Która scena wam się podoba, inspiruje?

Informacje ze światowych trybun
ODPOWIEDZ
Patriota1911
Posty: 25
Rejestracja: 12.11.2010, 15:26

Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: Patriota1911 » 27.08.2018, 12:25

Każdy kraj ma własną kibicowską kulturę, historie. Patrząc na Europe można w uproszczeniu zrobić podział na trzy:
-styl angielski, causals, klimat "football facotory" itp., oprócz tego ogólny klimat tradycji piłkarskiej w kraju w którym lokalnym klubom kibicuje się od pokoleń.
-styl ultra południowej Europy, Włochy, Bałkany, Grecja, czy już na granicy kontynentów Turcja. Fanatycy przywiązani do klubu, ogarniający oprawę meczową, rozkręcający awantury w jednym.
-styl wschodnioeuropejski, Polska, Rosja. Czyli sztuki walki itp., oddzielne grupy bojówek i oddzielne ultrasów.

Niezależnie od Europy należałoby wspomnieć o Ameryce Południowej która w jakimś stopniu przypomina południe Europy ale na dużo większą skalę, kultura bardziej zaanarchizowana.

Większość z nas widzi ten światek przez prymat polskich priorytetów subkultury ultras. Być może jednak część lubi podglądać inne kraje i im zazdrościć.

W stylu angielskim na pewno podoba mi sie z jednej strony przywiązanie do klubu zwykłych kibiców, którzy zachowują się normalnie bez wymalowanych głów itp., jeżdżą tysiącami na wyjazdy itp. Z kolei Football Factory gdy włącze zawsze ciarki przechodzą, jeśli jednak chodzi o casuals to nie podoba mi się na dłuższą mete to co i w naszym kręgu kulturowym-oderwanie od klubu i piłki nożnej do tego stopnia że tak w zasadzie to nie ma tu żadnych związków, po za przynależnością grup.

Na południu wyróżniłbym Włochów, można przyjąć że wraz ze wzrostem zamożność np. Chorwacji tamtejsi kibice będą ograniczani i pójdzie to w kierunku zachodnim, stąd Włochy które już to przeszły mogą stanowić bardziej odpowiedni przykład. Ostatnie represje przeszli co jest dosyć niezwykłe, wydawałoby się że we Włoszech łatwo będzie stworzyć inną spokojniejszą atmosferę meczową przy takim poziomie piłki. Styl południowy to dla mnie fanatyzm klubowy w bardziej pozytywnym sensie, kibice naprawdę są związani z klubem, mają swoje legendy piłkarskie, ultra organizują oprawy meczowe bardziej spontaniczne, przynajmniej z zewnątrz, w stosunku do krajów zachodu i wschodu, na koniec razem walczą, ale nie gdzieś w lasach, a na przykład na wyjeździe. Wydaje mi się to bliskie temu co można kojarzyć z fanatyzmem kibica.

Wasze opinie?



nisc
Posty: 1812
Rejestracja: 26.02.2007, 19:26

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: nisc » 05.09.2018, 21:51

Belgia, Szwecja, nizsze ligi wloskie, Grecja
TYBET JEST SERBSKI

mateusznow
Posty: 205
Rejestracja: 07.06.2018, 19:29

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: mateusznow » 05.09.2018, 22:23

Możesz rozwinąć dlaczego Belgia, czy Szwecja ?

yob
Posty: 69
Rejestracja: 16.03.2007, 16:17

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: yob » 06.09.2018, 00:41

Z tych co podales to Wlochy, Grecja, Turcja (bez Balkanow choc na derby Belgradu chcialbym w koncu sie wybrac). Za caloksztalt, zwlaszcza roznorodnosc dopingu od okrzykow z pierdolnieciem do melodyjnych piesni, ktore zna kazdy kibic i po meczach na miescie spiewaja nie tylko ultrasi. Np. w Napoli tuz przy mnie w metrze razem z ekipa i zwyklymi kibicami spiewala, machala szalikiem i ogolnie dobrze sie bawila jakas starsza pani... Zaraz pewnie co sztywniejsi wyskocza z haslem, ze pikniki, ze siara, ze tamto i sramto, ale jak dla mnie to trudno o lepszy dowod na to, ze doslownie cale miasto zyje futbolem i kocha swoj klub.
Podobnie Ameryka Pld i mam nadzieje, ze dane mi bedzie zobaczyc tamtejszy klimat na zywo, zanim dotrze tam modern football w najgorszym wydaniu.

Patriota1911
Posty: 25
Rejestracja: 12.11.2010, 15:26

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: Patriota1911 » 05.10.2018, 21:17

Ja nie wybrałem krajów jako autor, teraz to robiąc najbardziej mi się podoba sytuacja Włoch i Niemiec, choć o ogólnie w obu krajach inaczej to wygląda. Przede wszystkim jednak to duże rozwinięte zachodnie kraje które kojarzyły/kojarzą się z mniejszą aktynością subkultury kibicowskiej, i te kraje stoją ku temu na opak. Przeszły, zwłaszcza Włochy okres represji zwycięsko jak się okazuje i działają bardzo prężnie. Ciut bardziej z tych dwóch mi odpowiadają Niemcy, bo mniej słyszy się o śmierciach kibiców itp.

pizgacz_rurkowcow
Posty: 167
Rejestracja: 19.02.2018, 15:44

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: pizgacz_rurkowcow » 22.04.2019, 17:58

Zdecydowania Sympatia :
- Bułgarska (kozackie derby Sofii, klimat jak w derbowych miastach w Polsce - krojenie barw w dniach kiedy nie grają ligi)
- Grecka ( to co u Bułgarów + że fanatycy są zaangażowani w inne dyscypliny niż piłka kopana, zawsze coś się dzieje ( czy [H] ), starcia zwaśnionych grup na innych sekcjach, ustawianie się po meczach rywali - w istocie wyszło, że jak rządowe pazie dali bany na sektory gości na kopanej to c**** im to dało).
"Rzeczywistość z d*** opisywana przez pizgaczy" - Matka Kurka :lol:

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" - Barack Hussein Obama :lol:

Lari
Posty: 293
Rejestracja: 21.02.2011, 15:50

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: Lari » 26.04.2019, 11:41

- Włochy - podoba mi się przywiązanie do barw, pasja do piłki, do klubów, do legend, przeżywanie wyników. Podoba mi się to, że ludzie są przywiązani przede wszystkim do klubu, a dopiero potem do danych grup. Świetne, widowiskowe oprawy. 100% fanatyzm, brak sztucznej napinki i spiętych kumaczy w Pitbullach.

- Grecja - totalny fanatyzm i totalny rozpierdol, Grecy dymienie totalne mają we krwi.
exitus acta probat.

zxcvbnm123
Posty: 17
Rejestracja: 27.10.2016, 00:54

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: zxcvbnm123 » 15.05.2019, 22:05

ultraska - ojczyzna ruchu ultras czyli Wlochy
inne sprawy - Rosja bo maja tam chyba dluga tradycje dawania sobie po mordach, ot tak, dla sportu. Masa ustawek jakichs grupek o ktorych nikt nie slyszal bo tyle ich jest, zlozonych często z mlodych chlopaków (a dziewczyny tez sie zdarzaly), ktorzy dla sportu i rywalizacji spotykaja sie regularnie na ubitej ziemi.

kierowca_pks
Posty: 99
Rejestracja: 29.05.2016, 13:23

Re: Która scena wam się podoba, inspiruje?

Post autor: kierowca_pks » 18.06.2019, 11:46

Scena bałkańska: Serbia,Bośnia i Chorwacja.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości