Barcelona w Gdyni!

Opisy spotkań i wydarzeń sportowych.
ODPOWIEDZ
TomaszAG
Posty: 36
Rejestracja: 06.05.2007, 22:55

Barcelona w Gdyni!

Post autor: TomaszAG » 31.05.2007, 13:44

Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie gościł 30 czerwca byłe gwiazdy Barcelony, które zagrają z następcami Orłów Górskiego. Wśród nich m.in. Carlos Busquets, Josep Guardiola, Abelardo, Sergi, Nadal i Amor
W czwartek w Gdyni gościł Jose Mario Fuste, prezes Barcelona Veterans, organizacji zrzeszającej byłych piłkarzy "Dumy Katalonii". Wieczorem podpisał umowę na rozegranie spotkania charytatywnego pomiędzy byłymi znakomitymi zawodnikami Barcelony a następcami "Orłów Górskiego", których w roli trenera poprowadzi Antoni Piechniczek. Dochód z niego przeznaczony zostanie na budowę "Domu Maleńkiej Miłości" sióstr franciszkanek w Kobylnicy koło Słupska, gdzie schronienie znajdą dzieci z porażeniem mózgowym. Fuste, składając podpis na dokumencie, nie krył wzruszenia, z jego oczu popłynęły łzy.
- Jestem mile zaskoczony niezwykle sympatycznym przyjęciem mojej osoby w Polsce i Gdyni - mówił. - Ze zdumieniem spostrzegłem, że wiele osób zna tu dokładnie historię Barcelony, mojego klubu. Katalończyków w Hiszpanii zwykło się nazywać Polakami. W takiej chwili, jak ta, naprawdę czuję się Polakiem.
- Co ostatecznie przekonało Barcelona Veterans do rozegrania tego spotkania? - zapytaliśmy Jose Mario Fuste.
- List z prośbą o pomoc, który wysłały do nas siostry franciszkanki. Był bardzo wzruszający, nie zastanawialiśmy się ani chwili, musieliśmy się zgodzić. W naszym statusie zapisana jest chęć niesienia pomocy innym i tak się stanie właśnie w tym przypadku.
- Które z waszej licznej plejady gwiazd przyjadą na mecz do Gdyni?
- Będzie to m.in. Carlos Busquets, Josep Guardiola, Abelardo, Sergi, Nadal, Amor i inni piłkarze z ich pokolenia.
- Mówiło się wcześniej o wizycie Luisa Enrique i Christo Stoiczkowa.
- Nie, te plany się zmieniły. Luis Enrique zaczął trenować triathlon, 1 lipca wybiera się na zawody w tej dyscyplinie, dlatego do Gdyni zapewne nie będzie mógł przyjechać. Stoiczkow jest natomiast trenerem Celty Vigo i taki wyjazd kłóciłby się z jego obowiązkami zawodowymi.
- W jakiej formie trzymają się byli, świetni piłkarze Barcelony?
- W dobrej, bo w ciągu roku podobnych meczów, jak ten w Gdyni, gramy 25-30. Czyli czasami nawet po trzy w miesiącu. Większość z nich odbywa się w Katalonii, choć niedługo akurat lecimy zagrać także do Kairu.
- Oglądał pan stadion i murawę w Gdyni. Nie ma pan zastrzeżeń?
- Wszystko jest w porządku. 30 czerwca liczę więc na bardzo dobre widowisko i komplet widzów.
- Pana Barcelona, miasto i stadion Camp Nou już na zawsze będą dobrze się kojarzyły polskim kibicom. W 1992 roku osiągnęliśmy tam jeden z największych sukcesów w historii polskiej piłki nożnej, zdobywając srebro olimpijskie, w finale przegrywając 2:3 właśnie z Hiszpanią. Pamięta pan ten mecz?
- Ależ oczywiście, pamiętam, jak dziś. Tak znakomitych spotkań, takiej gry i walki z obu stron się nie zapomina. Nie mogło mnie wtedy zabraknąć na trybunach Camp Nou, a mecz zapadł mi głęboko w pamięć także dlatego, że to przecież my zdobyliśmy wtedy, na własnym terenie, upragnione, olimpijskie złoto. Medale z najcenniejszego kruszca zawisły zresztą na szyi Guardioli, Abelardo i Luisa Enrique. Dwóch pierwszych pojawi się w Gdyni, występ Luisa Enrique, jak już wcześniej wspomniałem, jest raczej niemożliwy.

Ostatnio w Krakowie

Piłkarze z tak słynnego klubu, jak Barcelona, w Polsce bywają bardzo rzadko. Ostatni raz gościli tutaj w 2001 i 2002 roku, gdy w kwalifikacjach Ligi Mistrzów ogrywali 4:3 Wisłę Kraków, a potem 1:0 Legię Warszawa. W meczach tych grało wtedy dwóch aktualnych piłkarzy Arki Gdynia: całe spotkanie w Krakowie w barwach Wisły rozegrał Olgierd Moskalewicz, Radosław Wróblewski z kolei wszedł w meczu na ul. Łazienkowskiej na zmianę. Popularny "Olo" wystąpił m.in. przeciwko Sergiemu i Luisowi Enrique.
- Barcelona to niezmiennie wielki klub - nie ma wątpliwości Moskalewicz. - Tacy piłkarze, jak Luis Enrique, byli po prostu klasą dla samego siebie.
Niewykluczone, też że 30 czerwca mecz Barcelona Veterans z następcami "Orłów Górskiego" nie będzie jedynym spotkaniem, jakie obejrzą kibice. Władze Arki Gdynia starają się bowiem, aby tego dnia zagrali także ich piłkarze - z reprezentacją Orange Ekstraklasy.



ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości