Międzywojenni kibice na Kujawach Zachodnich

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
kujawski
Posty: 3
Rejestracja: 23.04.2022, 21:27

Międzywojenni kibice na Kujawach Zachodnich

Post autor: kujawski » 23.04.2022, 22:10

Sporo wątków kibicowskich zawiera I tom Historii Kujawskiego Futbolu, który właśnie został wydany. Kwestie kibicowskie nie były wtedy dominujące w lokalnej prasie (a po tylu latach to głównie ona jest źródłem), ale na blisko 250 stronach jest całkiem dużo epizodów, które zainteresują fanów tematyki.

Opisywane rozróby, bo i takie bywały, dotyczą głównie meczów w Inowrocławiu, bo to w końcu stolica Kujaw Zachodnich. Pierwsze ślady chuliganerki pochodzą mniej więcej z połowy lat 20 :) Później bywało już ostrzej i skończyło się nawet zamknięciem stadionu.

Nie chcę śmiecić tutaj linkami do aukcji, nawet nie wiem (czy można tu takie publikować), więc proszę jedynie o kontakt ewentualnych zainteresowanych na prywatną wiadomość, a podam szczegóły.

Oto nota o Historii Kujawskiego Futbolu - tom I (tak, będą dalsze, wstępnie dwa - do końcówki lat 70. i do czasów współczesnych)
Książka opisująca na blisko 250 stronach początki piłki nożnej na Kujawach Zachodnich. Znajdują się w niej informacje o pierwszych klubach piłkarskich z Inowrocławia, Pakości, Kruszwicy, Gniewkowa, Strzelna, Żnina, Janikowa, gminy Złotniki Kujawskie, Mątew, Mogilna, Trzemeszna, Janowca Wlkp. oraz wielu innych.
Są też niezwykle atrakcyjne informacje dla kibiców klubów z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza czy Włocławka - relacje z meczów, skany wycinków, zdjęcia.
Książka zawiera kilkadziesiąt zdjęć oraz kilkadziesiąt tabel, kilkaset grafik i wycinków, mnóstwo ciekawostek, anegdot i cytatów.

[link]



kujawski
Posty: 3
Rejestracja: 23.04.2022, 21:27

Re: Międzywojenni kibice na Kujawach Zachodnich

Post autor: kujawski » 11.09.2022, 14:38

Pojawiła się trwająca do piątku promocyjna akcja sprzedaży Historii Kujawskiego Futbolu.
Choć, jak już pisałem, dominują tam sprawy czysto sportowe, to jednak jest sporo o kibicach, pierwszych wyjazdach oraz np. pierwszych animozjach inowrocławsko-toruńskich i awanturach stadionowych z tym związanych.

[link]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: absnet, Chujicipa, czehulov, hanys, Londyn1234, Mahazel79, Matiborek, oberschlesien321, SzyHa, zgredos i 211 gości