Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
pseudofan
Posty: 152
Rejestracja: 01.02.2010, 13:56

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: pseudofan » 22.03.2016, 20:34

Tego z pod Al Capone którego skrojono jakiś czas temu też pewnie nie znaliście. W relacji nikt nie napisał że te gnojki to kumate osoby ale nosząc wasze barwy reprezentują wasz klub więc śmiać się możecie sami z siebie.



daniKSC
Posty: 246
Rejestracja: 05.05.2013, 18:19

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: daniKSC » 23.03.2016, 20:42

patriota85 pisze:Nie do końca w temacie.Dlaczego Rozwój Katowice, od tej rundy rozgrywa mecze na stadionie GieKSy ? Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź.
beda mogli przyjezdzac goscie?

krzycho_ASR
Posty: 691
Rejestracja: 24.09.2009, 16:47

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: krzycho_ASR » 24.03.2016, 22:13

Temat lekko historyczny.

Otóż trapi mnie to, że ekipy w Polsce dość bezmyślnie odwołują się historycznych nazw swoich miast/regionów. Mam konkretnie na myśli: "Wielkie Księstwo Warszawskie" Legii czy "Wolne Miasto Gdańsk" Lechii. To pierwsze było państwem marionetkowym na kształt Generalnej Guberni, a jego nazwa, która tak ładnie dla Warszawiaków brzmi, wywodziła się stąd, że Napoleon nie chciał za bardzo kłuć w oczy jakąś odrodzoną "Polską" swego sojusznika batiuszki cara Aleksandra. Natomiast nadanie Gdańskowi statusu Wolnego Miasta, która to struktura prawno-polityczna była totalnym dziwolągiem już w swoich czasach, było generalnie wielką porażką odrodzonej II RP. Zresztą twór ten był na równi kontestowany przez Niemców, stanowiących zdecydowaną większość Frei Stadt Danzig. No ale kto by się tam tym przejmował, kiedy "Wolne Miasto" tak pięknie brzmi ;-)

walka__o_przetrwanie
Posty: 294
Rejestracja: 07.12.2015, 01:24

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: walka__o_przetrwanie » 25.03.2016, 02:09

Co do Wolnego Miasta Gdańska powiem od siebie, że ludzie którzy w nim żyli czuli pewną odrębność, nazywali się gdańszczanami lub danzigerami i byli z tego dumni, nie było tutaj jakiegoś szowinizmu narodowego czy widocznego nacjonalizmu, wogóle gdańszczanie od zawsze walczyli o autonomie i niezależność. Mieszane małżeństwa Polsko - Niemieckie to nie było nic dziwnego,część rodziny od strony mojego ojca np. mocno wymieszała się z Niemieckimi gdańszczanami i generalnie ludzie zyli ze sobą w zgodzie. Niestety szowinizm Niemiecki w ostatnich latach przed wybuchem 2 wś. wszystko zmienił. Oczywiście każdy to widzi na swój sposób to tylko mój luzny pogląd.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2wLRaiEmpww[/youtube]

Foxx
Posty: 1154
Rejestracja: 26.02.2007, 16:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Foxx » 25.03.2016, 08:46

krzycho_ASR - zdecyduj się, albo coś Ciebie trapi, albo rzucasz własne wykładnie historii jako kibiconetowe "objawienia" :)

Porównanie Księstwa Warszawskiego do GG to jakaś tragifarsa. Nawet nie chce mi się pisać dlaczego - wujek Google na pewno pomoże. Ograniczę się do pięciu obrazków.

Przykład znaczka pocztowego wydawanego w Generalnej Guberni:

Obrazek

Orzeł Księstwa Warszawskiego tu i tam:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
A co tam w komentarzach na Onecie?

PanHadziuk
Posty: 10
Rejestracja: 18.04.2014, 11:28

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: PanHadziuk » 25.03.2016, 09:43

daniKSC pisze:
patriota85 pisze:Nie do końca w temacie.Dlaczego Rozwój Katowice, od tej rundy rozgrywa mecze na stadionie GieKSy ? Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź.
beda mogli przyjezdzac goscie?
Tak, ostatnio był Stomil Olsztyn.

krzycho_ASR
Posty: 691
Rejestracja: 24.09.2009, 16:47

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: krzycho_ASR » 25.03.2016, 11:36

@Foxx - Poluzuj rajty. Przecież to tylko kibiconetownia, więc nie musisz się chyba tak spinać, bo ktoś źle o Legiuni napisał. Jeśli parę obrazków z gogli mają przeczyć poziomowi zależności od obcego protektora, to naprawdę daj sobie spokój.

@walka_o_przetrwanie - Tak mnie ciekawi, gdzie pochowały się te Danzigery, jak im Hitler miasto anektował? Bo z tego co pamiętam Danzig przywital fuhrera gromkim "sieg heil" na tle morza hitlerowskich flag.

dziuraweportki
Posty: 107
Rejestracja: 14.03.2016, 15:49

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: dziuraweportki » 25.03.2016, 11:57

walka__o_przetrwanie pisze:Co do Wolnego Miasta Gdańska powiem od siebie, że ludzie którzy w nim żyli czuli pewną odrębność, nazywali się gdańszczanami lub danzigerami i byli z tego dumni, nie było tutaj jakiegoś szowinizmu narodowego czy widocznego nacjonalizmu, wogóle gdańszczanie od zawsze walczyli o autonomie i niezależność. Mieszane małżeństwa Polsko - Niemieckie to nie było nic dziwnego,część rodziny od strony mojego ojca np. mocno wymieszała się z Niemieckimi gdańszczanami i generalnie ludzie zyli ze sobą w zgodzie. Niestety szowinizm Niemiecki w ostatnich latach przed wybuchem 2 wś. wszystko zmienił. Oczywiście każdy to widzi na swój sposób to tylko mój luzny pogląd.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2wLRaiEmpww[/youtube]
Trzeba też dodać tutaj jeszcze Holendrów, którzy urzędowali głównie na terenie Żuław. Zresztą do dzisiaj widać jeszcze gdzieniegdzie charakterystyczną zabudowę po nich w tym rejonie.

Bardzo fajnym przykładem współżycia tych nacji na terenie WMG jest serial "Gdańsk 39" z ... Ibiszem :)
krzycho_ASR pisze:@walka_o_przetrwanie - Tak mnie ciekawi, gdzie pochowały się te Danzigery, jak im Hitler miasto anektował? Bo z tego co pamiętam Danzig przywital fuhrera gromkim "sieg heil" na tle morza hitlerowskich flag.
Pewnie, że tak było, ale to też nie jest takie proste. Generalnie to jest rozmowa na cały wieczór przy morzu piwek :)

Foxx
Posty: 1154
Rejestracja: 26.02.2007, 16:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Foxx » 25.03.2016, 12:01

Niczego nie muszę luzować, bo też nikt o Legii niczego złego nie napisał, tylko krzycha z kibiconetowni trapi własna ignorancja :) Pisząc o google'u nie miałem na myśli obrazków, które coś tam ilustrują, ale żeby wiedzieć, co to takiego warto choćby szczątkowo ogarniać temat :)

No nie wiem - może chociaż wiki. No i jeszcze pozostaje mój podpis. Tyle.
A co tam w komentarzach na Onecie?

J_ag
Posty: 178
Rejestracja: 21.07.2011, 19:29

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: J_ag » 25.03.2016, 12:56

Wolne miasto danzig chyba bardziej anty polskiego tworu nie mozna sobie wyobrazić. Juz w połowie lat 30-tych na słupach wisiały plakaty polakom i psom wyjście po 22 grozi smiercią. W latach 30 - tych zamordowali kilkudziesieciu polskich działaczy spalili polską szkołe podstawowa a ten bedzie pierdolił o danzigerach. Wolne miasto Gdansk to czyste niemieckie kurewstwo i tyle.

https://www.youtube.com/watch?v=2l1-hIm-UEE

walka__o_przetrwanie
Posty: 294
Rejestracja: 07.12.2015, 01:24

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: walka__o_przetrwanie » 25.03.2016, 13:14

krzycho_ASR pisze:@Foxx - Poluzuj rajty. Przecież to tylko kibiconetownia, więc nie musisz się chyba tak spinać, bo ktoś źle o Legiuni napisał. Jeśli parę obrazków z gogli mają przeczyć poziomowi zależności od obcego protektora, to naprawdę daj sobie spokój.

@walka_o_przetrwanie - Tak mnie ciekawi, gdzie pochowały się te Danzigery, jak im Hitler miasto anektował? Bo z tego co pamiętam Danzig przywital fuhrera gromkim "sieg heil" na tle morza hitlerowskich flag.
Przecież napisałem,że Niemiecki szowinizm w ostatnich latach przed 2 wś. odmienił sytuacje w WMG. Każdy ma indywidualny punkt widzenia, nie jest też tajemnicą, że Lechia w 90 latach i nawet po 2000 roku to był mocno skinheadowski klub, myśle, że tym chłopakom nie przeszkadzałyby okrzyki sieg hail ;) Generalnie tak jak pisałem, każdy ma swój punkt widzenia na ten temat. Gdańsk to bardzo specyficzne miasto i taką też ma historie.

@ dziuraweportki ten film był produkowany za czasów komuny, trzeba to brać lekko z przymrużeniem oka. Propaganda antyniemiecka w czasach komunizmu pracowała bardzo mocno. Grunwaldy, Westerplatte itp. Zli Niemcy i bohaterska armia czerwona ;) masz racje, że to temat rzeka i lepiej się to obgaduje przy browarach niż na internetach.

kat.
Posty: 710
Rejestracja: 28.09.2015, 12:12

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: kat. » 25.03.2016, 13:54

Też mnie to uwielbienie dla nazw, delikatnie mówiąc, niemających nic wspólnego z niepodległą Polską nurtowało. W Małopolsce również można mieć mieszane uczucia co do używania przez niektóre ekipy określenia "Galicja". Bądź co bądź jest to nazewnictwo zaborcze.

Na Ukrainie Prykarpattia miała flagę z polską nazwą miasta "Stanisławów", ale oni mają alternatywę komuszą, czyli też "zaborczą".

Ogólnie ciekawy temat, nie wiem, czemu od razu pojazdka do gościa, jakby się napinał.

krzycho_ASR
Posty: 691
Rejestracja: 24.09.2009, 16:47

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: krzycho_ASR » 25.03.2016, 13:58

@walka_o_przetrwanie - Nie jest do końca tak jak piszesz, ponieważ gdańscy Niemcy byli bardzo rozczarowani odłączeniem od Rzeszy już w 1920 r. Ale to już nieistotne - ważne jest to, czy tradycja Frei Stadt jest w ogóle naszą, polską tradycją. Widzę tu po prostu pewną sprzeczność, bo albo "Lechia znaczy Polska", albo Danzig i jaramy się mitycznymi danzigierami, którzy tak naprawdę byli zwykłymi szwabami jak pokazała historia. Z mojej strony EOT.

PCHLG
Posty: 599
Rejestracja: 05.01.2016, 22:36

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: PCHLG » 25.03.2016, 14:05

Wolne Miasto Gdańsk, czyli nawiązanie do lat świetności naszego miasta, które swego czasu było najbogatsze w całej Polsce.

Przypominam że Gdańsk ma ponad 1000 lat i bardzo bogatą historię, więc skupianie się tylko na okresie około wojennym jest bez sensu.

walka__o_przetrwanie
Posty: 294
Rejestracja: 07.12.2015, 01:24

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: walka__o_przetrwanie » 25.03.2016, 14:32

krzycho_ASR pisze:@walka_o_przetrwanie - Nie jest do końca tak jak piszesz, ponieważ gdańscy Niemcy byli bardzo rozczarowani odłączeniem od Rzeszy już w 1920 r. Ale to już nieistotne - ważne jest to, czy tradycja Frei Stadt jest w ogóle naszą, polską tradycją. Widzę tu po prostu pewną sprzeczność, bo albo "Lechia znaczy Polska", albo Danzig i jaramy się mitycznymi danzigierami, którzy tak naprawdę byli zwykłymi szwabami jak pokazała historia. Z mojej strony EOT.
A czy miasto Gdańsk jest tylko naszą Polska tradycją ? Nie podoba mi sie taki szowinizm jaki prezentują np. Ukraińcy odnośnie Lwowa.

htsk4
Posty: 357
Rejestracja: 19.10.2011, 18:47

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: htsk4 » 25.03.2016, 15:40

J_ag pisze:Wolne miasto danzig chyba bardziej anty polskiego tworu nie mozna sobie wyobrazić. Juz w połowie lat 30-tych na słupach wisiały plakaty polakom i psom wyjście po 22 grozi smiercią. W latach 30 - tych zamordowali kilkudziesieciu polskich działaczy spalili polską szkołe podstawowa a ten bedzie pierdolił o danzigerach. Wolne miasto Gdansk to czyste niemieckie kurewstwo i tyle.

https://www.youtube.com/watch?v=2l1-hIm-UEE
Hmm,ja tam jestem w stanie wyobrazić sobie o wiele więcej anty polskich tworów niż WMG,ot chociażby OUN-UPA czy wspominana wcześniej Generalna Gubernia.Trzeba pamiętać,że w WMG mieszkało od groma niemców,Polacy stanowili w zależności od czasu od 3 do 15% populacji miasta.Oczywiście,że nie mieli tam łatwego życia-ale w chwili prawdy potrafili się zachować,ot chociażby Obrońcy Poczty Polskiej.Temat jest faktycznie bardzo szeroki i nie jest łatwo ogarnąć go w kilku słowach.Generalnie na tożsamość miasta składa się i "Lechia znaczy Polska"i tradycje WMG i wiele innych rzeczy,miasto ma w końcu ponad 1000 lat.
Good Night Left Side

kat.
Posty: 710
Rejestracja: 28.09.2015, 12:12

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: kat. » 25.03.2016, 17:20

W łamanej polsko-angielskiej transkrypcji, ale jest:

[link]

Iwano - Frankowsk (Frankiwsk po ukraińsku) to nazwa komusza. Ukraińcy mają, jak wiadomo, dość niewielką tradycję, która tworzy tożsamość narodu. Mają Banderę, mitycznych kozaków i tyle. W lokalnych społecznościach też się to przejawia. W takim Iwano-Frankiwsku mają do wyboru tę polską, albo sowiecką tożsamość miasta. Czasem, jak widać, kierują się ku tej pierwszej.

kat.
Posty: 710
Rejestracja: 28.09.2015, 12:12

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: kat. » 25.03.2016, 17:29

edyta, nie tyle polsko-angielska transkrypcja, co zukrainizowana polska nazwa, zapisana łaciną.

Bartekkibic
Posty: 76
Rejestracja: 01.07.2013, 18:50

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Bartekkibic » 25.03.2016, 17:54

Szczytem w tym wszystkim jest "Twierdza Wrocław". Festung Breslau była jednym z najdłużej fanatycznie broniącym się miastem nazistów. Ostatecznie oczywiście musiała się poddać. Wrocław bronił się dłużej niż Berlin, ale miało to swoją cenę. Masa ofiar oraz zniszczone miasto. Teraz to ja nie wiem czy kibice Śląska szczycą się tym, że Breslau się tak długo bronił czy tym, że miasto zdobyła Armia Czerwona?
Jak nie atakujemy my to akatują oni!

walka__o_przetrwanie
Posty: 294
Rejestracja: 07.12.2015, 01:24

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: walka__o_przetrwanie » 25.03.2016, 19:49

Przewiduje zaraz pare zawałów :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3kNmXMW7370[/youtube]

Bączyński
Posty: 840
Rejestracja: 28.10.2013, 21:52

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Bączyński » 25.03.2016, 20:04

Szczytem w tym wszystkim jest "Twierdza Wrocław". Festung Breslau była jednym z najdłużej fanatycznie broniącym się miastem nazistów.
Napisz do Pankowskiego,nadajecie na podobnych falach.

Masz jeszcze oprawe żeby dupsko bardziej piekło:
Obrazek

paramedic4
Posty: 20
Rejestracja: 10.02.2016, 09:46

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: paramedic4 » 25.03.2016, 21:19

Wolne Miasto Gdańsk - przez zdecydowaną większość kibiców Lechii "Wolne" jest rozumiane jako niezależne, niepodległe, niezłomne, niepokorne.
Używana jest zdecydowanie częściej forma Wolne Miasto Gdańsk, nie Freie Stadt Danzig. Gdańsk ma bardzo długą i burzliwą historię i zawsze był miastem niepokornym. Utożsamianie się z Wolnym Miastem Gdańsk nawiązuje właśnie do takiej tradycji i historii. Przypomnę, że Gdańsk jest jednym z miast obok Wrocławia, Krakowa i Warszawy gdzie młodzież w biało - zielonych szalikach bardzo aktywnie walczyła z komuną na ulicach, dworcach, stadionach czy też demonstracjach po mszach w Brygidzie (polecam książkę Jarosława Wąsowicza - Biało - Zielona Solidarność). Wiele osób straciło zdrowie, a niektórzy jak choćby Tolek Browarczyk oddali swoje życie. Dużo do powiedzenia w temacie ma oczywiście j_ag nie rozumiejąc sensu identyfikowania z tym przez nas. Zresztą pojedyncze osoby z Arki też przyjeżdżały pod Brygidę do Wolnego Miasta Gdańska i uczestniczyły w awanturach z ZOMO, bo właśnie wtedy i w tym miejscu można było przez chwilę poczuć się Wolnym człowiekiem w tych obrzydliwych czasach..

Bartekkibic
Posty: 76
Rejestracja: 01.07.2013, 18:50

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Bartekkibic » 25.03.2016, 21:56

Bączyński pisze:
Szczytem w tym wszystkim jest "Twierdza Wrocław". Festung Breslau była jednym z najdłużej fanatycznie broniącym się miastem nazistów.
Napisz do Pankowskiego,nadajecie na podobnych falach.

Masz jeszcze oprawe żeby dupsko bardziej piekło:
Obrazek
Masz problem z rozdwojeniem jaźni Bączyński, ale nie martw się. To choroba cywilizacyjna. Dotyka coraz większą część społeczeństwa. "Twierdza Wrocław od zawsze poddaje się ostatnia" ... jakby się nie poddała to dalej mieszkaliby tam Niemcy, nie byłoby takiego klubu jak WKS Śląsk Wrocław. Mieszanie naszego orła białego z kontekstem historycznym Festung Breslau to profanacja. Takie jest moje zdanie i utożsamianie się kibiców Śląska z tym hasłem to pomieszanie z poplątaniem.
Jak nie atakujemy my to akatują oni!

nowonarodzony
Posty: 400
Rejestracja: 10.02.2012, 11:48

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: nowonarodzony » 26.03.2016, 18:11

Ma ktoś zdjęcie flagi kibiców GKSu "Banditen" z lat 90?

maksMKS
Posty: 217
Rejestracja: 03.01.2013, 15:55

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: maksMKS » 26.03.2016, 18:26

trzymaj:
[link]

warszawski styl
Posty: 117
Rejestracja: 06.09.2015, 18:24

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: warszawski styl » 26.03.2016, 19:53

Czemu z ultraską? Sentencja jak sentencja, o ile sie nie myle to znaczy coś w stylu "tylko ona Sandecja", więc jaki to ma związek z ultraską?

Super_Mario
Posty: 501
Rejestracja: 27.02.2010, 17:34
Lokalizacja: z miasta gdzie nie lubia obcych

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Super_Mario » 26.03.2016, 20:49

od kiedy Miedź trzyma ze Sląskiem? (chodzi mi o rok) Mieli "ostrą" kose kiedyś czy zawsze im było po drodze ze sobą?

megidox
Posty: 39
Rejestracja: 08.12.2012, 10:05

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: megidox » 27.03.2016, 00:55

W tym roku jest bodaj 10 rocznica przybicia zgody Śląsk Miedź

fan79
Posty: 83
Rejestracja: 30.05.2010, 13:41

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: fan79 » 27.03.2016, 13:23

Zastanawia mnie kiedy ostatnio jakaś ekipa "h" traci swoje flagi.

Bączyński
Posty: 840
Rejestracja: 28.10.2013, 21:52

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Bączyński » 27.03.2016, 14:07

W tym roku jest bodaj 10 rocznica przybicia zgody Śląsk Miedź
w maju bedzie 15 rocznica a nie 10-ta.
Pierwsza zgoda była w latach 1988-1994.

whiskey
Posty: 650
Rejestracja: 22.02.2010, 13:04

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: whiskey » 28.03.2016, 11:12

Trapi mnie dlaczego brat śp. Lenia z Jaworzna(z Wisły) który jest konfidentem i papiery nawet na tym forum były pokazywane lata z Wisłą a Jaworznie jest szefem Wiselki ? Mowa oczywiście o Andrzeju Lenarcie

jebaćMedia
Posty: 50
Rejestracja: 05.04.2015, 10:59

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: jebaćMedia » 28.03.2016, 12:45

podobno był za młody, a wtedy kodeks nie obowiązuje, kolega też chyba wybaczył i ogólnie jest już cacy/wszystko napisane z ironią, bo inaczej musiał bym wstawiać co chwili pseudo minki typu xD. Pozdro

ozyrys
Posty: 432
Rejestracja: 01.04.2007, 15:39
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: ozyrys » 28.03.2016, 18:44

UdusiłemŻonę pisze:
kat. pisze:
Na Ukrainie Prykarpattia miała flagę z polską nazwą miasta "Stanisławów", ale oni mają alternatywę komuszą, czyli też "zaborczą".

Ogólnie ciekawy temat, nie wiem, czemu od razu pojazdka do gościa, jakby się napinał.
Są zdjęcia tej flagi? Dlaczego Ukraińcy mieli flagę o polskiej nazwie miasta, które dziś nazywa się 'iwano-frankowsk'?
Mieszkańcy Iwano-Frankiwśka nie traktują nazwy "Станіславів / Станіслав" jako polskiej, a po prostu historyczną. Musimy pamiętać, że na Ukrainie dużo częściej niż w Polsce dochodziło do zmiany nazw miast - i tak, jak spora część mieszkańców Kirowohradu używa też czasem nazwy Jelizawietgrad; tak jak mieszkańcy Dnipropetrowśka mówią o "Katerynosławie" itd., tak i mieszkańcy Stanisławowa sięgają do jego pierwotnej nazwy. Na straganach można kupić magnesy, koszulki czy inne gadżety właśnie z tym wariantem nazwy. I bynajmniej nie oznacza to (przynajmniej u większości) jakiegoś szczególnego sentymentu do wcześniejszej nazwy. Ot, po prostu można używać więcej niż jednej, to się używa.

Podobnie zresztą jest często na Śląsku. To, że obok "Siemianowic Śląskich" używam "Laurahütte", nie oznacza jakiegoś wybitnego sentymentu do niemieckości.
:3

kat.
Posty: 710
Rejestracja: 28.09.2015, 12:12

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: kat. » 28.03.2016, 21:36

Dnipro. [link]

Mają też / mieli flagę "HWDP".

Psychoza1999
Posty: 3
Rejestracja: 25.03.2016, 01:32

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Psychoza1999 » 29.03.2016, 00:17

Tak jak Dynamo Drezno/Rostok tez mieli taka fane.

Ogolnie Dniepr trzyma z Dynamem Kijow i Zalgirisem i razem tworza triade. Do tego nastroje anty polskie ( nie liczac kontaktow Dynama z Hutnikiem) takze raczej sie nami nie jaraja a flaga jest cos na wzor acab;)
FC ZGORZELEC

AJAX AMSTERDAM
Posty: 172
Rejestracja: 15.01.2010, 11:36

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: AJAX AMSTERDAM » 29.03.2016, 08:58

UdusiłemŻonę pisze:Jaki jest sens robienia flagi po polsku nienawidząc Polaków..
Żeby to do Ciebie,szybciej dotarło.

Andrus
Posty: 303
Rejestracja: 08.12.2012, 14:46

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: Andrus » 29.03.2016, 09:22

Bartekkibic pisze:Szczytem w tym wszystkim jest "Twierdza Wrocław". Festung Breslau była jednym z najdłużej fanatycznie broniącym się miastem nazistów. Ostatecznie oczywiście musiała się poddać. Wrocław bronił się dłużej niż Berlin, ale miało to swoją cenę. Masa ofiar oraz zniszczone miasto. Teraz to ja nie wiem czy kibice Śląska szczycą się tym, że Breslau się tak długo bronił czy tym, że miasto zdobyła Armia Czerwona?
Przecież tak jak "Wolne Miasto Gdańsk" jak i "Twierdza Wrocław" są hasłami nieodłącznie pojmowanymi z polskością. Nikt z kibiców używających tych haseł nie implikuje im jakiś germańskich konotacji. Tak jak wyżej pisano oznacza to niezależność, chęć walki, jak w przypadku Lechii podkreślenie ideałów przyświecających zresztą od setek lat Gdańskowi. Więc to takie szukanie dziury w całym zwłaszcza, że jako kibice Śląska jesteśmy środowiskiem które dba o polskość Wrocławia i Dolnego Śląska.
Jakby było tak jak piszesz to zamiast pomnika Chrobrego który jest częstym punktem kończącym wszystkie manifestacje chodzilibyśmy pod niemieckie bunkry :)

J_ag
Posty: 178
Rejestracja: 21.07.2011, 19:29

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: J_ag » 29.03.2016, 10:10

Rozumiem ze flaga z wujkiem Rudkiem Hessem to dbalosc o polskie idealy brawo. Wiem bledy mlodosci wtedy jeszcze nie bylo mody na NSZ czy Wykletych.

krzycho_ASR
Posty: 691
Rejestracja: 24.09.2009, 16:47

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: krzycho_ASR » 29.03.2016, 11:01

Nikt normalny nie twierdzi, że Śląsk czy Lechia to ekipy antypolskie. Po prostu zestawienie Białego Orła z Festung Breslau jest co najmniej specyficzne, możne powiedzieć że pasuje jak pięść do pizdy :) Choć pomysł odwrócenia o 180 stopni znaczenia tego historycznego terminu, tj. z niemieckiego Festung Breslau robimy Twierdzę Wrocław jako twierdzę polskości też ma w sumie jakiś sens. Taka jest zresztą historia tego miasta - wczoraj był szkopski Breslau, dziś jest polski Wrocław.

kat.
Posty: 710
Rejestracja: 28.09.2015, 12:12

Re: Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO)

Post autor: kat. » 29.03.2016, 11:10

UdusiłemŻonę pisze:Jaki jest sens robienia flagi po polsku nienawidząc Polaków..
U nas też było jaranie się Angolami, co nie znaczy, że ich kochaliśmy. Z tymi nastrojami antypolskimi bym nie przesadzał, Polacy nigdy nie stanowili tam znaczącej mniejszości, co nie zmienia faktu, że upowską flagę Dnipro wieszało choćby na finale LE (nie wiem, czy ekipa, bo wiadomo, że na tym meczu było mnóstwo przypadkowych Ukraińców).

Swoją drogą koło 2007 poznałem typa z Dnipro, opowiadał takie niestworzone historie o mieście, że ciężko było w toto uwierzyć, niedługo potem zrobiło się głośno o tych mordercach-psycholach.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: __K__, Berto R, saymn i 186 gości