Stare Zgody ...

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
jebaka_
Posty: 95
Rejestracja: 01.03.2007, 15:32

Re: Stare Zgody ...

Post autor: jebaka_ » 03.02.2012, 21:33

0,75 l. pisze:Dosyc dawno temu jeszcze gdy Stal Mielec grala kilka pieter wyzej dosyc czesto odwiedzalem Mielec i kiedy sie wchodzilo na trybuny od strony kibicow gosci na asfalcie biala farba namalowany byly herby klubow.Wydaje mi sie,ze to byly owczesne zgody Stali.Co jakis czas bylo to modyfikowane,jadne zamazywane inne domalowywane:)
I z tego co pamietam to byly herby Gornika Zabrze,Wisloki,Zaglebia Lubin,Zawiszy i jeszcze jakies inne ale teraz juz nie pamietam i nawet nie jestem na bank pewien czy te wymienione byly.Bo to jednak dawno bylo.
Laczylo cos Stal z tymi klubami?
Z Zawiszą była zgoda na pewno. A może coś na zasadzie układu, nie pamiętam już;-) pzdr



C-45
Posty: 186
Rejestracja: 18.04.2011, 19:05

Re: Stare Zgody ...

Post autor: C-45 » 03.02.2012, 23:10

Co łączyło kiedyś Lechię Dzierżoniów i Ostrovię?
zamiast gadać o zasadach lepiej ich przestrzegać

rozdajacy
Posty: 166
Rejestracja: 18.11.2011, 15:50

Re: Stare Zgody ...

Post autor: rozdajacy » 04.02.2012, 10:13

C-45 pisze:Co łączyło kiedyś Lechię Dzierżoniów i Ostrovię?
nic większego

ChG-Chrobry
Posty: 20
Rejestracja: 08.04.2011, 15:49

Re: Stare Zgody ...

Post autor: ChG-Chrobry » 04.02.2012, 10:21

cycek pisze:
fans74 pisze:Jaki klub oprócz Jagiellonii nie ma żadnej zgody?

Z tego co kiedyś ktoś tu napisał to Jaga już nie jest samotna i odnowiła zgodę z Siarką
Potwierdzam,miało to miejsce niedawno na turnieju kibicow w Tarnobrzegu na ktorym min. i Jaga była.

wielki CWKS
Posty: 145
Rejestracja: 16.12.2008, 12:50

Re: Stare Zgody ...

Post autor: wielki CWKS » 04.02.2012, 18:03

szef pisze:Podrzuci ktoś ze starszych roczników coś na temat zgody Legii z Motorem Lublin?
W połowie lat 80. kibice Legii mieli krótkotrwałe zgody z Radomiakiem i Motorem. Te pakty, jak mówią starsi kibice, polegały głównie na wspomaganiu fanów z Radomia i Lublina na ich meczach z Gwardią Warszawa, i nie wytrzymały próby czasu.

A.M.D.G.
Posty: 214
Rejestracja: 30.07.2011, 23:02

Re: Stare Zgody ...

Post autor: A.M.D.G. » 04.02.2012, 22:17

wielki CWKS pisze:
szef pisze:Podrzuci ktoś ze starszych roczników coś na temat zgody Legii z Motorem Lublin?
W połowie lat 80. kibice Legii mieli krótkotrwałe zgody z Radomiakiem i Motorem. Te pakty, jak mówią starsi kibice, polegały głównie na wspomaganiu fanów z Radomia i Lublina na ich meczach z Gwardią Warszawa, i nie wytrzymały próby czasu.
A tak dokładniej: zgoda zawiązana w sezonie 1979/80 na meczu Gwardia Warszawa-Motor decydującym o awansie Motoru do 1 ligi, na którym było ok. 10 tys. ludzi z Lublina.
Zgoda się kończy w 1984 roku i odrazu jest konkretna kosa.
ROBOTNICZE TOWARZYSTWO SPORTOWE

Bolo40
Posty: 17
Rejestracja: 13.02.2010, 14:34

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Bolo40 » 05.02.2012, 01:46

OldboySilesia pisze:heh kolego u nas niemiecki piosenki? chyba całe wieki temu... ekipa GKS Tychy jest totalnie antyniemiecka i typowo propolska, żadnych przejawów prośląskości u nas nie znajdziesz nawet.
Bo ty chłopaku już z Tychów nie jesteś,zaśiedliłeś to miasto,i tyle,a ja wiem że tam ślązoki som,a som,ale wpadliście tam z rodzinom uzupełnić nasze braki i kajś robicie w tej strefie...i ledwie żeś wyrósł i gańba robisz..na wsi z kąd żeściesom,godajom wom hanysy teroz,a do nos żeś jest GOROL...tako prowda,na osiedlu A,coś o tym wiedzom

Bolo40
Posty: 17
Rejestracja: 13.02.2010, 14:34

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Bolo40 » 05.02.2012, 02:35

Narcyz1990 pisze:Czy ktoś mógłby napisać o przedwojennej sympatii: Cracovia & Pogoń Lwów & Polonia WWA?
Pogon Lwów-ma jedna jedyną zgode z Polonią Bytom-czyli sama z sobą,i to jest wszystko....co po Pogoni w Polsce pozostało-choć to teŻ w Bytomiu bywaja spory...ale dajemy rade

Bolo40
Posty: 17
Rejestracja: 13.02.2010, 14:34

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Bolo40 » 05.02.2012, 02:54

szyda pisze:Lech miał zgodę ze Stomilem ale to było na przełomie lat 80/90 i skończyła się tym że Polonii Bytom się nie bardzo Stomil podobał i wyperswadowali im jeżdżenie na Lecha,Polonia miała wtedy zgodę z Lechem

Przy okazji wytłumaczę coś w związku z wcześniejszą dyskusja
kiedyś mniejsze kluby poprostu kibicowały tym większym i tak narodziła się zgoda Lecha z Kszo czy Widzewa z Karpatami itp
np.gdy Widzew grał swoje mecze w rejonach Podkarpacia ,czyli Mielec,Stalowa czy Dębica to zawsze był wspomagany przez kluby mniejsze z tego regionu.
Dzisiaj to pewnie nazwane by było fan clubowaniem ale takie czasy.
Sorki że za przykład podałem te kluby ale było tak ogólnie z każdą mniejszą ekipą,która miała w późniejszym czasie zgodę z "pierwszoligowcami"
Gwoli ścisłości,chłopaku...taki Stomil wisiał na tym meczu wszystkim..a było to na meczu Lech-Barcelona,to trzeba mieć najebane we łbach żeby na taki mecz przyjechać,nie mająć zgody,wystrzyc sobie te puste pały w 20 osób i paradować po Bułgarskiej...ech mineło tyle lat...

gregory88
Posty: 72
Rejestracja: 27.01.2012, 00:13

Re: Stare Zgody ...

Post autor: gregory88 » 06.02.2012, 00:58

C-45 pisze:Co łączyło kiedyś Lechię Dzierżoniów i Ostrovię?
pare lat temu Ostrovia byla w Dzierzoniowie jako obserwatorzy na ustawce , lechia byla u nich na meczu i turnieju .

kibic0
Posty: 350
Rejestracja: 07.03.2007, 10:01
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Stare Zgody ...

Post autor: kibic0 » 07.02.2012, 09:48

gregory88 pisze:
C-45 pisze:Co łączyło kiedyś Lechię Dzierżoniów i Ostrovię?
pare lat temu Ostrovia byla w Dzierzoniowie jako obserwatorzy na ustawce , lechia byla u nich na meczu i turnieju .
To chyba było mniej więcej w okresie gdy Lech miał dobre kontakty z Ruchem. Gdy się zakończyły to poniekąd można powiedzieć że z kontaktów Lechia Dz. - Ostrovia nic poważniejszego wyniknąć nie mogło.
Biało-niebieskie w herbie się mieni.....

gregory88
Posty: 72
Rejestracja: 27.01.2012, 00:13

Re: Stare Zgody ...

Post autor: gregory88 » 07.02.2012, 12:37

    kibic0 pisze:
    gregory88 pisze:
    C-45 pisze:Co łączyło kiedyś Lechię Dzierżoniów i Ostrovię?
    pare lat temu Ostrovia byla w Dzierzoniowie jako obserwatorzy na ustawce , lechia byla u nich na meczu i turnieju .
    To chyba było mniej więcej w okresie gdy Lech miał dobre kontakty z Ruchem. Gdy się zakończyły to poniekąd można powiedzieć że z kontaktów Lechia Dz. - Ostrovia nic poważniejszego wyniknąć nie mogło.
    Lechia sie tlumaczy ze kontakty zanikly z powodu odleglosci glownie

    KazoR_1987
    Posty: 688
    Rejestracja: 22.06.2007, 18:49
    Lokalizacja: DzieRzoniow

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: KazoR_1987 » 08.02.2012, 17:32

    Kto z Lechii sie tak [link] i komu ? Moze byc odpowiedz na priv

    p.s Kontakty padly '' smiercia naturalna '' a nie przez kose na linii Ruch - Lech

    Mozna by bylo ''gdybac'' co by bylo teraz ale po co ?
    '' Nie liczy sie odleglosc liczy sie fanatyzm '' fc DzieRzoniow

    PatrykPDT
    Posty: 28
    Rejestracja: 25.06.2011, 13:02

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: PatrykPDT » 09.02.2012, 11:39

    Bolo40 pisze:
    OldboySilesia pisze:heh kolego u nas niemiecki piosenki? chyba całe wieki temu... ekipa GKS Tychy jest totalnie antyniemiecka i typowo propolska, żadnych przejawów prośląskości u nas nie znajdziesz nawet.
    Bo ty chłopaku już z Tychów nie jesteś,zaśiedliłeś to miasto,i tyle,a ja wiem że tam ślązoki som,a som,ale wpadliście tam z rodzinom uzupełnić nasze braki i kajś robicie w tej strefie...i ledwie żeś wyrósł i gańba robisz..na wsi z kąd żeściesom,godajom wom hanysy teroz,a do nos żeś jest GOROL...tako prowda,na osiedlu A,coś o tym wiedzom

    A można by tak po polsku ?

    Pinkus
    Posty: 100
    Rejestracja: 17.02.2010, 10:31

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Pinkus » 19.02.2012, 18:49

    Można coś więcej się dowiedzieć co łączyło w latach 90 Zagłębie Lubin z Orłem Przeworsk?

    str
    Posty: 38
    Rejestracja: 01.08.2007, 22:49
    Lokalizacja: Lubin

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: str » 20.02.2012, 14:21

    Pinkus pisze:Można coś więcej się dowiedzieć co łączyło w latach 90 Zagłębie Lubin z Orłem Przeworsk?
    Kilkanaście lat temu parę osób jeździło na Zagłębie goszcząc dłużej w Lubinie dlatego czasami na meczach było skandowane "Orzeł Przeworsk" ale nigdy nie przybiliśmy oficjalnej zgody.
    MKS ZAGŁĘBIE LUBIN

    Black
    Posty: 40
    Rejestracja: 08.07.2010, 08:15

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Black » 20.02.2012, 14:47

    PatrykPDT pisze:
    Bolo40 pisze:
    OldboySilesia pisze:heh kolego u nas niemiecki piosenki? chyba całe wieki temu... ekipa GKS Tychy jest totalnie antyniemiecka i typowo propolska, żadnych przejawów prośląskości u nas nie znajdziesz nawet.
    Bo ty chłopaku już z Tychów nie jesteś,zaśiedliłeś to miasto,i tyle,a ja wiem że tam ślązoki som,a som,ale wpadliście tam z rodzinom uzupełnić nasze braki i kajś robicie w tej strefie...i ledwie żeś wyrósł i gańba robisz..na wsi z kąd żeściesom,godajom wom hanysy teroz,a do nos żeś jest GOROL...tako prowda,na osiedlu A,coś o tym wiedzom

    A można by tak po polsku ?
    Bolo40 twierdzi że Oldboysilesia jest wieśniakiem i na Śląsk z rodzinom przyjechał bo na Śląsku robota była, i jak dobrze rozumiem to jest to powód do wstydu że nie jest Niemcem (Hanysem - tak się to łagodniej nazywa). Jak dla mnie zabawni są Ci wielcy ślązacy, najwięcej wiedzą kto jest ,,Gorolem", a kto ,,Hanysem", a założę się że może 1/10 tego co się buja w koszulkach oberschlesien po różnych miastach aglomeracji potrafi złożyć 3 sensowne zdania w ich rdzennym języku.

    Zupełnie Zielony.
    Posty: 1401
    Rejestracja: 19.12.2008, 10:06

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Zupełnie Zielony. » 20.02.2012, 15:39

    str pisze:
    Pinkus pisze:Można coś więcej się dowiedzieć co łączyło w latach 90 Zagłębie Lubin z Orłem Przeworsk?
    Kilkanaście lat temu parę osób jeździło na Zagłębie goszcząc dłużej w Lubinie dlatego czasami na meczach było skandowane "Orzeł Przeworsk" ale nigdy nie przybiliśmy oficjalnej zgody.
    W 1993 r wspomogło Wisłokę (na PP) w Kańczudze trzy osoby które podały się za fc Przeworsk (Zagłębie Lubin). Jak mi tłumaczyli dwaj z nich (bracia), przeprowadzili się do tej miejscowości stąd kontakty z Orłem. Z Zagłębiem mieliśmy coś w rodzaju obecnego "układu".
    Za stary już jestem na internetowych bajarzy tworzących alternatywną rzeczywistość!
    Spadam z tego forum!
    Adminów proszę o usunięcie tego konta!

    hdg
    Posty: 735
    Rejestracja: 07.06.2007, 17:41

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: hdg » 20.02.2012, 21:21

    Black pisze:Niemcem (Hanysem - tak się to łagodniej nazywa)
    "Nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu.."

    MV2
    Posty: 15
    Rejestracja: 22.01.2011, 22:30

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: MV2 » 20.02.2012, 21:50

    Panowie...to jest temat stare zgody a nie o tym, że jeden uważa słowo Hanys = Niemiec (co jest bzdurą) kwestia Ślązaków jest za skomplikowana żeby roztrząsać ja w tym temacie (tym samym rozwalając go)

    OldboySilesia
    Posty: 93
    Rejestracja: 19.04.2010, 13:43

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: OldboySilesia » 21.02.2012, 20:53

    Bolo40 pisze:
    OldboySilesia pisze:heh kolego u nas niemiecki piosenki? chyba całe wieki temu... ekipa GKS Tychy jest totalnie antyniemiecka i typowo propolska, żadnych przejawów prośląskości u nas nie znajdziesz nawet.
    Bo ty chłopaku już z Tychów nie jesteś,zaśiedliłeś to miasto,i tyle,a ja wiem że tam ślązoki som,a som,ale wpadliście tam z rodzinom uzupełnić nasze braki i kajś robicie w tej strefie...i ledwie żeś wyrósł i gańba robisz..na wsi z kąd żeściesom,godajom wom hanysy teroz,a do nos żeś jest GOROL...tako prowda,na osiedlu A,coś o tym wiedzom
    Posłuchaj Bolec a może Bolek. Na Śląsku moja rodzina mieszka od pokoleń. Z dziada pradziada moja rodzina tu mieszkała. Ale to że potrafię mówić czysto po polsku na polskim forum kibiców chyba ośmiesza raczej Ciebie, bo kaleczysz ten śląski że jakby mój dziadek to czytał to by chyba Ci ten pusty łebek potrzaskał. Żeby Cię jeszcze dodatkowo zmartwić to w strefie też nie pracuję. A te 40 przy Twoim nicku to chyba poziom IQ bo z taką napinką to możesz co najwyżej iść na forum nastolatek.

    8xl
    Posty: 18
    Rejestracja: 26.08.2011, 17:33

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: 8xl » 21.02.2012, 22:11

    1.9.1.0 pisze: ...
    To nie wszystkie zgody kibiców Widzewa, lecz o pozostałych nic już konkretnego powiedzieć nie można poza stwierdzeniem że „były”. Nie miały one żadnego znaczenia w kibicowskiej historii Widzewa dlatego też jedynie wymienimy je z kronikarskiego obowiązku. Większość z nich dotyczy przełomu lat 70/80 i wiadomo, że fanatycy Widzewa posiadali zgodę z takimi klubami jak GKS Tychy, Arka Gdynia, Zawisza Bydgoszcz, Górnik Zabrze, Raków Częstochowa czy Śląsk Wrocław. Wszystkie te zgody (układy) były zawarte w związku z tym iż w tamtych latach kibice Widzewa byli utożsamiani jako „satelita” fanatyków ŁKS i z reguły kluby z którymi ci ostatni posiadali zgody robili także zgody z Widzewem. Oczywiście w tamtych czasach nikt specjalnie z fanami Widzewa się nie liczył dlatego też wspomniane układy padały najczęściej w momencie gdy zrywał z nimi ŁKS (choć nie zawsze tak było). ...
    Mógłby ktoś opisać tą znajomość. Ja słyszałem, że na linii Widzew - Zawisza był krótki układ. I pytanie jak długo trwa zgoda Zawiszy z ŁKS (czy była już wtedy)?

    Tryn'45
    Posty: 5
    Rejestracja: 09.02.2011, 20:34

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Tryn'45 » 23.02.2012, 21:49

    Uzi1231 pisze:Witam jakie były powody zerwania zgody miedzy Piastem a Polonia Bytom ???? I jaki powod był zerwania miedzy Piastem a Ruchem Chorzow jak teraz maja sie stosunki medzy tymi klubami??
    Polonia Bytom - złe stosunki między kibicami Piasta(w miarę dobre stosunki z Lechią) i Arki.
    Co do Ruchu, powodów zerwania zgody nie znam, wydaje mi się że umarła ona śmiercią naturalna gdy sekcja piłkarska Piasta przestała istnieć. A stosunki na dziś neutralne (jak na GŚ).

    bungabunga
    Posty: 22
    Rejestracja: 26.08.2011, 11:10
    Lokalizacja: Koszalin

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: bungabunga » 25.02.2012, 09:59

    P.R.O.S.T.O pisze:Kolego,zgoda Zawiszy z Łódzkim Klubem Sportowym jest prawdopodobnie najdłuższą zgodą w Polsce więc o czym Ty piszesz...
    a nie przypadkiem Polonia Warszawa- Cracovia?

    jak się mylę proszę o poprawę ;)

    bolesław
    Posty: 51
    Rejestracja: 15.01.2012, 13:54

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: bolesław » 25.02.2012, 13:17

    ktoś może przybliżyc zgodę Star Starachowice-Granat Skarżysko czy chodzi tylko o sympatię obu tych ekip do Widzewa....

    8xl
    Posty: 18
    Rejestracja: 26.08.2011, 17:33

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: 8xl » 25.02.2012, 13:21

    P.R.O.S.T.O pisze:Kolego,zgoda Zawiszy z Łódzkim Klubem Sportowym jest prawdopodobnie najdłuższą zgodą w Polsce więc o czym Ty piszesz...
    Pytałem się o to w innym temacie, jednak odpowiedzi nie uzyskałem. Więc, jak długo trwa zgoda Zawiszy z ŁKS-em?

    internet
    Posty: 481
    Rejestracja: 02.01.2012, 10:30

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: internet » 25.02.2012, 17:05

    bungabunga pisze:
    P.R.O.S.T.O pisze:Kolego,zgoda Zawiszy z Łódzkim Klubem Sportowym jest prawdopodobnie najdłuższą zgodą w Polsce więc o czym Ty piszesz...
    a nie przypadkiem Polonia Warszawa- Cracovia?

    jak się mylę proszę o poprawę ;)
    jezeli traktowac "kolezenstwo" miedzy pilkarzami obu druzyn to tak. Ale to nie byla prawdziwa zgoda miedzy kibicami, w naszym rozumieniu. Poczatek zgody ŁKS z Zawisza to bardzo wczesne lata 70te.

    Adik
    Posty: 312
    Rejestracja: 30.10.2009, 15:59
    Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Adik » 25.02.2012, 17:55

    Cracovia - Polonia Warszawa Zgoda od: 1968 (pierwsze wzmianki o przyjaźni pochodzą już z czasów przedwojennych)
    Obrazek
    KAWAŁ C.H.U.J.A

    CMV'91
    Posty: 60
    Rejestracja: 20.12.2011, 08:07
    Lokalizacja: W-Z (L)

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: CMV'91 » 27.02.2012, 23:58

    Adik pisze:Cracovia - Polonia Warszawa Zgoda od: 1968 (pierwsze wzmianki o przyjaźni pochodzą już z czasów przedwojennych)
    Ogólnie ciężko jest powiedzieć która z tych 3 zgód jest najstarsza. A co do postu powyżej, to mam pytanie jakim sposobem zgoda KSP-KSC może trwać od 1968 skoro ruch kibicowski w Polsce narodził się tak naprawdę na początku lat 70.? I to początkowo nie na wyżej wymienionych klubach.
    Mówisz Warszawa Myślisz Legia

    jestesmywaszastolica
    Posty: 1398
    Rejestracja: 18.10.2010, 22:11

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: jestesmywaszastolica » 28.02.2012, 02:42

    zastanawiam się czy ktoś ma na ten temat więcej info, bo z wszystkimi osobami z którymi do tej pory rozmawiałem, korenspondowałem, czy tam czytałem to co napisali, to taką cezurą czasową jest jednak rok 70 (żeby zaraz ktoś nie pisał, a w 1968 to coś tam coś tam, napiszę może przełom lat 60/70)
    To znaczy przed tym rokiem, coś, gdzieś tam jeździł, ale nie były to żadne zorganizowane wyjazdy, bez barw, śpiewów itd.

    Ciekawi mnie też jakie był pierwsze polskie ekipy. Sam słyszałem o ŁKS, Polonii Bytom, Legii, Wiśle, więc tym bardziej interesuje mnie to info o Zawiszy.

    Foxx
    Posty: 1154
    Rejestracja: 26.02.2007, 16:11
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Foxx » 28.02.2012, 09:04

    Na Żyleta.info jest kompletowana historia ruchu kibicowskiego Legii w oparciu o info z ówczesnej prasy. Wychodzi na to, że podział na kibiców piłkarskich i fanatyków w tej czy innej formie w starszych klubach występował od początku ich istnienia ---> http://zyleta.info/?p=1544

    Na zachętę: (pisownia oryginalna)

    „Trybuny szaleją: zwolennicy wojskowych początkowo cisi zaczynają znać o sobie coraz głośniej, zwłaszcza że sympatycy Polonii wyraźnie milkną” (mecz derbowy z Polonią z 1930 roku, relacja z PS), „Wojskowym nie pomogły ani niezliczone ilości foulów, ani ciągłe krytyki sędziego, ani nieoponowane okrzyki jej zwolenników lecących z „zielonej galerji”, ale z trybun, a nawet lóż.” (mecz derbowy z Warszawianką z 1927)

    „Atmosfera, w jakiej od lat walczy w Krakowie Wisła z Cracovią we Lwowie Czarni z Pogonią a Legja z Polonją w Warszawie nie jest zdrowa. Jad niechęci zawiści, posądzeń wszystkiego i wszystkich o skończenie łajdackie zamiary promieniuje z trybun na boisko. Zwolennicy obu klubów przychodzą nabici poprostu zgryźliwością, które; dają upust w ordynarnym okrzyku „wyrzucić!” albo w naśmiewaniu się z gracza, który wyniesiony z boiska ośmieli się zawcześnie nań powrócić. Myślą, że ma przynajmniej nogę złamaną, a tu „biedak” wybiega po jakimś czasie zdrów i cały „on nie jest w porządku!”. W takiej atmosferze łamią się częstokroć kości, to też niemałą zasługą sędziego p. Nawrockiego było, że nie czuły na ryki, szumy i gwizdy uważał pilnie na foule i hamował w porę złośliwości” – relacjonował „Stadjon” derby z Polonią z 8 września 1929 roku.

    Gdy kluby powstawały, oczywiście wspierali je ludzie ze środowisk, z których wywodzili się ich przedstawiciele nie interesujący się tylko piłką, ale wspieraniem konkretnej drużyny ---> http://zyleta.info/?p=1330

    Cykl na razie utknął tuż po wojnie, ale będą kolejne części. Ciekawostka:

    [link]
    A co tam w komentarzach na Onecie?

    ZgreddyBoy
    Posty: 42
    Rejestracja: 29.01.2009, 21:43

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: ZgreddyBoy » 28.02.2012, 09:09

    Zorganizowane wyjazdy były i przed wojną. Wystarczy poczytać. W latach 45-89 często były organizowane wyjazdy na mecz jako "wycieczka zakładowa" z zakładów pracy, które opiekowały się klubem. Trudno to nazwać jednak wyjazdami z dzisiejszego punktu widzenia. Oczywiście zdarzały się też organizowane pociągi na ważne mecze i "wyjazdy" w kilka tysięcy osób. Ale to inne czasy zupełnie były.
    Rzeczywiście - moje źródła podają jako pewną zmianę mentalności - przełom lat 60/70. Głównie za sprawą sukcesów polskich klubów w europejskich pucharach. Po epoce meczów z klubami typu: CSKA Sofia i Vohrwarts Berlin (NRD) - nagle do Polski zaczęły przyjeżdżać takie ekipy jak Manchester United. Dla młodszych informacja - wyjechanie wtedy z Polski było praktycznie niemożliwe.
    Przełomowy w pewnym sensie był mecz Legia-Feyenord (sezon 69/70). Wtedy po raz pierwszy Polska zetknęła się z takimi zjawiskami jak szaliki klubowe, rozkrzyczana ekipa fanów z długimi włosami itp. itd.
    W szarej polskiej rzeczywistości to był szok. Wtedy powstały pierwsze "ekipy". Na pewno szybko ruch kibicowski powstał na Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, ŁKS-ie, Polonii Bytom. Co do Zawiszy - to nie mam źródeł. Trudno mówić o zgodach i kosach - to się dopiero rodziło. Często nawet w miastach derbowych nie było takich napięć jak byśmy się mogli spodziewać z dzisiejszej perspektywy. Jedną z pierwszych i bardziej egzotycznych (z dzisiejszego punktu widzenia) zgód była ta pomiędzy Polonią Bytom, a Wisłą Kraków. Na pewno na te czasy datuje się "oficjalna zgoda" pomiędzy Polonią Warszawa, a Cracovią. Wcześniej było dużo sympatii, ale nie było pojęcia "zgody" w słowniku.
    W tych pierwszych latach ekipą, która rozdawała karty był ŁKS. Wokół ŁKS-u budowała się pierwsza wielka "koalicja". Drugi obóz - to obóz Legijny.
    W latach 70-tych zaczęły powstawać też oficjalne "Kluby kibica". W ten sposób władza ludowa próbowała kontrolować nowe rodzące się zjawisko. Czytając jakieś wspomnienia SB-ka zaskoczyło mnie wyznanie, że we wczesnych latach 80tych sporo napisów BKS na ulicach Gdańska malowali funkcjonariusze. A po co? A żeby inni nie pisali Solidarność. I żeby uwagę robotników skierować na sport i kibicowanie.

    W Jedności Siła
    Posty: 7
    Rejestracja: 05.01.2012, 20:56

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: W Jedności Siła » 28.02.2012, 16:59

    Jest to chyba jeden z niewielu tematów na tym forum na którym toczy się wymiana zdań na normalnym poziomie,fajnie się to czyta.

    Sorry za offtop

    Pismejker
    Posty: 99
    Rejestracja: 26.07.2011, 10:18

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Pismejker » 29.02.2012, 10:17

    A ile trwa zgoda Śląska z Lechią ?

    -CASUAL-
    Posty: 52
    Rejestracja: 19.12.2011, 15:05

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: -CASUAL- » 29.02.2012, 10:46

    Pismejker pisze:A ile trwa zgoda Śląska z Lechią ?
    Od 1977 - w tym roku mały jubileusz.
    [link]

    Slavia_ZSC
    Posty: 278
    Rejestracja: 08.03.2011, 07:59

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Slavia_ZSC » 02.03.2012, 18:00

    Z cyklu Górnik Zabrze & Arka Gdynia (1994)
    http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... TlfFH5TuAY

    6:24 Dąbrowa Górnicza?
    Boli mnie, gdy wyrzucam dodatki z gAZETY, widząc oczami myśli padające lasy. „Dom” wyrzucam – dąb pada. „Turystykę” – lipa. „Komunikaty” – świerki jak zimowe kwiaty. „Auto-moto” – jak maszty upadają sosny. „Supermarket” – to modrzew, klon – „Nieruchomości”. „Mój Komputer” – i buk się korzeniem nakrywa. A z każdym precz dodatkiem ich żywicą krwawię.

    "NOCNA ZMIANA", "OSZOŁOM"

    Varum
    Posty: 1
    Rejestracja: 14.01.2012, 21:43

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Varum » 01.04.2012, 13:37

    Było coś na linii Motor Lublin - Polonia Bytom?

    Z1946L
    Posty: 29
    Rejestracja: 08.05.2010, 22:32

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: Z1946L » 01.04.2012, 15:43

    Moglby ktos opisac jakim powodem bylo zerwanie zgody na linii Zaglebie Lubin-Gornik Zabrze ? moze byc pw.

    NG_M
    Posty: 45
    Rejestracja: 31.05.2010, 23:26

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: NG_M » 03.04.2012, 23:12

    Varum pisze:Było coś na linii Motor Lublin - Polonia Bytom?
    krzysiekm pisze:Zgoda Motoru z Polonią Bytom powstala, jeżeli mnie pamiec nie myli w 86r. po awansie Polonii do 1 ligi. Po tym sezonie Motorek spadl z ligi i z powodu braku jakichkolwiek kontaktów zgoda upadła smiercią naturalną. Zrobienie zgody z Polonią Bytom z tego, co pamietam nie miało żadnego wpływu na nasze stosunki z Sosnowcem G- Motor

    Kibic Zagłębia
    Pamiętam mecz w latach 80-tych, kiedy to ku mojemu zdziwieniu Polonia Bytom przyjechala do nas na hokej, obwieszona flagami Motoru. Za młody wówczas byłem, żeby wnikać te sprawy, ale pomyślałem sobie wtedy, że zgody z Motorem to już chyba nie ma

    Przy zawieraniu zgody Motoru z Polonią uczestniczą kibice Chełmianki - info strona kibiców Chełmianki

    Rycho z Polonii:
    Wiem, że zgoda z Motorem była, że musiała byc niezła, bo starsi ją dobrze kojarzyli, ale pewnie tak jak większośc w tamtych latach opierała sie na "alkoholizacji", nie przypominam sobie, żeby została zerwana, nasze drogi się rozeszły bez jakiś zgrzytów. Ostatnią wycieczke na Motor uczestnicy wspominają bardzo dobrze- sezon 1986/87
    "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowane" - Jan Zamoyski

    paradoks
    Posty: 103
    Rejestracja: 13.06.2010, 09:39

    Re: Stare Zgody ...

    Post autor: paradoks » 06.04.2012, 10:12

    Mam pytanie do kogoś z Polonii Bydgoszcz lub Odry Opole czy kiedyś istniała zgoda między kibicami? Pytam bo natknąłem się na takie zdjęcie kibiców Polonii z jakiegoś wyjazdu gdzie jeden ziomek jest w szalu chyba Odry.
    Obrazek

    z góry dzięki za odp.

    ODPOWIEDZ

    Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: fajnie_jest, flo0666, WISHMASTER i 274 gości