Kibicowskie przydomki

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
JebacRozjebundy
Posty: 233
Rejestracja: 15.01.2010, 20:15

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: JebacRozjebundy » 14.04.2010, 20:50

Co do ,,Zydow'' to z reszta w kawalku nagranym przez Fanatyka Pasow jest tekst : ,,Mowia na Nas ,,Zydzi'' nikt tego sie nie wstydzi, bo naszego klubu , jest piekna hisotria...''
tutaj link do kawalka :
http://www.youtube.com/watch?v=w_db4nuMg0E

Pozdro !
Wizard. pisze:Otrzymałeś ostrzeżenie od moderatora lub administratora tego forum. Powód przyznania ostrzeżenia:
Ostrzeżenie zostało przyznane w związku z napisanym przez Ciebie postem: http://www.kibice.net/forum/viewtopic.p ... 67#p509967

awex napisał:
Derby Rzeszowa i Krakowa (po francusku)

http://www.youtube.com/watch?v=RW9CR5onNV8


To tylko fragment ? czy jest moze caly reportaz.



szybki_bill
Posty: 113
Rejestracja: 24.12.2008, 20:34

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: szybki_bill » 14.04.2010, 21:01

BezimiennyCzłek pisze:Prokom Gdynia - Popcorny ... trochę obraźliwe , ale chyba wszystkie ekipy koszykarskie tak właśnie nazywają ich " kibiców "
A dokładnie chyba od tego , że na ich meczu wiele ludzi zajada się popcornem jak na [link] NBA :)
Kibice Prokomu z "młyna" chyba nie zajadają tego smakołyku, a cała reszta hali to sympatycy koszykówki, którzy nie idą tam kibicować, więc nazwa trochę nie halo (mają być KIBICOWSKIE przydomki). Poza tym jak ktoś wyżej zauważył nie sądzę by ich cokolwiek odróżniało od oglądaczy meczów Tura Zgorzelec, AZS Koszalin albo Energii Słupsk.

wyjazdowicz
Posty: 256
Rejestracja: 09.02.2010, 21:57

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: wyjazdowicz » 14.04.2010, 21:02

pomorze pisze:Co do Cracovii to na pierwszy plan rzuca się przydomek "Pasy" i to jest rozpoznawalne najbardziej.
Jeśli chodzi o Pogon Sz. to jak to wygląda z hasłem "Portowcy", bo była kiedyś taka flaga. Nie wiem czy to hasło jeszcze jest używane.
na meczach w dalszym ciągu śpiewają np. Portowcy gooool itp.

ZjemCie
Posty: 587
Rejestracja: 30.09.2009, 18:17

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: ZjemCie » 14.04.2010, 21:07

u nas na Pogoń Szczecin mówi się "Paprykarze" wiadomo od czego
Obrazek
[22:42] <przekum> ZjemCie_
[22:42] <ZjemCie_> no
[22:42] <przekum> my jestemsy po prostu za dobrzy i wszyscy nas ddosują

Bo to są te zwrotki ziomek. Ja zjadam te płotki, dlatego taki przydomek mam. ZjemCie człowiek! To wandal słowem.

Milanista
Posty: 10
Rejestracja: 26.02.2007, 19:57
Lokalizacja: z Curva Sud

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Milanista » 14.04.2010, 22:12

Janozyk pisze:Unia Tarnów - Jaskółki, Czuwaj Przemyśl - Kolejarz. Myślę że w obu przypadkach nie trzeba niczego tłumaczyć.

Ciekawi mnie natomiast JKS Jarosław - "Świry", "Świrlandia". Te nazwy mają jakąś historie?
W przypadku Czuwaju jest podobnie jak Lecha Poznań Kolejarze, Kolejorze od KKS Kolejowego Klubu Sportowego, ale podobnie jak na Lechu przydomek Pyry (nie wiem do ktorego maja wiekzsze przywiazanie bo nie mi to pisac) jest takze uzywany, a na Czuwaju My jako kibice bardziej utożsamiamy sie z przydomkiem Harcerze , Harcerzyki tlumaczyc mysle ze tez nie trzeba skad ten przydomek sie wzia.
Pozdrawiam.
BRIGATE ROSSONERA !!!
Ci facciamo i chilometri superiamo gli ostacoli col Diavolo in fondo al cuor !!!

Saverok
Posty: 378
Rejestracja: 21.04.2008, 06:53

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Saverok » 14.04.2010, 22:55

Co do "Żydostwa" dwóch łódzkich klubów...
Kiedyś czytałem o tym artykuł czy notkę pisaną bodajże przez Widzewiaka.
Kiedyś gdy Legia przyjeżdżała do Łodzi na mecze czy to z Widzewem czy ŁKS obrażali kibiców gospodarzy od Żydów, tłumacząc to właśnie dużą ilością Żydów w Łodzi przedwojennej. I teoria tutaj pada taka, że ŁKS myślał że to jest wycelowane do Widzewiaków, a Widzew, że do eŁKSiaków. I tak oto powstała moda na gwiazdy dawida w Łodzi.

Podkreślam, że to nie jest jakieś oficjalne tłumaczenie.
j**** idiotów ! Tępe skurwysyny !

HSG
Posty: 180
Rejestracja: 26.02.2007, 18:59
Lokalizacja: Zambrów/Warszawa

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: HSG » 15.04.2010, 02:28

Jagiellonia - Śledzie od specyficznego zaciągania :) Nazwa bardzo stara wymyślona przez najprawdopodobniej łomżan mieszkających najbliżej ziemi białostockiej.Ci co śledzikują, nie mówią siano, tylko "sjano", nie śledź, tylko sliedz :) Chociaż teraz już mało spotykane wśród obecnej młodzieży to nazwa pozostała i kojarzy się z Jagą w tych rejonach.

mocne-uderzenie
Posty: 156
Rejestracja: 11.01.2010, 19:59

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: mocne-uderzenie » 15.04.2010, 09:30

Z zasłyszanych przydomków raczej wymyślonych przez wrogie ekipy to można jeszcze wymienić;
Śląsk Wrocław- malinowe nosy (z tym że to chyba sami wrocławiacy wymyślili??)
Widzew – niektórzy obecni na meczach w Łodzi na bank odczuli to na własnej skórze i nazywają widzewiaków kamieniarzami:)
Legia W-wa – starsi wiekiem fani na pewno wołali na warszawiaków szemrańcy i krawaciarze, potem jakoś tak przyjęło się że na Legię wołano cwele(wiadomo obraźliwe), i tak mi się kojarzy że to zaczęło się od słynnych spotkań pomiędzy Legią a Widzewem GKS Katowice - cygany
Stomil Olsztyn – oponiarze (bynajmniej kiedyś w zinach to od nazwy fabryki wiadomo) oraz kondoniarze
Jeziorak Iława-węgorze, leszcze – podejrzewam, że od rybek z jeziora hehe
Czuwaj Przemyśl – ukraińcy ( to pewnie fani z Jarosławia wymyślili)
Unia Hrubieszów – kresowiacy, chyba mają nawet taką flagę

cwaniak z PKSu
Posty: 2138
Rejestracja: 31.12.2008, 15:59
Lokalizacja: POLSKA a nie ku*** jakaś zjednoczona Europa

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: cwaniak z PKSu » 15.04.2010, 10:19

Saverok pisze: Kiedyś gdy Legia przyjeżdżała do Łodzi na mecze czy to z Widzewem czy ŁKS obrażali kibiców gospodarzy od Żydów, tłumacząc to właśnie dużą ilością Żydów w Łodzi przedwojennej.
Tak się utarło w kibicowskim świadku z tymi żydami w Łodzi a przecież żydów w Polsce przed wojną było wszędzie od chu.., Warszawie stanowili też ponoć 1/3 mieszkańców miasta.

Ewenementem jest, że Wisła i Cracovia nie walczą jakoś zajadle z określeniami "pies" czy "żyd".
Obrazek

rosco
Posty: 105
Rejestracja: 27.12.2008, 02:39

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: rosco » 15.04.2010, 10:30

W sumie to całą południowo-wschodnią Polskę trzeba by nazywać Żydami bo tam chyba ich najwięcej było. Ale utarło się że Łódź i tak już zostało.Jakby dobrze poszukać w archiwach klubów zakładanych w latach 20-30 to w niejednym by się okazało ze Żydzi brali w tym udział.
Cracovia pokazała ze ma to w d**** i na przekór wszystkim sami się tak nazywają.

Falls
Posty: 98
Rejestracja: 06.03.2007, 14:19

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Falls » 15.04.2010, 10:32

"Wisła używa również przydomka "Sharks",skąd ów taki się wziął?"
"ŁKS - Żydzi"
"Wytłumaczy ktoś dlaczego obydwa Łódzkie kluby wyzywają się od żydów ?"

(!!!)

Czekać kiedy zaczną się pytania w stylu. "Słyszałem że Arka ma zgodę z Cracovią czy to prawda?" albo "Słyszałem że na Legii tańczy się

Czy tylko ja mam wrazenie ze kiedys kibicowanie zaczynało się od uczęszczania na stadion i poznawania ludzi a teraz kibicowanie to włączenie canal + i śledzenie poczynań podobnych osob na kibice.net?

A do ludzi wpisujących się w tym temacie proponowałbym znaleźć różnice pomiędzy przydomkiem a przezwiskiem bo nie spodziewam się w najbliższych latach usłyszeć w telewizji komentarzy w stylu "Żydzi grają dziś dobrą piłkę" albo "wspaniała jazda zawodników wibratora".
Ja rozumiem że może wiek, może adhd albo inna cholera ale pomyślcie zanim coś napiszecie bo już za parę postów moze okazać się że przydomkiem Legii jest k**** a Kotwicy "Rezydenci Piekła" - "bo mają taką flagę"...

...i od razu tez informuje ze nie mam zamiaru dyskutowac wiec mozecie sobie darowac odpisywanie, lepiej pomyślcie.

hME
Posty: 62
Rejestracja: 24.01.2010, 21:56

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: hME » 15.04.2010, 12:33

Falls pisze:
Czy tylko ja mam wrazenie ze kiedys kibicowanie zaczynało się od uczęszczania na stadion i poznawania ludzi
Kiedyś nie było internetu, teraz jest, więc normalne, że pytają i nie znaczy to, że nie jeżdżą. Trochę wyrozumiałości dla kibiców młodych, Ty też nie byłeś od razu kumaty :)

mlody_kibic
Posty: 2349
Rejestracja: 05.03.2007, 14:30

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: mlody_kibic » 15.04.2010, 14:54

hME pisze:
Falls pisze:
Czy tylko ja mam wrazenie ze kiedys kibicowanie zaczynało się od uczęszczania na stadion i poznawania ludzi
Kiedyś nie było internetu, teraz jest, więc normalne, że pytają i nie znaczy to, że nie jeżdżą. Trochę wyrozumiałości dla kibiców młodych, Ty też nie byłeś od razu kumaty :)
Dlaczego kolegów na wyjazdach nie pytają? Napewno podróż szybciej mija przy piwku i kumatych rozmowach. :)
SEX, ALKOHOL, MORDOBICIE

Resistance
Posty: 275
Rejestracja: 13.01.2010, 14:47

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Resistance » 15.04.2010, 15:32

godefroy pisze:
Viclav pisze: Tu zapewne chodzi o skojarzenie słowne Apator - wibrator
heh no skojarzenie słowne też... ale głownie chodzi o charakterystyczny turkot motru na stadionie... porównywalny z gadżetami z sex shopu..

co do Elana - plama.. pierwsze słyszę.. a do określania kibiców Elany żydami..to chyba popularne w miastach gdzie są 2 rywalizujące grupy..bo ten sam przydomek słyszałem i na kibiców Apatora...

Cidry? skąd to się wzięło? wyjaśni ktoś?
Z tym skojarzeniem z sex-shopem pierwsze słyszę o żydach także (można to gdzieś odnaleźć np w zinach? chętnie bym z ciekawośći spojrzał) chodziło o grę słów jak było już wyżej wyjaśnione Apator- wibrator, co do Elany i żydów tu raczej miasto derbowe nie ma znaczenia chodziło o przeżutów których Elana przyjmowała i historię powstania kibiców Elany którzy wywodzili się z Apatora.

Cidry były wyjaśnione.

tobylmelanz

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: tobylmelanz » 15.04.2010, 15:35

mlody_kibic pisze:
hME pisze:
Falls pisze:
Czy tylko ja mam wrazenie ze kiedys kibicowanie zaczynało się od uczęszczania na stadion i poznawania ludzi
Kiedyś nie było internetu, teraz jest, więc normalne, że pytają i nie znaczy to, że nie jeżdżą. Trochę wyrozumiałości dla kibiców młodych, Ty też nie byłeś od razu kumaty :)
Dlaczego kolegów na wyjazdach nie pytają? Napewno podróż szybciej mija przy piwku i kumatych rozmowach. :)
Może dlatego że nie każdy się pytał na kibice.net jak przekonać rodziców by pościli na wyjazd, :|

dalin
Posty: 112
Rejestracja: 13.09.2009, 17:09

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: dalin » 15.04.2010, 20:15

cwaniak z PKSu pisze: Ewenementem jest, że Wisła i Cracovia nie walczą jakoś zajadle z określeniami "pies" czy "żyd".
Wisła - flagi Furious Dogs, Dark Dogs, można jeszcze ewentualnie zaliczyć flagę Wierność.
Cracovia - Jude Gang, szaliki i przyśpiewka z dawnych lat która zaczynała się mniej więcej tak "gwiazda Dawida to nasz znak.."

H.F.K
Posty: 48
Rejestracja: 24.03.2007, 11:23
Lokalizacja: WielkoPolska

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: H.F.K » 16.04.2010, 00:33

godefroy pisze:jako zorientowany w okolicznych klimatach pokusze sie o opis niektórych przydomków , jeśli myle..niech mnie ktoś poprawi...


"Łańcuchy" to przydomek kibiców z Konina którzy na wyjazdy w latach 90 tych zabierali ze sobą na wyjazdy właśnie łańcuchy..takie wielkości tych co sie krowy paluje na polach :)

"Tyfusy" przydomek Bydgoskiej Zawiszy .. określani tak najczęściej przez Toruń i okolice .. ale tu juz wkraczają animozje miedzy miastami Toruń - Bydgoszcz które raczej nigdy nie pałały do siebie sympatią.

"Krzyżacy" słynny przydomek kibiców Apatora Toruń utożsamiane z Gotyckim Miastem Toruń i licznymi po krzyżackimi zabytkami.

myślę że takich przydomków jak Niebiescy, Elanowcy, Jeziorowcy itd tłumaczyc nie trzeba bo wiadomo skąd się biora...
Łańcuchy to bardziej przydomek historyczny od granicy Prusko-Ruskiej która była niedaleko Konina a dokładnie w Strzałkowie a jej ogrodzenie było własnie z łańcuchów i z braku ruchu kibicowskich w tych rejonach koninanie przyjeli ten przydomek.Moze w latach 90 fani z Konina wozili łańcuchy na wyjazdy heh ale wątpie.W ogóle to na mieszkańców byłego województwa Koninskiego mówiło sie łańcuchy.

szyda
Posty: 51
Rejestracja: 25.12.2008, 11:41

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: szyda » 16.04.2010, 10:21

JAROSŁAW - Miasto Wariatów,tak wyzywano nas kiedyś z racji znajdującego się w mieście Szpitala Psychiatrycznego,na początku to było obraźliwe ale kibice zaakceptowali to i na złość innym tzn.przede wszystkim kibicom z Przemyśla sami śpiewaliśmy na siebie że jesteśmy z Miasta Wariatów i stąd wzięła się później nazwa Świry,Świrlandia,

PRZEMYŚL - w Jarosławiu i okolicach od wieków nazywany był SIUNAMI ,SIUNKAMI skąd się wzięła ta nazwa to chyba nikt nie wie ale używana jest do dzisiaj i to nie tylko przez kibiców,ale przez wszystkich obywateli naszego miasta

JebacRozjebundy
Posty: 233
Rejestracja: 15.01.2010, 20:15

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: JebacRozjebundy » 16.04.2010, 13:55

Sandecja - Saczersi. Przydomek pochodzi z nazwy Miasta : Nowy Sacz.
Wizard. pisze:Otrzymałeś ostrzeżenie od moderatora lub administratora tego forum. Powód przyznania ostrzeżenia:
Ostrzeżenie zostało przyznane w związku z napisanym przez Ciebie postem: http://www.kibice.net/forum/viewtopic.p ... 67#p509967

awex napisał:
Derby Rzeszowa i Krakowa (po francusku)

http://www.youtube.com/watch?v=RW9CR5onNV8


To tylko fragment ? czy jest moze caly reportaz.

Samin
Posty: 350
Rejestracja: 30.10.2009, 15:05

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Samin » 16.04.2010, 14:15

JebacRozjebundy pisze:Sandecja - Saczersi. Przydomek pochodzi z nazwy Miasta : Nowy Sacz.
Na poczatku tematu jest skad sie wzielo Sączersi i nie pochodzi od nazwy miasta
mamonki pisze: klucz otwierajacy wszystkie zamki jest zajebisty, ale zamek otwierany przez wszystkie klucze jest chujowy.. I tyle w temacie co do szmat i kozakow.

BezimiennyCzłek
Posty: 469
Rejestracja: 12.01.2010, 19:42

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: BezimiennyCzłek » 16.04.2010, 14:50

szybki_bill pisze:
BezimiennyCzłek pisze:Prokom Gdynia - Popcorny ... trochę obraźliwe , ale chyba wszystkie ekipy koszykarskie tak właśnie nazywają ich " kibiców "
A dokładnie chyba od tego , że na ich meczu wiele ludzi zajada się popcornem jak na NBA :)
Kibice Prokomu z "młyna" chyba nie zajadają tego smakołyku, a cała reszta hali to sympatycy koszykówki, którzy nie idą tam kibicować, więc nazwa trochę nie halo (mają być KIBICOWSKIE przydomki). Poza tym jak ktoś wyżej zauważył nie sądzę by ich cokolwiek odróżniało od oglądaczy meczów Tura Zgorzelec, AZS Koszalin albo Energii Słupsk.
Po pierwsze to Turowa i Czarnych .
Po drugie : Tak różnią się , te ekipy które wymieniłeś może nie są najlepsze , chociaż AZS ostatnio dobrze jeździ . A wracając do tematu . Różnią się ponieważ oprócz chyba nich i Tura jak ich nazwałeś , używają trąbek i innych " sprzętów " Wszystkie ekipy z kosza mają ich w d**** i to raczej się nie zmieni .
Sorry za rozmywanie ;]
c*** z podpisem

JebacRozjebundy
Posty: 233
Rejestracja: 15.01.2010, 20:15

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: JebacRozjebundy » 16.04.2010, 15:09

Samin pisze:
JebacRozjebundy pisze:Sandecja - Saczersi. Przydomek pochodzi z nazwy Miasta : Nowy Sacz.
Na poczatku tematu jest skad sie wzielo Sączersi i nie pochodzi od nazwy miasta
Kibice przeciwnych klubow wymyslili ,Saczersi'' nawiazujac do studentow.Natomiast kibice Sandecji przyjeli to haslo, nawiazujac do nazwy miasta i nie uznaja tego za obelge, lecz jako ich przydomek.
Wizard. pisze:Otrzymałeś ostrzeżenie od moderatora lub administratora tego forum. Powód przyznania ostrzeżenia:
Ostrzeżenie zostało przyznane w związku z napisanym przez Ciebie postem: http://www.kibice.net/forum/viewtopic.p ... 67#p509967

awex napisał:
Derby Rzeszowa i Krakowa (po francusku)

http://www.youtube.com/watch?v=RW9CR5onNV8


To tylko fragment ? czy jest moze caly reportaz.

Gerrarrd
Posty: 253
Rejestracja: 04.10.2009, 15:01

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Gerrarrd » 16.04.2010, 15:13

szyda pisze:JAROSŁAW - Miasto Wariatów,tak wyzywano nas kiedyś z racji znajdującego się w mieście Szpitala Psychiatrycznego,na początku to było obraźliwe ale kibice zaakceptowali to i na złość innym tzn.przede wszystkim kibicom z Przemyśla sami śpiewaliśmy na siebie że jesteśmy z Miasta Wariatów i stąd wzięła się później nazwa Świry,Świrlandia,
A propos szpitala psychiatrycznego, kibice rybnickiego ROW-u określają się mianem "Wariatów z Gliwickiej" z racji położenia stadionu przy tej samej ulicy co psychiatryk.
Używają też przydomka "Gladiatorzy". Tyle jeśli chodzi o piłkę, natomiast "rybnickie rekiny" odnosi się już do żużla.

Ruch Chorzów - śmierdziele.
Był gdzieś artykuł, w którym dokładnie opisane zostało dlaczego akurat tak są nazywani, ale nie potrafię nigdzie znaleźć.

Piast Gliwice - kurczaki.
Obrazek

analizator.pl

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: analizator.pl » 16.04.2010, 15:16

Gerrarrd pisze:
Piast Gliwice - kurczaki.
Ciekawe kto poza Zabrzem ich tak nazywa? Ludzie ogarnijcie sie. Mowimy o przydomkach a nie okolicznosciowych wyzwiskach.

Watpie, zeby np. kibice Korony jadac na mecz do Gliwic mowili "jedziemy grac z kurczakami" :)

JSC
Posty: 2481
Rejestracja: 22.03.2007, 23:11

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: JSC » 16.04.2010, 15:33

A zdziwiłbyś się.
Takie "lokalne" przezwiska szybko się przyjmują. Wszystkie były zresztą kiedyś lokalne, no może nie wszystkie ale w większości.
Obrazek

antyslask1946
Posty: 32
Rejestracja: 30.09.2009, 10:20

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: antyslask1946 » 16.04.2010, 16:37

Górnik Zabrze-Szczewa...nie mam kompletnie pojecia co to znaczy ale słyszałem kilka razy jak Ruch nazywał tak zabrzan.
bez napinki:-)

3-kolory
Posty: 89
Rejestracja: 12.03.2010, 19:52

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: 3-kolory » 16.04.2010, 16:51

Tylko oni używają tego słowa.Oczywiście nie jeden z nich używa go mimo ,że nie zna jego znaczenia :)

neRka
Posty: 213
Rejestracja: 26.02.2007, 17:45
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: neRka » 16.04.2010, 17:20

Grappa pisze:
antyslask1946 pisze:Górnik Zabrze-Szczewa...nie mam kompletnie pojecia co to znaczy ale słyszałem kilka razy jak Ruch nazywał tak zabrzan.
bez napinki:-)
Chyba chodzi o słowo "ścierwa" tylko szczewa jestes prostsze do wymowy dla folksdojczów
nie
3-kolory pisze:Tylko oni używają tego słowa.Oczywiście nie jeden z nich używa go mimo ,że nie zna jego znaczenia :)
Wyjaśnijcie sobie w własnym gronie co to znaczy, bo przykład grappy pokazuje że jednak sami niewiecie :)
Ruda Śląska Zawsze Z Ruchem!

bs
Posty: 17
Rejestracja: 28.02.2007, 16:47

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: bs » 16.04.2010, 18:12

Grappa twojego wytłumaczenia hasła z szczewami nie byłbym w stanie wymyślić mając z 5% alko we krwi.

ultrASTAr
Posty: 4
Rejestracja: 21.01.2010, 11:19

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: ultrASTAr » 16.04.2010, 18:12

[link]

[link]

"Tyfusy" ale głównie ludzie z regionu, a szczególnie miasteczka pro toruńskie nazywają tak wszystkich Bydgoszczan, a co za tym idzie również kibiców innych klubów. Wzięło się to najprawdopodobniej od tego, że w Bydgoszczy był kiedyś szpital zakaźny i leczyli się tam ludzie z całej Polski m.in chorzy na tyfusa.

Tak kiedyś wyczytałem.

Do niedawna myślałem, że Toruń to tyfusy ponieważ na starych blachach jeździli z rejestracją "TYF" ale chyba raczej to nie jest powód.
Jest to niewątpliwie obrażające określenie, które mnie w ogóle nie rusza...

BIC
Posty: 320
Rejestracja: 09.07.2007, 13:26
Lokalizacja: Radymno

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: BIC » 16.04.2010, 21:03

szyda pisze:JAROSŁAW - Miasto Wariatów,tak wyzywano nas kiedyś z racji znajdującego się w mieście Szpitala Psychiatrycznego,na początku to było obraźliwe ale kibice zaakceptowali to i na złość innym tzn.przede wszystkim kibicom z Przemyśla sami śpiewaliśmy na siebie że jesteśmy z Miasta Wariatów i stąd wzięła się później nazwa Świry,Świrlandia,

PRZEMYŚL - w Jarosławiu i okolicach od wieków nazywany był SIUNAMI ,SIUNKAMI skąd się wzięła ta nazwa to chyba nikt nie wie ale używana jest do dzisiaj i to nie tylko przez kibiców,ale przez wszystkich obywateli naszego miasta
Wyzywano was wioska wariatow i to bylo jednoznacznie obrazliwe, Miasto Wariatow to wasza odpowiedz na to wyzwisko.

RADYMNO - Radka - nie jestem pewien czy wymyslil to Czuwaj czy my sami, ale nigdy nie bylo to obrazliwe.

Viclav
Posty: 1208
Rejestracja: 24.01.2010, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: Viclav » 16.04.2010, 21:23

Jak już jesteśmy przy zaadoptowanych obraźliwych przezwiskach, to można wspomnieć też o Śledziach. Kiedyś hasło używane przez Lechię (słynne szale "Arka śledzie"), obecnie Arkowcy w pełni się z nim identyfikują
Obrazek"Jesteś sterem, białym żołnierzem!" Beata KozidrakObrazek

BTC
Posty: 147
Rejestracja: 18.10.2008, 20:53

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: BTC » 16.04.2010, 22:27

Na Górnika jest kilka- krupnioki, szczewa, ścierwa, słyszałem nawet określenie pedały i pederaści. Oczywiście bez napinki...

BTC
Posty: 147
Rejestracja: 18.10.2008, 20:53

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: BTC » 16.04.2010, 22:31

Nie można edytować więc dopisze. Te pedały i pederaści tyczą się zgody z GKS.

shearer
Posty: 8
Rejestracja: 03.03.2010, 13:05

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: shearer » 16.04.2010, 23:40

str pisze:Lubinki - Od nazwy miasta. W zamierzeniu było to prześmiewcze ale jak czas pokazał przylgnęło to do nas. W związku z czym niedawno miała nawet debiut nasz fana "LUBINKI - Na przekór wszystkim"
No jeszcze niejaki Roman Z. z Wrocławia usilnie nas teraz nazywa krecikami a ma to związek z tym że dość duża część kibiców Zagłębia pracuje w kopalniach. Do krecika też często nawiązują nasze oprawy.
Podobną sytuacje można zauważyć np. w Krakowie gdzie Cracovia ma grupę "Jude gang" a Wisła fanę "Furious Dogs"
Z tymi krecikami to dla mnie głupota. W takim razie cały Śląsk (region) to też "kreciki" ? Poza tym, jeśli ten cały Roman Z. jest kibicem Śląska Wrocław, to musi pamiętać, że mają zgodę z klubem z Legnicy, któremu także kibicują ludzie pracujący pod ziemią.

-J-
Posty: 488
Rejestracja: 27.02.2007, 14:40

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: -J- » 17.04.2010, 01:07

Już tak nie myśl bo się zmęczysz.
Ten przydomek czy jak to tam można określić tyczy się meczu z Wisłą. Tam była taka oprawa, którą Zagłębie zaprezentowało, pamiętasz ? Było to 7 sierpnia 2009.

shearer
Posty: 8
Rejestracja: 03.03.2010, 13:05

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: shearer » 17.04.2010, 01:15

Gimnazjalne teksty to w domu, kolego.
Fani z Lubina dla mnie zawsze będą miedziowymi, a nie jakimiś "krecikami" stworzonymi przez jednego gościa.

K_89
Posty: 68
Rejestracja: 02.03.2007, 22:13

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: K_89 » 17.04.2010, 01:23

Saverok pisze:Co do "Żydostwa" dwóch łódzkich klubów...
Kiedyś czytałem o tym artykuł czy notkę pisaną bodajże przez Widzewiaka.
Kiedyś gdy Legia przyjeżdżała do Łodzi na mecze czy to z Widzewem czy ŁKS obrażali kibiców gospodarzy od Żydów, tłumacząc to właśnie dużą ilością Żydów w Łodzi przedwojennej. I teoria tutaj pada taka, że ŁKS myślał że to jest wycelowane do Widzewiaków, a Widzew, że do eŁKSiaków. I tak oto powstała moda na gwiazdy dawida w Łodzi.

Podkreślam, że to nie jest jakieś oficjalne tłumaczenie.
Faktycznie często można to tłumaczenie znaleźć, ale nijak ma się do to prawdy. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Łódź w okresie międzywojennym była miastem z wysokim stopniem tolerancji, Żyd nie był kimś gorszym, traktowany był właściwie na równi z Polakiem. Wszystko uległo gwałtownej zmianie w marcu 1968 roku, kiedy jak wiadomo mieliśmy antysemicką nagonkę, tłumaczoną przez władze jako antysyjonizm - coś zupełnie innego. Widzew pozostający wtedy w cieniu ŁKS-u, postanowił to wykorzystać i wypromować się kosztem swojego lokalnego rywala. I tak gdzie tylko się dało, przypominali o żydowskim pochodzeniu jego założycieli, przypinali mu nawet łatkę klubu założonego dla Żydów jak wszelkie kluby o nazwach Makabi czy Hasmonea. Trwało to dosyć długo, co spowodowało że podchwycili to młodsi kibice Widzewa, którzy w niedługim czasie zaczęli malować na murach litery LKS wpisane w gwiazdę Dawida, czy śpiewać związane z tym piosenki. Najłatwiej co było zrobić gówniarzerii na ŁKS-ie, to odbić piłeczkę w drugą stronę i tak po niedługim czasie pojawiły się głosy że to Widzew - a nie ŁKS - jest klubem żydowskim. Z biegiem czasu zjawisko to narastało, po czym podchwyciła je cała Polska - oba kluby są żydowskie więc "Jude Jude Jude - cała Łódź". Czy Legia była prekursorem? Możliwe bo chyba jako pierwsza, miała mocno na pieńku z kibicami zarówno jednego, jak i drugiego klubu. Jak wiemy trwa to do po dzień dzisiejszy i chyba nie zostanie zażegnane już nigdy. Nawet piłkarze łódzkich klubów twierdzą, że nazywanie "kolegów' z drużyny lokalnego rywala "Żydami", to już taka łódzka tradycja.
Better Dead Than Red...

-J-
Posty: 488
Rejestracja: 27.02.2007, 14:40

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: -J- » 17.04.2010, 02:04

shearer pisze:Gimnazjalne teksty to w domu, kolego.
Fani z Lubina dla mnie zawsze będą miedziowymi, a nie jakimiś "krecikami" stworzonymi przez jednego gościa.
Nie jestem twoim kolegą to raz. Wymyśl coś lepszego niż teksty o gimnazjum, ćwiartka już dawno za mną więc daruj sobie licealisto.
Dwa-mało mnie to obchodzi kim dla ciebie będą fani z Lubina i co sądzisz o tekstach Romana Z. Przydomek wziął się od oprawy bystrzaku i do sytuacji na Dolnym Śląsku więc poluzuj gacie, bo ja go nie wymyśliłem.

gat
Posty: 99
Rejestracja: 13.09.2009, 13:45

Re: Kibicowskie przydomki

Post autor: gat » 17.04.2010, 03:05

W Trójmieście sprawa jest prosta

Arka - śledzie, w przeszłości Rybacki Klub Sportowy, pozatym Gdynia jeszcze 100 lat temu była mała wioską rybacką.

Lechia - betony, od Budowlany KS czy patrona jaki otrzymała od komuchów.

Bałtyk - kadłuby, jako Stocznowy Klub Sportowy od budowniczych kadłubów okretowych ze stoczni Gdynia.
[link]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 212, Andrzej Buła, B. Ricci, Goral74, ryskar, SkalbmierzRCK i 193 gości