: 15.05.2016, 17:49

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Fat » 21.09.2019, 13:05

Jebnij się w ten pusty łeb.

wurda1ak
Posty: 182
Rejestracja: 26.11.2012, 22:16

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: wurda1ak » 21.09.2019, 22:55

Na_lajcie pisze:
20.09.2019, 07:25
Cóż, a powiedzcie mi jak to jest z kaszubami, którzy wręcz uwielbiają niemców ?
Od jakiegoś czasu jeżdżę do Tczewa i okolic. I tylko słysze, ten u niemca robi, tamten u niemca robi. Niemcy to nemcy tamto, jacy to oni sa super i cacy cacy. Gdyby mogli to by szwabom z jajec śmietanę zlizywali.
Proszę Was, odpuśćcie sobie Górny Śląsk i nasze sprawy, skoro tego nie rozumiecie.
cos Ci sie popierdoliło Slunzaku , raz ze jak ktos zauwazył Tczew to nie Kaszuby , dwa - u Niemca to spora czesc Polski robi (powod prosty - lepiej płaca ) poza tym jedni zlizuja smietane szwabom inni angolom inni Szwedom albo innym Norwegom tak to wyglada
po trzecie - jedyne miejsce w tych rejonach gdzie Niemcow uwielbiaja to zjebana miescina na poludnie od Sopotu ... ale tam taki specyficzny klimat ;)
ARKA GDYNIA ᛉ WHITE BROTHERS

Borsztajn
Posty: 33
Rejestracja: 09.05.2016, 13:10

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Borsztajn » 22.09.2019, 09:27

Na zagranicznych wyjazdach kadry zawsze ktoś od Nas jest. Czasem w większych czasem w mniejszych liczbach ale zawsze ktoś się wybiera. Co do meczów Górnika to zawsze gdy jest rocznica jakiegoś ważnego dla kraju wydarzenia przy R81 pojawia się jakiś
okolicznościowy transparent, który do tego się odnosi lub pamięć o tym wyrażamy na inne sposoby. Nie rozumiem za c*** skąd w ogóle u niektórych ludzi wzięło się przekonanie, że My tutaj na Śląsku wszyscy jesteśmy jacyś uprzedzeni do Polski?
Fakt możesz tu spotkać różnych ludzi o różnych poglądach ale nie masz prawa ich oceniać skoro tutaj nie mieszkasz i nie znasz ich historii( oczywiście tych co Polski nie szanują j**** ). Jedni czują się Polakami inni Ślązakami, a jeszcze inni Polakami i Ślązakami lub Ślązakami, a potem dopiero Polakami i nikt do tego nic nie ma. Zasada jest prosta mieszkasz w Polsce to ją szanuj. Poza tym tak jak już ktoś napisał wcześniej nie jeden poszukiwacz sensacji z tego forum zdziwiłby się jak wielu ludzi ze Śląska jeździ na kadrę. No ale żeby to wiedzieć to najpierw trzeba gdzieś pojechać ;). Nie róbcie już ze Śląska drugiej Katalonii i dajcie sobie na luz.

Pakol
Posty: 201
Rejestracja: 30.04.2019, 21:01

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Pakol » 22.09.2019, 17:23

Ile ty masz dziecko lat, że zadajesz takie głupie pytania? Myślisz ze wszystko można wyjaśnić liczbami i wpisać je do tabelki?
Dozo to stary obsraniec i pedofil

cwaniaKKK
Posty: 252
Rejestracja: 23.08.2013, 21:31

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: cwaniaKKK » 22.09.2019, 17:26

Byłem w wojsku z kumatym gościem z Górnika i mówił, że 67 % to Polacy, 24 Ślązacy a reszta to mniejszość niemiecka. Tyle, że było to ponad 10 lat temu.
1910

Natiste
Posty: 437
Rejestracja: 10.06.2018, 18:23

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Natiste » 22.09.2019, 18:26

cwaniaKKK pisze:
22.09.2019, 17:26
Byłem w wojsku z kumatym gościem z Górnika i mówił, że 67 % to Polacy, 24 Ślązacy a reszta to mniejszość niemiecka. Tyle, że było to ponad 10 lat temu.
W Zabrzu co piąty to Ślązok ,pracuje tam 15 lat więc wiem co mówie.

HanysRSL
Posty: 54
Rejestracja: 28.04.2013, 17:27

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: HanysRSL » 22.09.2019, 19:01

Prawda jest taka,że śląskość w Zabrzu jest nie za duża,choć i tak jest lepiej niż w Gliwicach,Tychach czy Jastrzębiu.Na szczęście są FC bardziej śląskie typu Ruda,Piekary czy Tarnowskie Góry.Ciężko określić ile procent Ślonzoków jest na Górniku

Fizmatenty
Posty: 149
Rejestracja: 08.08.2014, 12:34

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Fizmatenty » 22.09.2019, 19:26

A w jaki sposób ktokolwiek zdaje sobie sprawę, że jest Ślonzokiem, czy taki wniosek pojawia się nagle jak grom z jasnego nieba a może jest powolnym procesem, w którym ta myśl dojrzewa u danego delikwenta. Czy jak juz ktoś raz stwierdzi, że jest Ślonzokiem, to czy istnieje mozliwość, że za jakiś czas jednak mu się odmieni i dojdzie do wniosku,że w rzeczywistości jest Polakiem albo odwrotnie.
A być może o Ślonskości decydują pewne specyficzne predyspozycje fizyczne? Słyszałem,że chłop Ślonski jest w d**** szeroki a w barach wąski. Prosze o rzeczowe odniesienie się do zagadnienia.

C6chzR
Posty: 278
Rejestracja: 01.04.2019, 22:33

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: C6chzR » 22.09.2019, 21:11

Fizmatenty pisze:
22.09.2019, 19:26
A w jaki sposób ktokolwiek zdaje sobie sprawę, że jest Ślonzokiem, czy taki wniosek pojawia się nagle jak grom z jasnego nieba a może jest powolnym procesem, w którym ta myśl dojrzewa u danego delikwenta. Czy jak juz ktoś raz stwierdzi, że jest Ślonzokiem, to czy istnieje mozliwość, że za jakiś czas jednak mu się odmieni i dojdzie do wniosku,że w rzeczywistości jest Polakiem albo odwrotnie.
A być może o Ślonskości decydują pewne specyficzne predyspozycje fizyczne? Słyszałem,że chłop Ślonski jest w d**** szeroki a w barach wąski. Prosze o rzeczowe odniesienie się do zagadnienia.
To jest podtrzymywanie tradycji rodzinnych, myślałeś o zmianie płci? Bo nawijasz jak baby na targu.

Fizmatenty
Posty: 149
Rejestracja: 08.08.2014, 12:34

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Fizmatenty » 22.09.2019, 21:34

C6chzR pisze:
22.09.2019, 21:11

To jest podtrzymywanie tradycji rodzinnych, myślałeś o zmianie płci? Bo nawijasz jak baby na targu.
Nic bardziej głupszego nie mogłeś wymyślić, zabłysnąłeś tera jak prowdziwy Ślonzok.
Jestes mało bystry, bo nie zrozumiałeś clue sprawy z resztą tego sie po tobie spodziewałem. Chodzi głównie o to, jak załóżmy matka je Ślonzok z dziada pradziada a ojciec je pieroński gorol albo innym hanys. i co je wtedy ja??

Oberschlesien14
Posty: 649
Rejestracja: 04.10.2013, 00:12

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Oberschlesien14 » 22.09.2019, 22:38

Wtedy jest basztard

przeciętne IQ
Posty: 109
Rejestracja: 05.10.2017, 15:59

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: przeciętne IQ » 22.09.2019, 22:46

To Wasza sztama z RTS to taki basztard?

C6chzR
Posty: 278
Rejestracja: 01.04.2019, 22:33

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: C6chzR » 23.09.2019, 06:56

Fizmatenty pisze:
22.09.2019, 21:34
C6chzR pisze:
22.09.2019, 21:11

To jest podtrzymywanie tradycji rodzinnych, myślałeś o zmianie płci? Bo nawijasz jak baby na targu.
Nic bardziej głupszego nie mogłeś wymyślić, zabłysnąłeś tera jak prowdziwy Ślonzok.
Jestes mało bystry, bo nie zrozumiałeś clue sprawy z resztą tego sie po tobie spodziewałem. Chodzi głównie o to, jak załóżmy matka je Ślonzok z dziada pradziada a ojciec je pieroński gorol albo innym hanys. i co je wtedy ja??
Znaczy masz dylemat co masz wybrać tak? Bo nie widzę innego powodu, że zadałeś poprzednie pytanie.

Na_lajcie

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Na_lajcie » 23.09.2019, 09:10

wurda1ak pisze:
21.09.2019, 22:55
Na_lajcie pisze:
20.09.2019, 07:25
Cóż, a powiedzcie mi jak to jest z kaszubami, którzy wręcz uwielbiają niemców ?
Od jakiegoś czasu jeżdżę do Tczewa i okolic. I tylko słysze, ten u niemca robi, tamten u niemca robi. Niemcy to nemcy tamto, jacy to oni sa super i cacy cacy. Gdyby mogli to by szwabom z jajec śmietanę zlizywali.
Proszę Was, odpuśćcie sobie Górny Śląsk i nasze sprawy, skoro tego nie rozumiecie.
cos Ci sie popierdoliło Slunzaku , raz ze jak ktos zauwazył Tczew to nie Kaszuby , dwa - u Niemca to spora czesc Polski robi (powod prosty - lepiej płaca ) poza tym jedni zlizuja smietane szwabom inni angolom inni Szwedom albo innym Norwegom tak to wyglada
po trzecie - jedyne miejsce w tych rejonach gdzie Niemcow uwielbiaja to zjebana miescina na poludnie od Sopotu ... ale tam taki specyficzny klimat ;)
Może i nie Kaszubi...nie moje rejony. Ale fascynacja i tęsknota za niemcem tam jest olbrzymia. Owszem, pracuję w reichu, ale niejednokrotnie oznajmiali że bardzo by chcieli żeby tu były niemcy.
Może tylko ja mam takiego pecha i trafiam na ludzi z takim przekonaniem...byc może to faktycznie jednostki, ale nazbyt często się to zdarza.

Fizmatenty
Posty: 149
Rejestracja: 08.08.2014, 12:34

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Fizmatenty » 23.09.2019, 10:55

Na_lajcie pisze:
23.09.2019, 09:10


Może i nie Kaszubi...nie moje rejony. Ale fascynacja i tęsknota za niemcem tam jest olbrzymia. Owszem, pracuję w reichu, ale niejednokrotnie oznajmiali że bardzo by chcieli żeby tu były niemcy.
Może tylko ja mam takiego pecha i trafiam na ludzi z takim przekonaniem...byc może to faktycznie jednostki, ale nazbyt często się to zdarza.
Jedyna tęsknota jak jest olbrzymia, to twoich oczu za rozumem. Nie poruszaj spraw, o których nie masz zielonego pojęcia i te które cię ewidentnie przerastają.
Poprzestań na kropkowaniu kibiców w sektorze dla przyjezdnych. W tym się realizowałeś i poza to się nie wychylaj.

Na_lajcie

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Na_lajcie » 23.09.2019, 12:53

Fizmatenty pisze:
23.09.2019, 10:55
Na_lajcie pisze:
23.09.2019, 09:10


Może i nie Kaszubi...nie moje rejony. Ale fascynacja i tęsknota za niemcem tam jest olbrzymia. Owszem, pracuję w reichu, ale niejednokrotnie oznajmiali że bardzo by chcieli żeby tu były niemcy.
Może tylko ja mam takiego pecha i trafiam na ludzi z takim przekonaniem...byc może to faktycznie jednostki, ale nazbyt często się to zdarza.
Jedyna tęsknota jak jest olbrzymia, to twoich oczu za rozumem. Nie poruszaj spraw, o których nie masz zielonego pojęcia i te które cię ewidentnie przerastają.
Poprzestań na kropkowaniu kibiców w sektorze dla przyjezdnych. W tym się realizowałeś i poza to się nie wychylaj.
Coś Ci się ewidentnie popierdoliło, i to grubo. Pokaż chociaż mój jeden post, w którym kiedykolwiek kogoś kropkowałem :)
Co do pewnych spraw...tak jak mówisz, ewidentnie mnie przerastają, a ludzie z którymi mam kontakt to objaw mojej schizofreni :)

Fizmatenty
Posty: 149
Rejestracja: 08.08.2014, 12:34

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Fizmatenty » 29.09.2019, 09:30

Dzięki Bogu człowiek nie mieszka w takim rejonie kraju gdzie są sentymenty ku oprawcom. To jest jednak prawda, że jak Bóg chce kogoś ukarać, to zabiera mu rozum. Potem się dziwić opini o środowisku, że to odmóżdżeni troglodyci.


_S_
Posty: 47
Rejestracja: 29.06.2007, 15:53

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: _S_ » 29.09.2019, 11:11

I ja dodam swoje 3 grosze.
Żeby troche bardziej zrozumieć sytuacje czy to na Górnym Śląsku, czy na wspomnianych Kaszubach czy generalnie tożsamość Polaków trzeba się cofnąć do XIX wieku. Te 123 lata braku państwowości sprawiły że mamy straszne problemy z naszą tożsamością. Przez tą luke nie wykształciły się u nas elity zdolne traktować narodowość, państwowość inaczej niż romantyczny zryw. Zero pragmatyzmu i odpowiedzialności. Skutkiem tego była klęska dyplomacji przed IIwojną światową i kolejne zniewolenie...

Reasumując: może zamiast przypierdalać się do Ślązaków o ich tożsamość lepiej przyjrzeć się warszafce i jej zafascynowaniu zachodnimi liberalnymi postępowymi wartościami? Ryba psuje się od głowy! A chyba każdy zna realia Warszawskie gdzie obnoszenie się z tożsamoscią (patriotyzm, katolicyzm) praktycznie zamyka drzwi do salonów przyszłych elit (badź co bądź).

jestesmywaszastolica
Posty: 1398
Rejestracja: 18.10.2010, 22:11

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: jestesmywaszastolica » 29.09.2019, 12:19

p********* głupoty odniosę się do tego w punktach bo tak będzie łatwiej.

1.Tożsamość narodowa to nie jest coś co odebrały nam zabory, bo samo pojęcie nacjonalizmu to intelektualnie okres późnego oświecenia (ale to i tak praktycznie ograniczało się do Niemiec, po rewolucji francuskiej również do próby ukształtowania współczesnego narodu francuskiego), a w szerszym znaczeniu społecznym romantyzm.
Nie wiem co miały nam zabrać zabory, bo dajmy na to w przypadku Niemiec realnym prekursorem odrzucenia regionalizmów (takich jak śląskość) w imię jakiejś nacji był okres podporządkowania sobie księstw niemieckich przez Napoleona.
Traktowanie polskiej tożsamości narodowej jako romantyczny zryw jest jakąś kompletną aberracją - bo można przeciwko temu wystawiać pozytywizm, pracę u podstaw (czyli model Wielkopolski), czy też ujęcie bardziej etnograficzne w wykonaniu wspominanych przez Ciebie Ślązaków, czy tam Kaszubów. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na realnie małe poparcie powstania styczniowego w społeczeństwie, żeby zobaczyć, że już wtedy były różne koncepcje wybicia się na niepodległość

Nie ma sensu żebym tu więcej na ten temat pisał bo i tak zaraz znajdzie się tu jakiś as z iq 90 który na podstawie swoich doświadczeń napisze mi coś w stylu ojca wchodzącego do wanny.

2.Nie wiem też o jakiej klęsce dyplomacji przez II Wojną Światową mówisz. Tak patrząc szerzej to sukcesem tej dyplomacji było to, że była ona światowa. W przeciwnym razie mocarstwa sojusznicze nie wypowiedziałyby wojny Niemcom 3 września i Polska podzieliłaby los Czechosłowacji z 1938 roku. Ogólnie przypierdalanie się do tego co ktoś powinien zrobić ileś lat temu jest może modne, ale zarazem głupie (tak jak bym miał dzisiaj pisać jakie mecze powinieneś wczoraj obstawić u buka żeby wygrać)

3.Faktycznie pisząc "warszafka" dajesz wyraz swojemu patriotyzmowi to raz. Tylko jeżeli idzie o "zafascynowanie zachodnimi liberalnymi postępowymi wartościami" to może Cię zaskoczę, ale poparcie dla takich wartości jest największe właśnie w tych dzielnicach gdzie jest największy napływ. Także to nie warszawiacy odrzucają najprędzej te wartości, tylko szeroko rozumiana prowincja.
Zresztą nie jest to nic dziwnego, bo jest to proces opisany socjologicznie i mający taki sam wymiar zarówno w Berlinie, Londynie, czy tam Nowym Yorku. Nie wspominając już o Waszyngtonie w którym Donald Trump dostał całe 4 procenty głosów.

4.Temat Śląska jest tak naprawdę bardzo prosty. Realnie to etnos tych ziem nie różnił się specjalnie od ziemi łowickiej, czy tam Kurpiów. Kultura historycznie śląska to nie familoki, tylko chociażby Śląsk Cieszyński z Koniakowem i Istebną. Ogólnie to przed rewolucją przemysłową i procesem industrializacji Śląsk (Górny, bo Dolny był praktycznie w całości już pod koniec XVIII wieku zgermanizowany) nie był może jakimś zaściankiem cywilizacyjnym, ale była to ziemia raczej rolnicza, z dużą ilością lasów (coś w stylu Podlasia). Zresztą najlepszym na to przykładem (który dodatkowo mocno wpłynął na stosunki narodowościowe na Śląsku) była kolonizacja fryderycjańska
Dopiero początek wydobycia węgla na skalę przemysłową, czyli tak w okolicach 1850roku spowodował wielki napływ ludności obcej na Śląsk, czyli mniej więcej pół na pół Niemców i Polaków. Najlepszym wymiarem tego jest porównanie liczby ludności w miastach będących bastionami "mniejszości śląskiej". Rybnik w 1830 roku - 1844mieszkańców , dziś 140.000 mieszkańców, inne też można tak bez problemu wymieniać.
Po prostu w połowie XIX wieku Śląsk został skolonizowany przez napływ zewnętrzny. I faktycznie na tym tle ukształtowała się własna kultura, folklor, czy też kuchnia. Ale także etos ciężkiej pracy (dlatego Śląsk nie dawał się komunie), poczucie wspólnoty zawodowej stanu górniczego (czy silna rola związków zawodowych), czyli także pewne przymioty charakterologiczne cechujące daną wspólnotę. Realnie do 1939 roku był to mix wpływów polskich, niemieckich i tradycyjnych śląskich (z tymże te historycznie były związane z kulturą polską, z której się wywodziły - chociaż tutaj właściwie powinno się napisać, że tradycyjna kultura polska składa się etnografizmów śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, kresowego, mazowieckiego itepe itede)
Tylko, że to wszystko nie powoduje tego, że istnieje coś takiego jak Naród Śląski, bo na takiej samej zasadzie można mówić o narodzie jako każdej wspólnocie lokalnej (Warszawa też posiada gwarę, folklor, kulturę, tradycję i kuchnie w postaci kebaba:)
Tak po prawdzie to te osoby które dziś określają się narodem śląskim to element najczęściej obcy czego najlepszym przykładem jest gorzelik i najbardziej wkurwieni mają być prawo wspomniani prze zemnie Ślązacy ze Śląska Cieszyńskiego (w którym nota bene jest najmniej autonomistów). Tutaj podobny przykład mamy ze Żmudzinami na Litwie i reformą języka litewskiego z 1919roku, zapewne dobrze znaną wszystkim ślunskim separatystom:)

wurda1ak
Posty: 182
Rejestracja: 26.11.2012, 22:16

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: wurda1ak » 29.09.2019, 12:31

przeciętne IQ pisze:
22.09.2019, 22:46
To Wasza sztama z RTS to taki basztard?
w kwestii sztamy z rts ... zydzi kwalifikuja sie jako gorole czy to jakas inna kategoria ?
ARKA GDYNIA ᛉ WHITE BROTHERS

Banditosdod
Posty: 327
Rejestracja: 10.12.2017, 16:48

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Banditosdod » 29.09.2019, 15:30

Patriotyzm się konczy tam gdzie jest zysk.NIe lubimy Niemców i Rosjan no ale skoro rosjanie mają topowe ekipy.To co tam.Tak jestem ciekaw czy te ekipy jedza do Rosjii z bluzami z przekreslonymi symbolami rosyjskimi.Nie lubi się ciapatych ale nie przeszkadz to kibicom cwiczyc w ich szkolach mma gdzie przewaznie to oni sa glownymi zawodnikami z osiagniecami.Tak jestem ciekaw ilu przykladowych kibicow Stomilu trenuje pod okiem Mameda.

walka__o_przetrwanie
Posty: 294
Rejestracja: 07.12.2015, 01:24

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: walka__o_przetrwanie » 29.09.2019, 18:01

Orkiestra koscielna na Gornym Slasku:
- trumpen fertig?
- ja, fertig.
- puzonen fertig?
- jahwol!
- zymbalisten fertig?
- naturlich, fertig
- also... ein, zwei, drei...
- Boże, coś Polske...

WileKKS
Posty: 204
Rejestracja: 03.04.2019, 18:51
Lokalizacja: Września

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: WileKKS » 29.09.2019, 21:55

Toś dowalił do pieca... Taki Śląsk i Wielkopolska niemieckie, że walczyliśmy o przyłączenie do Macierzy i udało nam się wygrać powstania z Helmutami. Powiedziałbyś tak komuś w tych regionach, że jest Niemcem to najpierw by się zaczęto śmiać, a potem wyłapałbyś w japę za taką obrazę, a to, że mamy w gwarze dużo regionalizmów i ją pielęgnujemy (niestety nie wszyscy...) to ino się cieszyć. Co do Ruchu to kiedyś widziałem filmik jak goście z Cwajki oddawali cześć bodajże Korfantemu, czyli są u nich również propolscy kibice na 10000%.
Września 100% Lech Poznań!

Slavia_ZSC
Posty: 278
Rejestracja: 08.03.2011, 07:59

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Slavia_ZSC » 30.09.2019, 00:58

walka__o_przetrwanie pisze:
29.09.2019, 18:01
Orkiestra koscielna na Gornym Slasku:
- trumpen fertig?
- ja, fertig.
- puzonen fertig?
- jahwol!
- zymbalisten fertig?
- naturlich, fertig
- also... ein, zwei, drei...
- Boże, coś Polske...
Vyborne :)
Boli mnie, gdy wyrzucam dodatki z gAZETY, widząc oczami myśli padające lasy. „Dom” wyrzucam – dąb pada. „Turystykę” – lipa. „Komunikaty” – świerki jak zimowe kwiaty. „Auto-moto” – jak maszty upadają sosny. „Supermarket” – to modrzew, klon – „Nieruchomości”. „Mój Komputer” – i buk się korzeniem nakrywa. A z każdym precz dodatkiem ich żywicą krwawię.

"NOCNA ZMIANA", "OSZOŁOM"

bez-napinki
Posty: 1570
Rejestracja: 31.05.2011, 14:09

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: bez-napinki » 30.09.2019, 15:48

No. xD

212
Posty: 280
Rejestracja: 01.05.2007, 10:30
Lokalizacja:

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: 212 » 30.09.2019, 18:47

SN1918 pisze:
29.09.2019, 20:44
walka__o_przetrwanie pisze:
29.09.2019, 18:01
Orkiestra koscielna na Gornym Slasku:
- trumpen fertig?
- ja, fertig.
- puzonen fertig?
- jahwol!
- zymbalisten fertig?
- naturlich, fertig
- also... ein, zwei, drei...
- Boże, coś Polske...
Czyli Śląsk to Niemcy. Górnik, Ruch czy GKS to jeden temat.
widac, ze totalnie nie zrozumiales tej anegdotki...

C6chzR
Posty: 278
Rejestracja: 01.04.2019, 22:33

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: C6chzR » 30.09.2019, 19:33

SN1918 pisze:
30.09.2019, 19:13
Rozumiem, rozumiem. Mieszanka jest na Śląsku wśród ludności. Tylko w necie jak patrzę co wypisują fani śląskich drużyn to od razu mnie to odrzuca. Wszędzie ten antypolski wątek - jaka to Polska, Warszawa oraz gorole są do niczego i "Deutschland uber alles". I nie ma tu różnicy - i to na stronach Górnika, GKS-u czy Ruchu cały czas antypolska, a na dodatek w niemałych ilościach.
Pierwsze pytanie ile masz lat? Człowieku jak się narzeka to na to, że w Polsce jest źle rozumiesz ludzie narzekają na system, polityków , służbę zdrowia, ceny w sklepach i można tak wymieniać, mało kto narzeka na Polskę jako ojczyznę. I pokaż mi kto nie narzeka na polityków i resztę rzeczy które wymieniłem. Jakby kraj był dobrze zarządzany to nikt by nie marudził, pokaz mi kto by nie chciał, żeby w Polsce się żyło jak w Niemczech przed wypuszczeniem tam dzikusów? Uprzedając Twoje pytanie tak jestem Polakiem nie, nie lubię Niemców.

_S_
Posty: 47
Rejestracja: 29.06.2007, 15:53

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: _S_ » 01.10.2019, 19:14

jestesmywaszastolica pisze:
29.09.2019, 12:19
2.Nie wiem też o jakiej klęsce dyplomacji przez II Wojną Światową mówisz. Tak patrząc szerzej to sukcesem tej dyplomacji było to, że była ona światowa. W przeciwnym razie mocarstwa sojusznicze nie wypowiedziałyby wojny Niemcom 3 września i Polska podzieliłaby los Czechosłowacji z 1938 roku. Ogólnie przypierdalanie się do tego co ktoś powinien zrobić ileś lat temu jest może modne, ale zarazem głupie (tak jak bym miał dzisiaj pisać jakie mecze powinieneś wczoraj obstawić u buka żeby wygrać)
Kiedy Polskie elity i inteligencja były masowo mordowane, Anglia i Francja (państwa które de facto nas do tej wojny wepchnęły) łaskawie wypowiedziały wojne Niemcom. No ku*** faktycznie, szczyt dyplomatycznego kunsztu.
Miliony istnień naszego narodu porównane do zakładu u buka też świetne.

3.Faktycznie pisząc "warszafka" dajesz wyraz swojemu patriotyzmowi to raz. Tylko jeżeli idzie o "zafascynowanie zachodnimi liberalnymi postępowymi wartościami" to może Cię zaskoczę, ale poparcie dla takich wartości jest największe właśnie w tych dzielnicach gdzie jest największy napływ. Także to nie warszawiacy odrzucają najprędzej te wartości, tylko szeroko rozumiana prowincja.
[/quote]... prowincja czyli warszafka. Czy musze koniecznie użyć cudzysłowia żeby podkreślić ten termin?
Niestety ale spora część Warszawy to prowincja. Prawdziwi Warszawiacy umierali przez jak to określiłeś sukces naszej dyplomacji.

pestycydy
Posty: 83
Rejestracja: 13.09.2010, 15:08

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: pestycydy » 02.10.2019, 09:53

jestesmywaszastolica pisze:
29.09.2019, 12:19
p********* głupoty odniosę się do tego w punktach bo tak będzie łatwiej.

1.Tożsamość narodowa to nie jest coś co odebrały nam zabory, bo samo pojęcie nacjonalizmu to intelektualnie okres późnego oświecenia (ale to i tak praktycznie ograniczało się do Niemiec, po rewolucji francuskiej również do próby ukształtowania współczesnego narodu francuskiego), a w szerszym znaczeniu społecznym romantyzm.
Nie wiem co miały nam zabrać zabory, bo dajmy na to w przypadku Niemiec realnym prekursorem odrzucenia regionalizmów (takich jak śląskość) w imię jakiejś nacji był okres podporządkowania sobie księstw niemieckich przez Napoleona.
Traktowanie polskiej tożsamości narodowej jako romantyczny zryw jest jakąś kompletną aberracją - bo można przeciwko temu wystawiać pozytywizm, pracę u podstaw (czyli model Wielkopolski), czy też ujęcie bardziej etnograficzne w wykonaniu wspominanych przez Ciebie Ślązaków, czy tam Kaszubów. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na realnie małe poparcie powstania styczniowego w społeczeństwie, żeby zobaczyć, że już wtedy były różne koncepcje wybicia się na niepodległość

Nie ma sensu żebym tu więcej na ten temat pisał bo i tak zaraz znajdzie się tu jakiś as z iq 90 który na podstawie swoich doświadczeń napisze mi coś w stylu ojca wchodzącego do wanny.

2.Nie wiem też o jakiej klęsce dyplomacji przez II Wojną Światową mówisz. Tak patrząc szerzej to sukcesem tej dyplomacji było to, że była ona światowa. W przeciwnym razie mocarstwa sojusznicze nie wypowiedziałyby wojny Niemcom 3 września i Polska podzieliłaby los Czechosłowacji z 1938 roku. Ogólnie przypierdalanie się do tego co ktoś powinien zrobić ileś lat temu jest może modne, ale zarazem głupie (tak jak bym miał dzisiaj pisać jakie mecze powinieneś wczoraj obstawić u buka żeby wygrać)

3.Faktycznie pisząc "warszafka" dajesz wyraz swojemu patriotyzmowi to raz. Tylko jeżeli idzie o "zafascynowanie zachodnimi liberalnymi postępowymi wartościami" to może Cię zaskoczę, ale poparcie dla takich wartości jest największe właśnie w tych dzielnicach gdzie jest największy napływ. Także to nie warszawiacy odrzucają najprędzej te wartości, tylko szeroko rozumiana prowincja.
Zresztą nie jest to nic dziwnego, bo jest to proces opisany socjologicznie i mający taki sam wymiar zarówno w Berlinie, Londynie, czy tam Nowym Yorku. Nie wspominając już o Waszyngtonie w którym Donald Trump dostał całe 4 procenty głosów.

4.Temat Śląska jest tak naprawdę bardzo prosty. Realnie to etnos tych ziem nie różnił się specjalnie od ziemi łowickiej, czy tam Kurpiów. Kultura historycznie śląska to nie familoki, tylko chociażby Śląsk Cieszyński z Koniakowem i Istebną. Ogólnie to przed rewolucją przemysłową i procesem industrializacji Śląsk (Górny, bo Dolny był praktycznie w całości już pod koniec XVIII wieku zgermanizowany) nie był może jakimś zaściankiem cywilizacyjnym, ale była to ziemia raczej rolnicza, z dużą ilością lasów (coś w stylu Podlasia). Zresztą najlepszym na to przykładem (który dodatkowo mocno wpłynął na stosunki narodowościowe na Śląsku) była kolonizacja fryderycjańska
Dopiero początek wydobycia węgla na skalę przemysłową, czyli tak w okolicach 1850roku spowodował wielki napływ ludności obcej na Śląsk, czyli mniej więcej pół na pół Niemców i Polaków. Najlepszym wymiarem tego jest porównanie liczby ludności w miastach będących bastionami "mniejszości śląskiej". Rybnik w 1830 roku - 1844mieszkańców , dziś 140.000 mieszkańców, inne też można tak bez problemu wymieniać.
Po prostu w połowie XIX wieku Śląsk został skolonizowany przez napływ zewnętrzny. I faktycznie na tym tle ukształtowała się własna kultura, folklor, czy też kuchnia. Ale także etos ciężkiej pracy (dlatego Śląsk nie dawał się komunie), poczucie wspólnoty zawodowej stanu górniczego (czy silna rola związków zawodowych), czyli także pewne przymioty charakterologiczne cechujące daną wspólnotę. Realnie do 1939 roku był to mix wpływów polskich, niemieckich i tradycyjnych śląskich (z tymże te historycznie były związane z kulturą polską, z której się wywodziły - chociaż tutaj właściwie powinno się napisać, że tradycyjna kultura polska składa się etnografizmów śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, kresowego, mazowieckiego itepe itede)
Tylko, że to wszystko nie powoduje tego, że istnieje coś takiego jak Naród Śląski, bo na takiej samej zasadzie można mówić o narodzie jako każdej wspólnocie lokalnej (Warszawa też posiada gwarę, folklor, kulturę, tradycję i kuchnie w postaci kebaba:)
Tak po prawdzie to te osoby które dziś określają się narodem śląskim to element najczęściej obcy czego najlepszym przykładem jest gorzelik i najbardziej wkurwieni mają być prawo wspomniani prze zemnie Ślązacy ze Śląska Cieszyńskiego (w którym nota bene jest najmniej autonomistów). Tutaj podobny przykład mamy ze Żmudzinami na Litwie i reformą języka litewskiego z 1919roku, zapewne dobrze znaną wszystkim ślunskim separatystom:)
Właśnie dlatego bardziej mnie ciągnie do porzucenia posługiwania się stwierdzeniem, że jestem polakiem. Nikt mi nie będzie mówił, kim się mam czuć. W moim sercu istnieje i to będę pielęgnował do swojej śmierci, na przekór propagandystom z innych rejonów PL. Zajmijcie się sobą, bo co chwilę wyciągacie ten temat i boli was on niemiłosiernie, że ktoś może myśleć i czuć inaczej niż ludzie którzy żyją kilkaset kilometrów dalej i nie mają ze sobą styczności. Nie każdy jest taki sam, a usilnie próbujecie wmówić, że wszyscy powinni się dostosować do waszego myślenia. Chore.

edgardavids
Posty: 1
Rejestracja: 10.10.2019, 08:30

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: edgardavids » 10.10.2019, 08:39

SN1918 pisze:
30.09.2019, 15:34
To jednak rzeczywiście prawdziwym polskim klubem na Śląsku został GKS Jastrzębie czy Podbeskidzie :D

Podbeskidzie .... ochłoń....

19__kattowitz__20
Posty: 387
Rejestracja: 21.01.2010, 17:59

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: 19__kattowitz__20 » 10.10.2019, 16:57

Jastrzebie i Tychy najbardziej propolskie ekipy z GŚ

WileKKS
Posty: 204
Rejestracja: 03.04.2019, 18:51
Lokalizacja: Września

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: WileKKS » 10.10.2019, 17:40

PB też jest propolska bardzo, a już szczególnie Crazy Gang, kieruję się fotkami z kadry na których byli z flagami itp., nie wiem czy się mylę czy też nie?
Września 100% Lech Poznań!

19__kattowitz__20
Posty: 387
Rejestracja: 21.01.2010, 17:59

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: 19__kattowitz__20 » 10.10.2019, 18:29

na Polonii Bytom w latach 80-tych wisialo duzo niemiecckich fan

Sratytaty
Posty: 5
Rejestracja: 01.06.2016, 20:21

Re: Patriotyzm u kibiców na Górnym Śląsku

Post autor: Sratytaty » 10.10.2019, 22:38

To teraz z drugiej strony, mnie natomiast zastanawia dlaczego za granicą, kumate osoby z Polski mówią mi (choć już słyszałem to od innych osób) że właśnie wolą trzymać się ze Ślązakami niż z "Czystymi" Polakami.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: absnet, bez pośpiechu, Dario1916, Gufi10, Jacku84, Nosferatu, odEdoTe, Oleole11, sądna noc i 190 gości