koszulki piłkarskie Patriotycznie na Allegro streetwear and lifestyle shop - odzież casual Hurtownia Fajerwerków koszulki dla kibiców, odzież patriotyczna

Boże, chroń fanatyków?

30.08.2011

Nie ulega wątpliwości, że wiara idzie w parze ze sportem - zarówno kibice, jak i zawodnicy często afiszują się ze swoją religią, a i Kościół robi co może, by poprzez wysiłek fizyczny przekazywać swoje wartości i ideały. Teraz kler przygotowuje "ofertę specjalną" na Euro 2012.

Rzeczpospolita na swoich stronach internetowych poruszyła tematykę związków kibiców z Kościołem. Przypomniane zostały między innymi wielkie gesty, gdy umierał papież Jan Paweł II, czy też cykliczne pielgrzymki fanatyków na Jasną Górę. Jak dotąd wspólne akcje ludzi Kościoła oraz tych związanych z ruchem kibicowskim wynikały ze spontanicznej potrzeby modlitwy tych drugich, oraz całkiem naturalnego powrotu do wartości katolickich związanego ze skupianiem się wokół ideałów konserwatywnych. Kibicowskie flagi często zawierają hasło Bóg, Honor, Ojczyzna, a fanatycy słyną z tego, że za słowami zazwyczaj idą czyny. Czy tak będzie jednak i tym razem?

Kościół przygotowuje się bowiem do... Euro 2012. Powstaje cykl specjalnych katechez, mają być także organizowane specjalne msze i nabożeństwa. - Chciałbym, aby Euro 2012 było autentycznym wielkim świętem ludzi, którzy kochają sport, czerpią z niego radość – zaznacza krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń. I dodaje, że program katechez jest przygotowany nie tylko z myślą o mistrzostwach, ale długofalowo. Tak jak wychowanie do kulturalnego kibicowania.

Episkopat zadba także o informację dla turystów, którzy podczas Mistrzostw masowo odwiedzą nasz kraj. Również dla nich organizowane będą specjalne msze, Kościół ma także w planach szereg wydawnictw na tematy sportowe i kibicowskie. Pozostaje pytanie, jak odniosą się do tego zwyczajni kibice, którzy Euro traktują dość sceptycznie, traktując je jako imprezę zbyt skomercjalizowaną, by zająć się na serio dopingiem lub oprawami.

– Nie wiem, czy misja ewangelizacyjna na stadionie to dobry pomysł – zastanawia się Radomir Szaraniec ze stowarzyszenia kibiców Tylko Cracovia w rozmowie z Rzeczpospolitą. – Wiara i modlitwa wymaga skupienia i refleksji, a na stadionach przed i po meczach panują inne emocje. Nie to miejsce i nie ten sposób – uważa. Ale przypomina, że przy wielu polskich klubach działają kapelani sportowi, a z ich posługi korzysta też część kibiców. – Na pewno nikt księdza ze stadionu nie wyrzuci – dodaje.komentarze (14)

 
 
 
 
 

~POLAK - 4 lata temu, 2011-09-01 napisał:

Na derbach też dostają od Widzewa po krzywych nosach... Przecież ŁKS to jest klub otwarty przez dwóch żydów, dlatego Łodzianie ich nie lubią... To tak jak w Twoim mieście by chcieli rządzić żydy, Polska dla Polaków... ( TAKA SAMA SYTUACJA W KRAKOWIE)...

~19RTS10 - 4 lata temu, 2011-09-01 napisał:

Oczywiście, że Widzew to polski klub. Z Żydami RTS ma do czynienia tylko w czasie derbów.

~DO 19RTS10 - 4 lata temu, 2011-09-01 napisał:

To dlatego łKS na oprawach wywiesza flagi Izraela?? To jebane żydy !!! Teraz się nie dziwię że w Łodzi wszyscy za Widzewem, bo to po prostu Polski klub. :)

~Antykler - 4 lata temu, 2011-09-01 napisał:

ciekawe czy ultrakatoliccy fani Lechii czy Śląska modlą się za swoich ziomów z wisły, kiedy ci biegają z kosami po osiedlach?

~Goofy - 4 lata temu, 2011-09-01 napisał:

Bog jest za (L)EGIA...

~19RTS10 - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

@SOSNOWIEC: Jezus - Żyd, Maria - Żydówka. Wg wierzeń katolickich Jezus i Jehowa to różne osoby tego samego jedynego boga. Żydowska Tora to 5 pierwszych ksiąg chrześcijańskiego pisma św., itd... Wystarczy ? Zastanów się w co wierzysz :)

~SOSNOWIEC - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

Wiara katolicka to jest wiara Żydowska ??? Odpiszcie.

~19RTS10 - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

@sks: Mamy bogów słowiańskich. To jest prawdziwa polska wiara, a nie żydowski wymysł "przywieziony w teczce" i narzucony siłą.

~sks - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

Do Polak... to ciekawe co piszesz. Rodzimych Bogów? Tzn.?

~darol_ostrowiec - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

Kler wszędzie szuka ofiar, nie dajcie się watykańskim urzędnikom, którzy wieki temu zniewolili nasz wolny słowiański naród i do tej pory nie dają mu spokoju!!!

~Polak - 4 lata temu, 2011-08-31 napisał:

Niech sie kler wypcha ze swoja oferta. Prawdziwy Polak nie bedzie sie modlil do puszczalskiej zydowki i zydowskiego skurwysyna i przed nimi klekal! Mamy rodzimych bogow !

~do SOSNOWIEC - 4 lata temu, 2011-08-30 napisał:

ogarnij się z Tuskiem wojne mozemy wygrać ale Boga lepiej mieć za sojusznika bo z nim nikt nie wygra

~SOSNOWIEC - 4 lata temu, 2011-08-30 napisał:

Żaden Bóg nas bronić nie musi, sami potrafimy do kurwy !!! Pozdro Legia. ;)

~kosa - 4 lata temu, 2011-08-30 napisał:

radoimr szaraniec.. jak tam tatko? dalej kablujesz na rywali zza błoń kraweżniku?

Zobacz również